Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mayıs '15

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
428
 

Astım nedir? Biz astımı nasıl yeniyoruz!!!

Astım nedir? Biz astımı nasıl yeniyoruz!!!
 

Asya ve ben astımla 2014 Haziran'ında tanıştık. Asya'da astım, var olan alerjik hastalığının getirisi. Bende ise zaten varmış hatta belirtilerini göstermiş ama ben alerjiye değil, yakamı bırakmadığını sandığım gripten şüphelenmiştim. Zamanla yorgunluktan kaynaklı direncimin düşmesiyle belirtiler arttı ve astım teşhisi kondu. 
Asya, astımla bir yılı bitirmek üzere ama belirtilerini çok az yaşadık. Çünkü, kefir denen mucizeyi hemen teşhisten sonra içirmeye başladım. Şimdi haftada en az yarım litre, keçi sütü ile evde kendi hazırladığım kefiri içiyor. Ne geçen kışa girişte, ne de bu mevsim astım krizini geçtim, öksürüğü bile olmadı. 
Kendime yaptım mı, hayır :/ 
Ama başladım. Gerçekten :) 
Şimdi bende evde kendim için her hafta inek sütüne mayaladığım yarım litre kefiri tüketiyorum. 2 haftadır yapıyorum ve faydasını kendimde de gördüm. 
 
Alerji ve alerjiye bağlı astım oldukça hafife alınıyor. Ama ciddi anlamda yaşam kalitesini düşüren bir hastalık. 
Ben şanslıyım, kızım da..!
Farkındayım, araştırıyorum, çabalıyorum ve alçak gönüllük yapamam bu konuda, çok büyük bir hızla iyileştirdim Asya'yı..;)
Gıda alerjimiz neredeyse bitmek üzere, bağışıklığı inanılmaz... Bu kış, alerjik olmamıza rağmen hastalanmayı geçtim, ilaç ve antibiyotik almadık bile. 
İlk hastalandığımız zamanı düşündüğümüzde, biz buna mucize diyoruz..:)
 
Şimdi madem bugün Mayıs'ın ikinci Salı günü. Yani, "Dünya Astım Günü" astım hakkında fikri olmayan da öğrensin uzmanların ağızından, bakalım neymiş bu "astım".
 
Dünyada 300 Milyon Astımlı Hasta Var!
 
Uzmanlar, çocuklarda en sık görülen kronik hastalıkların başında “Astım” hastalığının geldiğini söylüyorlar. Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu, ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 yetişkinden biri, çocuklarda ise her 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır diyorlar ve astım hastalığının görülme sıklığının yıllar içinde artış gösterdiğini belirtiyorlar. 
 
Astım, akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler ile seyreden kronik bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu düz kaslarının kasılması ve yine aynı zamanda hava yolu duvarının şişmesidir.
 
Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüsteki baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Belirtilerden bazen hepsi bazen sadece bir tanesi görülebilir.
 
Genellikle çocuklarda tekrar eden öksürük, hırıltı nefes darlığı, geceleri ve sabah kalktığında öksürme, koşma ve ağlama sonrası öksürük, nezle ve gribin uzun sürmesi, göğüse inmesi, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi sorunlar, çok sık hastalanma ve çok sık antibiyotik kullanımı gibi belirtiler astımı düşündürür. Genellikle çocuklarda besin alerjilerini astım takip eder. Dolayısıyla besin alerjili çocukların yakın takibi önemlidir.
 
Astım Nöbetlerini Tetikleyen Faktörler
 
Astım için en önemli iki risk faktöründen birinin genetik yatkınlık, bir diğerinin ise çevresel etkilerdir. Anne, baba ya da yakınlarının alerjik hastalıklara ya da astım hastalığına sahip olması, çocuklarda en önemli risk faktörüdür. Alerjenler, tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, sigara dumanı, iç ve dış ortam hava kirliliği, beslenme tarzı çevresel risk faktörlerini oluşturur. 
 
Virüs enfeksiyonları (soğuk algınlığı, grip), üst solunum yolu hastalıkları (anjin, bademcik, kafa sinüslerinde, burun ve burun arkası iltihaplarının), alerjenler (ev tozları, küfler, evcil hayvanlar, hamam böcekleri ve çiçek tozları), mevsim değişikleri, ağlama ve stres astım nöbetlerini tetikler.
 
Astım Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır
 
Uzmanlar astımın tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu özelliklebelirtiyorlar. 
En iyi tedavi astım yapan faktörlerin iyi belirlenmesi ve bunlardan korunma yollarının iyi bilinmesidir. Korunma yapılmasına rağmen şikâyetler oluyorsa bazı ilaç tedavilerine ihtiyaç vardır.
 
Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisi ile astımlılar iş ve okul dâhil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Alerjik astımda en kalıcı tedavilerden biride alerjik olunan maddeye karsı yapılan aşı tedavileridir.
 
Alerjik astımın tedavisindeki en etkili yol aşılama yöntemidir ve bu yöntemle hastalıktan kurtulmak mümkündür. Alerji aşıları, astımın gidişatını değiştirebilme potansiyeline sahip tek tedavidir. Mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Çünkü alerji aşıları dışındaki tedavilerin hiçbiri hastalığın vücuttan atılmasını sağlamaz, sadece mevcut yangının seviyesini azaltır.
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1829
Kayıt tarihi
: 05.07.14
 
 

Aslen ressam, biraz grafiker, tesadüfen televizyoncu, kendince okur-yazar, şu sıralar Beylikdüzü ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster