Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '13

 
Kategori
Astroloji
Okunma Sayısı
635
 

Astroloji = Uyduroloji = Şirk koşmak

Astroloji = Uyduroloji = Şirk koşmak
 

internetten alınmıştır


Her gün gazetelerin sayfalarında veya eklerinde, Burçlarla ilgili sütunlar ve yorumlar görüyoruz. Hatta herhangi bir burcun tam sayfaya yakın yorumu yapılıyor.

Oysa ASTROLOJİ' nin ne olduğuna dair detaylı bir tek yazı bulamayız gazete sayfalarında. Tabii ki bugüne kadar yayınlanmış yazılar olabilir ama sıklıkla yer almadığı bir gerçektir. Açıkça söyleyeyeyim okuduğum gazetelerde Astrolojiyi açıklayan, yükselen burçları izah eden, neden yükselen burçtur diyen, bir yazıya son yıllarda hiç rastlamadım desem yalan olmaz.

Bu tezime cevap olarak : "Madem merak ediyorsun, yazılmış kitaplar var, " oku " diyenler olabilir. Oysa sağlık konusunda, yemekler konusunda, yararlı bitkiler ve bitkisel tedaviler konusunda, turistik yerler konusunda da  bir çok kitap var. Neden gazete sayfalarında yemek tarifleri veriliyor; şifalı bitkiler konusunda onlarca kitap var da, gazetelerde sayfa sayfa yazılar yer alıyor.? Sağlık ve diyet konuları medyada yer alıyor?

Benim amacım, bu konuda  gazeteleri tenkit etmek değil aslında. Belirtmek istediğim husus, astroloji alimlerinin (!),  bu konuyu gazetelere taşımaktan imtina ettiklerini vurgulamak ve toplumun böylece uyutulmak istendiğini belirtmek istiyorum.

Astroljiye neden " uyduruloji " diyorum?

Astroloji , ne bilimdir, ne ilim ? Ama ne gariptir ki, bu kelime " loji " ekini taşımaktadır.

Esasında astroloji " uzay falıdır ".  Fal da ne ilimdir ne bilim. Uydurmadır.

Astroloji konusunda istatistiki bilgiler yoktur?

Deney yapılamaz?

Etkileri gözlenemez.

Kesinlik yoktur.

Burçlarına göre insanları gruplandırmak absürt bir çalışma olur. Karakter, aile yaşantısı, genetik özellikler, maddi durumlar, tahsil durumu, yaşadığın çevre, uğranılan feleketler....... saymakla bitmez. Nasıl olur da, kişileri bir burç kalıbının içine sokabiliriz.?

Bir de akıl almaz bir husus var.

NEPTÜN, PÜLÜTON, MARS , ÜRANÜS,JÜBİTER nasıl oluyor da, İNSAN DAVRANIŞLARINI   etkiliyor?. Kadere yön veriyor veya geleceği önceden bildiriyor? Bu gezegenler, ışın mı gönderiyor veya uzaydan gelen ışınlar beynimizi mi etkiliyor? Neyi etkiliyorlar?

Zira bu gezegenlerin pozisyonu değişti mi, dünyadaki tüm insanların yaşantısının değiştiği söyleniyor.

Biraz işi derinleştirip, dinsel açıdan düşünürsek, bu durum, yani burçlarla insanlığın kaderini izah etmek durumu, " Yüce Allaha ŞİRK koşmak " anlamına gelmez mi?

Örneğin, nazar boncuğu, tespih ( ki peygamberimiz parmaklarını kullanırmış), türbelere tel, çaput asmak, yatırlardan medet ummak, bazı din alimlerinden duyduklarıma istinaden, ŞİRK olarak sayılmaktadır. Hatta camilere isim vermek bile, örneğin Mehmet Efendi camii demek bile, hatalı kabul edilmektedir. Zira CAMİ Allahın evidir.  Bir başka adla anılamaz. Bu düşünce zaten dinimizi gerçekten ve derinden anlamaktır bence.

Tabii demiyorum ki Buçlar yasaklansın. Ama ipin ucunu çok fazla kaçırmamak lazım.

Zira evlenecek gençler hatta yaşlılar bile, ilk önce burcun nedir diye sormaya başladılar muhataplarına.:))

Oysa mantıklı olmak nedir, adam gibi adam olmak nedir, insanlık, dostluk nedir, vatan sevgisi özünde nedir, saygı nedir, özgürlük nedir. Gibi hasletler burçlar kadar toplumun dikkatine sunulsa belki  "muasır medeniyet "seviyesine ulaşırız.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayatımızda inandığımız bir sürü soyut kavram var ama...

Kerim Korkut 
 24.08.2014 14:27
Cevap :
Astrolojiye inananlar işi soyutlaştırıyorlar.  25.08.2014 12:03
 

İlla insanların profili mi olması lazım. Profili olmayan insanlar okuyucu veya yorumlayıcı değerine sizce haiz değil mi? Yorum yazamaz mı? Ya da yazarsa suçlu mu ilan ediliyor? O zaman kimseden yorum almak istemiyorsanız yazınızı yorumlara kapatırsınız. Size her yorum yazan T.C kimlik numarasını mı göndermek zorunda? Verdiğiniz cevaptan da anlaşılıyor ki, siz illa milliyet blog üyelerinden yorum alırım ben diyorsunuz? Demek ki milliyet üyeleri size yorum yazamaz. O zaman yazınızın bir köşesine bunu belirtirsiniz mb üyeleri dışında size kimse yorum yazmaz. Ayrıca yorumcunuz Newyorker okusa ne yapabilir ki? o fikrini söylemiş bende onun yazdığı yoruma mukabil yanlışını düzeltip gerçekleri yazıyorum. Newyorker ABD de üniversitelerde akademik hizmet mi veriyor da bu kadar iyi biliyor? Ben sizin ve onun yanlışını düzelttim o kadar.Okursa kendi menfaatine olur, çünkü bilmediği konuda sizin gibi ahkam kesmemesi gerektiğini öğrenir. ABD yaşayınca insan her şeyi bilmek zorunda değil.

Ay GüL 
 06.02.2013 16:28
Cevap :
Nasıl izah edeyim bilemiyorum? Anlamıyorsunuz.Daha doğrusu okuduğunuzu anlamıyorsunuz. Astronomi nedir, astroloji nedir bilmiyorsunuz. Bilim nedir, ilim nedir bilmiyorsunuz. ASTROLOJİ ASTRONOMİNİN DALIDIR DİYORSUNUZ? Oysa astronomi bilimdir, astroloji falcılıktır. Yıldız falcılığı.Sizin kursta öğrendiğiniz bilgiler Astronomi biliminden alıntılar yapılarak falcılık yapmaktan ibarettir.Profilinizi sormamın nedeni aslında nasıl yorum yaptığınızdır.Cahil cesareti derler. Acaba sizin için yanılıyor muyum? ONU MERAK ETTİM.  06.02.2013 17:20
 

Bunların dışında, Nicholas Campion, Galler Üniversitesi Arkeoloji, Tarih ve Antropoloji Fakültesinde Kültürel Astronomi ve Astroloji uzaktan öğretim bölümünün direktörüdür. Dünya Astrolojisi: Milletler ve Örgütler Astrolojisi (1984) ve Dünya Burçları Kitabı (1987) adlı kitapların da yazarıdır.Size saymaya kalsam yorum köşesine sığmazlar. Yoksa bütün bu insanlar gerçekten uyduruyorlar mı? 50 den fazla eyalette bulunan üniversiteler demek ki havanda su dövüyorlar. Bir yazı yazarken, milliyet gibi önemli bir gazetenin blog yazarı olarak kulaktan dolma bilgilerle değil, gerekli araştırma yapılarak yazılmalıdır. Bir bilime hakaret ederken iyice incelemek gerekir. Farazi konuşmalar cehalet göstergesidir derken boşuna konuşmuyordum. Ben size hakaret etmedim. Gerçekleri söyledim. Türkiye' de size bu konunun ilmini yapmış bir akademiysen söyleyemem çünkü bilmiyorum. Henüz bizim ülkemizde gök bilimleri bazı zihniyetler tarafından önemsenmiyor. Bir gün olur inşallah...

Ay GüL 
 05.02.2013 0:40
Cevap :
Lütfen saymayın sayın Aygül. Saydıkça kendinizi zem ediyorsunuz. Bence kısa yoldan kendinize dönün.Hoşça kalın.  05.02.2013 14:41
 

Astroloji, Astronominin bir koludur. Tamamen uzayda ki gezegenlere dayalı matematiksel verilerle hesaplanan bir bilim dalı.Üniversity of Alabama Fizik Astronomi Bölümü Prof. Stan Jones. Ünvanı Astronomi Minör. Yüksek Lisans Doktora Astronomi…Üniversty of Arizona Prof. Peter Strittmatter Astronomi Bölümü BS Astronomi Doktora Astronomi… Yönetmen Kip Hodges Dünya ve Uzay Keşif Okulu. Dünya ve Uzay Keşif BS(astrobiyoloji ve astrofizik konsantrasyonları) Küçükler astrofizik ve astronomi mevcuttur… Ball State Üniversty. Prof. David Ober. Fizik Astronomi Bölümü. Ünvanı Astronomi minör… Boston Üniversitesi. Prof. Harlan Spence Astronomi Bölümü, Astronomi,Jeofizik, ve gezegen bilimleri Astronomi ve Fizik Berkeley Kaliforniya Üniversitesi Prof. Donald Backer Astronomi bölümü. Los Angeles Kaliforniya Üniversty Prof. Claudio Pellegrini Fizik Astronomi Bölümü Astrofizik uzmanı.Size Amerika Birleşik Devletlerinin çeşitli eyaletlerinde 50 den fazla gök bilim okulları, proflar, olduğunu söyleyebilirim

Ay GüL 
 05.02.2013 0:17
Cevap :
Sayın Aygül,fikirlerinizle yazdıklarınız arasında korrelasyon yok. Astrolojiden bahsediyoruz, siz astronomiden bahsediyorsunuz.Astronomi bilimdir. Buna kimse itiraz edemez.Sizde zaten astronomi uzmanlarından söz ediyorsunuz.Verdiğiniz örneklerde Astrolog ve astroloji kürsüsü adı yok. Son bir örneğinizde ise astronomiye bağlı bir enstitünün içinde yer alan astroloji kursundan söz ediyorsunuz. Bahsettiğiniz bölümün başındaki şahıs da Direktör ünvanlı.Profesör değil.Astronomi bölümünün içinde kültürel amaçla astrolojiden söz edililebilir. Nitekim bölümün içinde " kültür " ibaresi var.Bakınız kimya ilminde, simya bir meslek dalıdır.Simyanın(alşimi) ilimle alakası yoktur.Sadece Kimyanın gelişmesine başlangıçta katkıda bulunmuştur.Astroloji de öyle. Astronomiyle ilgili gibi görünür ama bir bilim değildir.Ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim Newyorker arkadaşımız çok değerli bir insandır.Aşağılar tarzda konuşmanız (tabii beraberinde Almanya'daki işçilerimizi hor görüyorsunuz) hiç hoş değil.  05.02.2013 14:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 424
Toplam yorum
: 2143
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 991
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster