Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '20

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
35
 

ASMA AĞLIYOR

Eskiden bağlarımız vardı. Isparta’nın hemen dışı ya üzüm bağı yada güllüktü. Bağ deyip geçmeyin, her mevsim işi vardır. Baharda dipleri açılır, yağmurlardan daha fazla faydalansın diye, kış gelirken bu çukurlar kapatılmakla kalmaz, biraz daha yığılır, kökler soğuktan etkilenmesin diye. Kışın uzamış dalları budanırdı. Budacı ile anlaşılır,o kış devam ederken bir gün bağa gelir, elindeki küçük testere ile ana daldan iki-üç göz kalacak şekilde keserdi. Hem yapılanı görmek hem de kesilmiş çubukları toplamak için kontrole gidilirdi. Kucaklayıp, kaldıracak şekilde dallar bağlanıp toplanırdı. Azıp uzayan kış gecelerinde ama daha çok düğünlerde yemek kazanlarının altına bu çubuklar konularak ateşin devamı sağlanırdı. Sizde yeteri kadar yoksa hemen komşudan istenirdi.

 

Bir keresinde yine budacıdan sonra kontrole gitmiştik. Budacı nasıl olmuşsa vakti geçirmiş, asmalar uyandıktan,fare kulağı kadar yaprak çıkardıktan sonra kesmişti. Bu durum yerlerdeki dalların halinden de belli oluyordu. Annem söyleniyordu. Elleri kırılasıca,bunu nasıl yapar diye gözlerinin nemlendiğini kaç defa görmüştüm. Asmalar küsecek, gördün mü, nasıl ağlıyordu? Evet kesilen çubukların ucundan özsuyunun damladığını görmüştüm.O bahar ağlayan asmaların üzüntüsünü evimizde iyice seslendirmiştik. Bir daha o budacıya iş verdirmedi annem, hep ısrarla babama hatırlatırdı.

 

Geçen Gelendost ovasından geçiyordum. Karayolunun iki yanındaki elma ağaçları çiçek açmıştı. Buna rağmen budacılar hoyratça testereyle budama yapıyorlardı. Sadece birkaç gün gecikti diye koca bir sene üzülen annem aklıma geldi. Biz nasıl bu hale geldik Allahım?Acıma duygumuza, merhametimize ne oldu? Elimizin altındakileri koruma alışkanlığımızı kaybettik mi? Akşam haberlerde kedi yavrusunu acımasızca döven bir gencin haberi vardı. Aklımda ağlayan asmaya üzülen annem öylece kala kaldım. Herhâlde gelişen bu benim malım düşüncesi bizleri nasıl istersem öyle yaparım düşüncesiyle mi aldatıyor.

 

Susayan çiçekleri-ağaçları fark edip, gereğini yapmak yerine bu benim malım, nasıl istersem öyle davranırım demek de nedir? Çünkü bunun bir adım sonrası çocuklarımız ve eşimiz geliyor. Onlara merhamet mi edeceğiz yoksa bize aitler deyip istediğimizi mi yapacağız?

ETEM SEVİK, jale kasap bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bende çiçekli ağacı budama yapana şahit olmuştum . Tamda dediğiniz gibi mal benim havasında herkes ..Keşke insanlar bu kadar ince düşünebilse keşke..

jale kasap 
 21.08.2020 11:02
Cevap :
ama herşey masum değil,bugün asmaya,ağaca yapılan yarın çocuklara,öbür gün kadınlara bu hakareti yapabiliyor.Kendimizden zayıf olana ne kadar merhametli olabilirsek o kadar insan oluruz diye düşünüyorum.Farkında olanların artması gerekiyor Yorumunuz için teeşekkürler..  27.08.2020 18:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 25
Kayıt tarihi
: 25.07.20
 
 

herkese iyi günler dilerim,Isparta doğumluyum,  teknik öğretmenim.TDF Dağcılık eğitimi aldım.Doğayı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster