Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ağustos '07

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
2159
 

Astsubaylar sendika istiyor

Astsubaylar sendika istiyor
 

Astsubaylar ile ilgili olarak bugünlerde ulusal gazetelerde çeşitli yazılar çıkıyor. Özlük hakları konusunda yaşananları anlatan bu yazılar eskiden tercüman gazetesinde çıkan PEHLİVAN TEFRİKALARI na benzemeye başladı.

Astsubayların özlük haklarının verilmesi, Türk Silahlı Kuvvetlerinde her zaman sorun olmuştur. İşin içine para girdiği zaman nedense subaylar tek başına sahiplenmeye çalışmakta, Astsubaylara ise dişlerinden artan kırıntıları vermeye çalışmaktadırlar. 1975 senesinde de böyle oldu ve tahammül sınırlarını zorladıkları Astsubaylar sokaklara dökülmek zorunda kaldılar. Sonuç ise subaylar içinde astsubaylar için de ağır oldu ve her iki tarafta bedel ödemek zorunda kaldı.

Şimdi yapılanlarda bundan değişik bir şey değildir. Ancak Astsubaylar devletine ve milletine saygılı bir toplum oldukları için kanuni haklarını meşru zeminlerde aramaya çalışmaktadır.

Çok güvendiğimiz Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar BÜYÜKANIT’ta "bize güvenin haklarınızı vereceğiz" demesine rağmen hiçbir şey yapılmayacağına inanmaya başladık.

O da diğer genelkurmay Başkanlarının yaptığı gibi askeri bürokrasiye işi havale ettiğinden iş içinden çıkılmaz bir duruma gelmiştir.

Aslında Genelkurmay Başkanları bu işle bizzat ilgilenseler sorunlar kolay çözülecek, Bir Genelkurmay Başkanının Astlarının özlük hakları ile ilgilenmesi öncelikli görevleri arasında olması gerekirken ülke sorunları nedeniyle mümkün olamamaktadır. O zaman sorunların çözümü ile ilgilenmesi gereken askeri bürokrasiye güvenmesi gerekir. Onlarda baltayı hep kendi taraflarına yontmaktadırlar. Bu şartlarda da sorunların çözülmesi zorlaşmaktadır.

Kendilerine geldiğinde istedikleri kanunları derhal hazırlamakta ve meclisten geçmesini bizzat takip ederken, astsubaylar için sadece ÇALIŞIYORUZ söylemlerinden ileri gitmemekte ve direnmektedirler.

Subaylara bütçeden ayrılan paydan ne kadar fazla pay verebilirim diye cin fikirlikler üretmekte ve Astsubaylara verilmesin diye çeşitli adlar altında ürettikleri tazminatları sadece subaylara vermenin yollarını arayıp bulmaktadırlar.

Siz hiç Binbaşılara verecekleri tazminatlardan astsubayların yararlanmamaları için TABUR KOMUTANLIĞI DESTEK TAZMİNATI diye bir tazminat duydunuz mu? Ne yazık ki yapılanlar bu kadar değil.

Bunun tek çözümü başta da belirttiğim gibi konuyla Genelkurmay Başkanlarının bizzat ilgilenmesinden geçmektedir. Hiçbir Genelkurmay Başkanı da ilgilenmeyeceğine göre sorun çözülmesi zor bir yumak gibi görünmektedir.

Sorunun çözümü için her ne kadar 4688 sayılı yasa ile sendikal faaliyette bulunacak iş kolları arasında bulunmuyorsa da Astsubayların da diğer memurlar gibi SENDİKA kurarak haklarını aramalarından geçer.

Saygılarımla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ordunun belkemiğini oluşturan astsubaylar imtiyaz değil hak ve adalet istemektedir. Haklı mücadelenizde başarılar

mehmet ata bozdemir 
 23.01.2009 22:17
 

bana bunuda dedirttiler.hangi kişi veya kuruluş başkasının hakkını kendi hakkı gibi arar? genel kurmayda ancak o kadar arıyor. her fırsatta iki lik yapmaktan geri kalmıyo :o tazminat bu tazminat malum yerlere. beklentim aynı şeyleri o görev bu görev şeklinde maaşı fazla alanlara bölüştürmelleri başka hiç bir beklentim yok.yada adilane olarak tüm işleri yükledikleri astsubayların kendi haklarını savunabilecekleri sendika kurmalarına izin verilmesi saygılarımla

burak karub 
 20.03.2008 20:15
Cevap :
Genelkurmay bu anlayışla gitmeye devam ederse, SENDİKA kurulması yakındır. Zira Assubaylara başka türlü hak aramanın yolu bırakılmamaktadır.  20.03.2008 22:41
 

Sayın Erol , ne zaman faks çeksek , mektup yazsak , bilgi istesek sizinde belirttiğiniz gibi çalışmalar devam ediyor , bazı çalışmalarımızı tamamladık gibi insanı deli eden cevaplarla başlarından savma çabası içine giriyorlar. Nasıl olsa onların sendikaya ihtiyaçları yok , nasıl olsa onlar her istediğini koparıp alıyorlar , onların her dediği meclisten anında geçiyor ve bizimle ilgili hiçbir gelişme olmadığı gibi önümüzede binbir türlü engel çıkarıyorlar. Bu dönemi çok iyi değerlendirip çok iyi mücadele etmemiz gerekir diye düşünüyorum.Ellerinize sağlık .Saygılarımla.

yigit 
 13.08.2007 14:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1121
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1950 yılında ELAZIĞ' da dünyaya geldim. 1969 yılılnda Türk Silahlı Kuvvetleri' nde Jandarma Astsu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster