Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mayıs '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
111
 

Asr-ı Cahiliye: "Sigara ve Aşı"

Asr-ı Cahiliye: "Sigara ve Aşı"
 

Günlerden sarı bir perşembe, bitmeyen zalim eğitimler, alabildiğine yorgunluk, uçsuz bucaksız uçurumlara adım atan düşünceler..

Yaşım on sekize ya henüz yeni bastı, ya da on bir geçiyor. çapalanmış bir toprak gibi kafa karışıklığım. Geçen on bir süresince, dibine çökmüş bir taze karadeniz çayı gibi bir benlik. Ağır ağır demlenmiş, acımaya başlamak üzere. Bunalmışlık desen değil, istek, umut devam ediyor ama derin bir nefes alsam da kendime gelsem diyor insan. Derin bir iç çekiyorsun ama nefesinin yetmediğini fark ediyorsun. Günlerden sarı, günlerden üç en kıvrımlısından; belki de ... belki de on sekiz kim bilir.. Bir sırık ve yanında iki koca göz..

Hava durumumuz Asr-ı Cahiliye..

Hayır sessiz değil, şimşekler göz retinasını yakarcasına parlıyor, gök gürültüsü öyle bir çakıyor ki kulak zarı bile ölüm sessizliği ile delik deşik oluyor. Bardak mı, kova mı, nehir mi bilemiyorum belki de okyanus gibi yağıyor cahiliyet..

.........

İnternet, sanal depo alanları, sanal paylaşımlar, sosyal medya derken gündemi çok hızlı ve çok iyi takip eder olduk. Ana Britannica,  Meydan Larousse gibi ansiklopedi kültürümüz eridi gitti. Evet, uzun yıllardır aklınıza gelmeyen o tarih kokulu ansiklopediler gözünüzde canlandı değil mi?

Meydan Larousse denilince, harf harf ezberlediğim dizinler gelir aklıma. A-ANT, ANT-BAS, BAS-CAM, CAM-DAM, DAM-DÜN, DÜN-FEL, FEL-GLA.... UYA-ZWİ ile biten bu seriyi ezberlemişizdir belki de bir kısmımız. Gülüp geçerdik belki de böyle saçma bir şeyi bildiğimiz için. Bilgi kıymetliydi, her bir damlasını kana kana içerdik.

Günümüzde bilgiler bir bakteri gibi çoğalıyorlar. Tabi ki bu çoğalma sırasında bir çok mutasyon da görülüyor ve yanlış çoğalıyor. Doğru bilgi ise kör talihine yenilip silinip gidiyor hayattan..

Hayır, bilgi kendi mutant olmuyor, kim bilir belki de radyasyonla, dış etkilerle mutant hale getiriyoruz, bilgi şekil değiştiriyor ve rafineleşiyor. Yani faydasızlaşıyor..

Rafineleşen bilgi, kolay şekil alır, yanıltır, sistemi bozar. Kabız yapar, ishal yapar. Bütün fonksiyonları bozabilir..

Günümüzde; artan bilgi kirliliği, doğru bilgiyi bulmayı zorlaştırmaktadır. Ancak, günümüzün diğer bir problemi de doğru bilgi olmasına rağmen yanlış bilgiyi tercih etmektir.

Sigara içmenin onlarca çeşit kansere sebep olduğu kanıtlanmasına rağmen, sigara firmalarının reklam yapmamasına rağmen 40 yıl sigara içip solunum yetmezliği yaşayıp yoğunbakımlarda çürümeye mahkum kalındığı bilinmesine rağmen sigara içilebilmektedir.

Bir diğer örneğimiz ise aşıların rolüdür. Aşılar, yüzyıldan fazla zamandır kullanılmış (Osmanlı döneminde bile), etkinliği kanıtlanmış bir araçtır. Sözde, her şeyi bildiğini iddia eden bazı gruplar halkın sağlığını tehlikeye atarak aşı reddi için propaganda yapmaktadırlar. Sağlık, bir insan hakkıdır. Karar verecek yaşa gelmemiş çocuklarının sağlık hakkından mahrum bırakan bu aileler rafine bilginin kurbanlarıdır.

İşte, bunu adına Asr-ı Cahiliye diyoruz. Doğru ve yanlış bilgiyi ayırt etmek zor, doğru bilgiyi kullanmayı reddetmek de bile bile lades olmaktır.

Bilgi, en büyük hazinedir. Hazinemize sahip çıkıp, onu en iyi şekilde korumalıyız.

Sevgi ve Saygılarımla,

Dr. Ferhat YILDIZ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, bilgi en büyük hazinedir ancak dijital ortamda doğru ve saptırılmış bilgiyi ayırt etmek çok zor. Üzerinde ÖLDÜRÜR yazan sigarayı içmek İNTİHARA teşebbüs değil midir. Sevgiler

Kadri KANPAK 
 07.05.2018 10:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 131
Toplam yorum
: 123
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3054
Kayıt tarihi
: 10.04.09
 
 

Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nden mezun... Tıp Fakültesi'nden her şey çıkar, arada doktor ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster