Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '19

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
53
 

Aşure

Merhaba!

Size bugün çok sevdiğim bir yiyecek olan aşureden söz etmek istiyorum. Muharrem'in 10. günü aşure günüdür. (Bugün 12 Muharrem). Önce bu ne demektir anlatayım:

Muharrem, kameri aylardandır. Kameri aylar, Hicri takvimlerde kullanılan aylardır. Uzunluk bakımından iki türlü sene vardır: Şemsi sene, Kameri (Hicri) sene. Şemsi sene, güneş senesi olup, dünyanın güneş etrafında bir kere döndüğü zamandır. 365 gündür. Kameri sene ise, Ay’ın Dünya etrafında 12 kere döndüğü zaman olup, 354 gündür. Güneş yılı Kameri yıldan 10 gün daha uzundur.

İslam dininde ibadetlerin bu Arabi aylara göre yapılması emredilmiştir. Bunun sebeplerinden biri, Ramazan ayıdır. Zira Ramazan ayı hicri kameri aylardan olup, miladi seneye göre her yıl, 10-11 gün evvel başlamaktadır. Böylelikle 33 senede tam bir devir yaparak senenin bütün günlerinde oruç tutulmuş olmaktadır. Miladi seneye göre Ramazan ayı başlasa idi, kuzey yarımkürede yazın oruç tutulurken aynı anda güney yarımkürede yaşayanlar kışın oruç tutacaklar veya bunun aksi olacaktı.

Yurdumuzda 1925 yılında kabul edilen Miladi takvimden önce kameri (hicri) takvim kullanılırdı.

Hicri takvimde kullanılan Arabi ayların adları sırasıyla şunlardır:

1) Muharrem: Aşure ayı. 10. günü aşure günüdür.  
2) Safer
3) Rebiülevvel
4) Rebiülahir
5) Cemazilevvel
6) Cemazilahir
7) Receb
8) Şaban
9) Ramazan: Bu ayda oruç tutulur.
10) Şevval
11) Zilkade
12) Zilhicce.

Aşure, buğday, nohut gibi taneleri, kuru yemişle şekerle kaynatarak yapılan bir türlü tatlıdır. Aşure ayı, Muharrem ayı'dır. Aşure günü de aşurenin pişirildiği bu ayın 10. günüdür.

Ben aşureyi çok severim. Ama şeker hastası olduğumdan az yerim. Aslında bu çok güzel adet, özellikle şehirlerde giderek terkediliyor gibi. Bana öyle geldi. Her geçen yıl bize gelen aşure sayısı azalıyor! Eşim de nedendir aşure yapma alışkanlığı yoktur! Keşke yapsaydı! Şöyle biz de komşulara aşure dağıtsaydık, sevap kazansaydık!

Aşurenin besin değeri çok yüksektir, besleyici ve doyurucudur. İçerdiği antioksidanlar dolayısıyla kansere geçit vermez. Kansızlığa iyi gelir. Yukarda da yazdım şeker hastaları az yesinler!

Son olarak şunu belirteyim ki İslam dininde uzun süre yas tutmak yoktur. Aşure pişirmek bir ibadet değil, gelenektir. Ama çok güzel ve çok iyi bir gelenektir. Toplumsal yönü vardır. Komşuluk bağlarını güçlendirir.

Şiiler ise bu günde Hz. Hüseyin şehit edildiği için yas tutarlar.

Tüm insanlığa, herkese sağlık, mutluluk ve barış diliyorum.

Şen ve esen kalınız...

Dr. Atanur Yıldız

11 Eylül 2019

Kocaeli

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geleneklerin çoğu böyledir bir taraf eğlenirken diğer taraf içlenir......Bende pek severim lakin günümüzde oda orijinalliğini kaybetti

jale kasap 
 13.09.2019 15:47
Cevap :
Jale Hanım, değerli yorum ve katkınız için çok teşekkür ederim. Mutlu akşamlar dilerim.   13.09.2019 18:16
 

Ben de fazla yemiyorum

Kerim Korkut 
 13.09.2019 9:05
Cevap :
Anlıyorum. Teşekkürler. Selamlar.   13.09.2019 12:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 469
Toplam yorum
: 3063
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 281
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster