Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ağustos '08

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
1171
 

Assos saklı olmayıp açığa çıkmış bir cennet

Assos saklı olmayıp açığa çıkmış bir cennet
 

Athena tapınağı tüm muhteşeliği ile....


Sıcak bir öğleden sonra yola çıktık.. Derece 40"ı gösteriyordu. Arabanın kliması bile çaresiz kalıyordu camdan vuran güneş karşısında. Dar ve kıvrımlı yolda ilerlemeye başladık. Küçükkuyudan Assosa doğru.
Yolun sağında ve solunda görmeye doyadadığım yeşilin her rengine, denizin güzelliği eşlik ediyor.
Yollar yılan gibi kıvrılıyor.
Kimi zaman bir tepeye tırmanıyor, kimi zaman yokuş aşağı inerek ilerliyorum. 10 dakikalık bir yolculuktan sonra Babakaleye ulaşıyoruz.
Daracık sokaklarda ilerlemeye çalışırken arabaya park yeri bulmaya çalışıyorum ama ne mümkün. Bu küçücük yerleşim yerinde o kadar fazla kalabalık var ki. Kalabalığı taşıyamıyor gibi güzel belde.
Yollar büyük parça taşlardan yapılmış, yılların aşınması ile parlıyor taşlar.
Sıra sıra dizilmiş yöresel hediyelik satmaya çalışan halk sıcağın verdiği mahmurluk ile karşılıyor insanı. Sıra sıra dizilmiş tezgahlar müşterilerini bekliyor. Neler yok ki tezgahlarsa? Süs takıları her zaman olduğu gibi bayanların işgaline uğramış. Kilimler, ev süs eşyaları türlü türlü hediyelikler. Tabi ki macuncuları unutmayalım, renk renk macunların olduğu tepsilerinde çocukları cezbediyor. Çocuklar hangisini seçelim telaşında.
Yorulan ziyaretçileri dinlendirmeyi bekleyen sıra sıra küçük cafeler şehre ve egeye tepeden bakan bir manzara ile müşterilerini ağırlıyorlar.
Dar ve yokuş sokaklarında ilerleyerek Babakaleye ulaşıyoruz. Gözlerimize sunulan tarih ve doğa ziyafetine doyum ne mümkün. Athena tapınağı muhteşem heybeti ile sizi karşılıyor. O anda soluduğunuz tarih ile kendinizi bu büyülü hava ile sarılmış buluyorsunuz. Ege ve adalar belkide en güzel buradan görünüyor. O kadar mağrur bakıyor ki Egeye hükmediyor dersiniz. İşte o anda kendimi tarihin içinde buldum sütunların arasında dolaşan bir yerli oldum. Benim için savailar yapılmadı, memleketler istila edilmedi olsun ben yinede tarihi kucaklıyor içimde hissediyordum ya. Gerisi ne gam.
Biraz aşağı indiğimizde tapınaktan su sarnıcını görüyoruz. O yıllardan bu yıllara değişen hiç bir şey yok gibi sanki. İnsanlarımız hep suya ulaşmaya çalışmış. Şu anda tamamen kurumuş olan sarnıçlar bunun en güzel örneğini sergiliyor.
Burdaki ziyaretimizin ardından yola tekrar koyulup limana doğru ilerliyoruz.
Araba ile daracık yolda güçlükle ilerlerken o zamanlarda insanların nasıl ulaşabildiğine şaşıyorum. Yollar o kadar dar, engebeli ve virajlı ki iki araba yanyana zor geçiyor. Sağın uçurum solun dağ inerken. Limana ulaştığınızı parkenden arabaları gördüğünüzde anlıyorsunuz. Neyse bu sefer ilk gördüğüm yere arabayı park ediyorum. Hemen yanıma elinde koçanlı bir görevli yanaşıp par ücreti olarak makbuz kesiyor.
Rampa aşağı yürüyerek limana ulaşıyoruz.
Büyük bir hayalkırıklığı karşılıyor beni. Her yer insan kaynıyor. Yapılaşmalar ve kalabalık yüzünden gerçek Assos limanını bulmaya çalışıyorum ama ne mümkün. İnsan oğlu malum keşfetmiş burayı. Ama tamamen bozamamış henüz. Bakmasını bilene kendini sunuyor liman. Ufak dükkanlar ve restourantlar yöreselliğini koruyor. Dağın sırtını dayamış yapılar muhteşem. Denizin üzerine yapılan yolda ilerliyerek balıkçı lokantasına oturup oranın lezzetlerini tatmak istiyoruz. Yediklerimiz daha güzel molabilirdi ama yinede güzeldi. Buraya gelişimiz tarihi görmek olduğundan takılmıyoruz yemek işine pek.
Ama deniz üzerindeki platformlarda iç içe güneşlenen insanları gördüğümde büyük hayal kırıklığına uğradım. Tatil bu olamaz dedim. Her platformdan başka bir müzik yükseliyor. Yemek yiyen insanların arasından geçenler otel odalarına ulaşmaya çalışıyor. Çocuk sesleri bağırış sesleri beni yordu bir kaç saat içinde. Dinlenmeyi düşünüp gelinecek bir yer olmaktan çıkmış Assos. Hareketli saatler ve günler geçirip akşamın eğlencesine karışıp eğlenebilirsiniz. Güzel denizinde serinleyebilirsiniz ama dinlenmeniz bana göre mümkün değil. O kadar dolmuş ki liman taşıyamıyor kalabalığı. Ama her şeye rağmen eşsiz bir güzellik böyle oluncada herkes görmek istiyor. Meşhur deniz ürünlerinden tadıp meşhur dondurmasını yememek olmaz değilmi Asossa gelipte. Gerçekten muhteşem bir dondurma. Ağzınızda bıraktığı tadı unutmanız münkün değil uzun süre.
Dönüş yoluna geçtiğimizde bir tatlı mahmurluk sarıyor bedeninizi ve ruhunuzu.
Assos saklı değil ayen beyan ortaya çıkmış ve canı çıkarılırcasına kullanılıp harcanan bir cennetimiz. Buraları henüz görmedi iseniz bir an önce görün derim hqala bakirliğini koruyorken...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

gözlemlerini, daha önce giden arkadaşlardan da duymuştum methini ama hiç nasip olmadı inşallah seneye :) sevgiler

Dilek Fuçucı 
 02.09.2008 13:07
Cevap :
Gidip görmeni isterim. Umarım Tugrul iyi şöfördür yollar zira yılan gibi kıvrıla kıvrıla gidiyor:-) Athena tapınağı ile inanıyorum ki sen çok güzel hikaye ve yorumlar yazarsın gördüğün manzara karşısında. Sevgi ile kal.  02.09.2008 13:25
 

Beni bir arkadaşım götürmüştü Asos'a. dört yıl önceydi. Eylül ayı soğuk olur diye az daha kabul etmeyecektim. Sizin sıcaktn çektiğinizi okuyunca, arkadaşıma hak verdim. O kıvrım kıvrım kıvranan yolları, Babakale'den Ege'ye muhteşem bakışı bana tekrar yaşattınız. Sebebim oldunuz, yeniden gitmek istiyorum.

Muharrem Soyek 
 29.08.2008 13:38
Cevap :
Bencede gidin. Benim kızlar başka yer istemiyorlar muhteşem bir yer. Ama yollar beni hep korkuyuyor. Gözlerin bayram ettiği yerlerden buralar. Güzel anılara vesile olmak çok güzel teşekkür erderim güzel yorumunuz için. Saygılarımla...  29.08.2008 14:38
 

nereyi keşfetsek, bitirmek için uğraşıyoruz. Halbuki Assos insana huzur veren sakinliği ve deniziyle insanı cezbederdi. Güher Hn.cım bilgilerimizi tazeledik, resimlerin çok güzel, senin ve kızlarının eline sağlık hepine çok teşekkürler. SEvgilerimle.

Hasan Göksu PBahçe 
 27.08.2008 17:09
Cevap :
Aynen öyle ama hala güzel. Resmen Bordum olmuş Assos. Daracık mekanda bir sürü insan. Teşekkür ederim yorumunuz için. Saygılarımla..  27.08.2008 17:52
 

Assos'un keşfedilmemiş yerlerine gitmediniz mi? Sokakağzı denen koya veya Kadırga koyuna gitmeliydiniz. Sessizliği, doğayı orada görmeliydiniz. O koylarda yeni bir bina inşa edilmesine izin verilmiyor, bir kaç küçük tesis var o kadar. Öyle bakir ve güzel ki görseniz başka bir tatil beldesine gitmezsiniz.

Nilgün Akad 
 24.08.2008 17:06
Cevap :
Gitmez olurmuyum arkadaşım üstelik öyle bir yerde kaldım zaten. Kadırga koyu çok fazla kalabalık olmuş tıklım tıklımdı hafta arası üstelik ama diğer koyları muhteşemdi. Zaten başka yere gitmeyi düşünmüyorum bundan sonra çok haklısın. Kızlarım bile bu konuda ısrarcılar mutlaka buraya gelelim hep diye. Güzel katkıların için teşekkür ederim. Saygılarımla...  25.08.2008 9:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 96
Toplam yorum
: 562
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2190
Kayıt tarihi
: 13.06.06
 
 

Hayata güleryüzle bakmaktır felsefem ama polyannacı değil. 1961 Sivas doğumluyum, evliyim 2 kızım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster