Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
957
 

Asperger, Otistik, Hiperaktif

Asperger, Otistik, Hiperaktif
 

Adı Çelik.  Henüz 6 yaşında. O'na konulan tanı "Asperger, otistik, ve hiperaktif. " Bu konuyla ilgili okuduğum makalelerden asperger sendromu ile ilgili bir kaç şey söylemek istiyorum.

Asperger Sendromu (AS) kısaca;davranış bozuklukları, sosyal ve iletişim becerelerinde beceriksizliklerle karekterize nörapskiatrik bir bozukluktur. Otistikler kendi dünyasında yaşar Aspergerler bizim dünyamızda ama kendi yöntemleriyle yaşarlar.

Çelik'in sıradışı bir hafızası var. Okuduğu hiç bir şeyi unutmuyor. "29 Mart 2012 hangi gün? " diye sorduğunda anında yanıt veriyor. Çelik'in en büyük ilgi alanı sayılar. Evinin duvarları Çelik'in yazdığı sayılarla, yaptığı toplama çıkarma işlemleriyle dolu.

ASlı bir profösör insan ilişkilerini anlama sürecinde kendini  Mars' tan gelen bir antropolg gibi hissettiğini söylemiş.

ASlı bir çocukla anasınıfında eğitim yapmak zaman zaman çok zor oluyor. Çünkü Çelik grup oyunlarından ve dramadan hoşlanmıyor. "Sen kuş olamazsın, kedi olamazsın, dönemezsin" gibi ifadeler kullanarak ağlamaya başlıyor. Bazen bu ağlama kriz haline dönüşebiliyor.

Rutin takıntıları olduğu gibi (örneğin asla saçlarımı arkadan toplamam izin vermiyor) gün içinde yaşadığı olaylar karşısında da anlık bir takıntı sergileyebiliyor.

Yaşadığım tüm zorluklara rağmen Çelik'le tanıştığım için mutluyum. Çünkü bence  O özel bir çocuk.  Sınıfımda eğitimime devam etmek için farklı yöntemler bulmak zoruda kalıyorum bu da benim ufkumu açıyor.

Çelik' in sınıfta olmadığı gün diğer çocuklara şöyle bir açıklama yaptım: " Çelik' in beyni  sürekli sayıları düşünüyor ve çok hızlı çalışıyor. Bu yüzden bazen nasıl arkadaşlık yapacağını unutuyor. O' na hepimizin yardımcı olması gerek. "

Bu açıklamamın çok büyük yararını gördüm. Çelik' le iletişim kurabilen kendini başarılı hissediyor.

Hemen yanıma gelip " Çelik boyalarını benimle paylaştı öğretmenim" diye övünüyorlar.

Asperger Sendromu ile ilgili bilginiz varsa benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum. Ben Çelik'in ilk öğrtemeniyim. Bu sebeple beyninde iyi bir izlenim bırakmalıyım.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Selamlar. Öncelikle Çelik gibi bir öğrenciniz olduğu için çok şanslısınız. Asperger Sendromu, kişinin diğer insanlarla ilişki kurma ve ilgileniş biçimini etkileyen, otizmin bir diğer şekli olan engeldir. özellikleri arasında sizinde saydığınız özellikler var *İletişim kurmada zorluk *sosyal ilişkilerde zorluk *hayal gücünde ve yaratıcılıkta sınırlılık. Ancak Asperger sendromu olan insanlar, otizmi olanlara göre dilde daha az sorun yaşamaktadırlar.Sıklıkla sözcükleri akıcı bir şekilde kullanırlar. Asperger sendromlu kişiler normalin üstü zeka'ya sahiptirler. Bu nedenden dolayı Asperger'li çocuk normal okula gitmektedir. Doğru destek ve cesaretle iyi bir şekilde ilerleyip, daha ileri düzeyde de eğitimlerine de devam edebilirler ve iş sahibi olabilirler. Aspergerli çocuk otizmli çocuğun taşıdığı bir çok özelliğe sahiptirler. Ancak Sakarlık gibi ekstra belirgin özelliklere sahiptirler. Öncelikle Bir özel eğitimciden destek alarak ve aile ile işbirliği içinde çalışmalarınıza devam edin..

ZYDKY 
 09.01.2012 10:48
Cevap :
Teşekkür ederim ilginiz için..  09.01.2012 18:44
 

bayan Gundogan, sanirim ADHD, otizm ozellikleri gosteren A/S tanisi daha yerinde olmali.Batida bu kabil cocuklar icin ayri ozel okul ve egitim uygulamasi var. Siniflar en fazla 5-7 kisi. Bir asil ogretmen genellikle Ph(D) unvanli ve yardimcisi.Odul ve ceza uygulamasi vardir. Misal; Bir hafta hic bir davranis bozuklugu gostermeden uyum icinde gecmesi halinde kendisine bir sertifika ve bir ust seviyeye gecme gibi.Yada sevdigi bir yiyecegi alma gibi. Yiyeceklerinde kontrolu gerekiyor. Ozellikle kafein tavsiye edilmiyor.Ogretmen ,aile ve hekimi her hafta bilgi alis verisinde olurlar. Basindan itibaren bir oz gecmisi ve davranislari notlari bir dosya haline gelir hekim ve ogretmeni, psikologu tarafindan gozlenir(Bunun cok ozel bilgi oldugu ve ailenin kontrolunda oldugunu soylemeye gerek yok) ogrenim esnasinda dikkat dagitici ogeler yoktur. Kisa araliklarla ara verilmesi ders disina cikilmasi da iyi neticeler verebiliyor.Aile mutlak sekilde psikologlar tarafindan davranis icin yonlendirilmel

Newyorker 
 04.01.2012 21:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 38
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1193
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

1975 doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim bölümü mezunuyum. İzmir'de yaşıyorum. İlg..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster