Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '19

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
54
 

Aşna da Fişne Halleri

Çatlakzade Murtaza bey, çağının tüm bilgisine haiz, entellektüel birikiminin büyük bir kısmını da kapı komşusu enderunlu Fazıl'a borçlu yiğit bir adamdı.

Bir gün kapı komşusunun kitap yazdığını duyunca ' benim neyim eksik '  diyerek ' Aşna da Fişne Halleri'ni yazmıştır. Küçük bir risale olan kitap, doyurucu içeriğe sahiptir.

İşret meclislerinin duayeni olan yazarımız, birinci bölümde genel olarak kaba hatlarıyla kölelerin sıkıntılı dünyasını ebem kuşağı rengiyle soslayarak uçuk hikayeler anlatır.

İkinci bölümde bizzat yaşadığı, hayal alemini zorlayan olaylar anlatılır.

Kısaca birinci bölümde özne köleler, ikinci bölümde sahiplerdir.

Ve fakat günlerden birgün öğrendim ki; kitabın adı ' Aşna da Fişne ' değil, ' Küçük Asya'da Vişne 'bahçeleri 'ymiş. Hadi hayırlısı, daha çok okumam lazım çokkk.....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanı gülümsetiyor, teşekkürler

Kerim Korkut 
 26.09.2019 6:41
Cevap :
Ehh, işte.  26.09.2019 14:00
 

Mehmet Bey, evet çok haklısınız, zamanımızda 'Aşna da Fişne Halleri' o kadar çok ki... Güzeldi, kalemine ve emeğine sağlık. Selam ve saygılarımla.

Dr Atanur Yıldız 
 03.07.2019 18:02
Cevap :
Kısaca 2 beyit ; ' Her köşe başında bir fırıldak Zıplayarak toplar madımak '.Değerli hocam, birkaç ay önce bir tarih kitabını inceledim. Hiç bir değeri olmayan derleme toplama uydurma hikayelerden ibaretti Sonra bir arkadaşıma şöyle dedim ' Sana tarihi birçok farklı şekilde anlatabilirim. Olayın aynı olduğu hikayeyi 'ama ' diyerek farklı farklı şe3killere sokar ve her bseferinde de seni ikna ederim. Gerçekse anlattıklarımın hepsi uydurulmuş olmalarıdır. Sonunda seni istediğim kıvama getirir, sana ve düşüncelerine şekil veririm. Sonra sen de çıkar benim nekadar bilgili olduğumu, arkadaşım olmaktan gurur duyduğunu falan söyler tanıdığın bütün tarihcileri cenk meydanında bilgimle yeneceğimi anlatırsın ama bilmezsin ki o adamlar uydurulmuş hikayeleri tartışmaz. Saygılarımla.  03.07.2019 22:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 109
Toplam yorum
: 619
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 85
Kayıt tarihi
: 09.09.08
 
 

Trabzon 1958 doğumluyum. Ankarada ikamet ediyorum. Bir kamu kurumunda memur olarak çalışıyorum. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster