Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '07

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
1409
 

At, avrad, silah

At, avrad, silah
 

Orta Asya'da yeşermiş ve büyümüş, kovuğuna sığmayarak dağılmış bir ırkız... Destanları dünyayı sarsan, üç kıtaya hükmetmiş milletlerin evladıyız... Ya şimdi?

Bir milletin ruhu zapt olunmadıkça, bir milletin azim ve iradesi kırılmadıkça o millete hakim olmanın imkanı yoktur. Halbuki asırların yarattığı milli bir ruha, kuvvetli ve daimi bir milli iradeye hiçbir kuvvet karşı koyamaz. 01.09.1924

M. K. Atatürk

Lütfen unutmayın! Onların okları şehrimizi yok edebilir ve krallığımızı yıkabilir. Ama asla kültürümüzü yok edemezler. Bugün kültürümüzün özünü öğreneceksiniz.

Filmden alıntı

Hero (Kahraman), 2002

Merak ediyorum, bu yazıyı okuyup da "Ben kültürümüzün zarar görmüş olduğunu düşünmüyorum!" diyen var mı? Önceden suç televolelerdeydi, magazin programlarındaydı... Sonra biri bizi gözetledi, en iyi kaynana gelin dövüldü, damat intihar etti derken popstar bile alaturka oldu??? Ve şimdi turkche "in", ingilizce "out" diyerek göstermelik milli değerlere sahip çıkılmaya çalışılıyor!

Ben şahsım adına, ne kadar dikkat edeceğim desem de gün içinde bir çok yanlış içinde yüzüyorum. Aslımız o kadar unutturulmuş ve unutturuluyor ki, nerde hata yaptığımızı bile bilemiyorum. İzlediğim seçme bir iki dizi, onlarda bile benim fark edebileceğim hatalar var... Efendim? Bu hatalar kasıtlı mı yapılıyor? Yok canım daha neler? (Bu da baska bir "blog" konusu olsun!) Televizyonda canımı sıkan en önemli konu, kimi zaman TRT'nin de basit hatalar yapabiliyor olması! En azından Türkçe'yi tam olarak konuşamayan sanatçıları, dilimizi düzgün telafuz edene kadar ekrana çıkarmasalar, bu işi kasıtlı olarak yapan kanallarla arasında fark yaratır.

Küçük bir test;

"Cumhur" ne demek? Cumhurbaşkanlığı forsunda kaç yıldız var ve neyi temsil ediyorlar?

Peki "president" ne demek? Amerikan bayrağında kaç yıldız var ve neyi temsil ediyorlar?

Daha uzar bu yazı... Sıkmamak lazım, siz anladınız zaten onu ;)

Ezirmeyelim, sahip çıkalım... (elimizden geldiğince)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Siz de bilirsiniz ki bir toplumu yok etmenin temeli öncelikle o toplumun kültürünü yok etmekten geçiyor. Bunun şu an biz yeni yeni farkına varıyoruz. Bizim kültürümüzle oynayanlar bu oyunu çok önceden sahneye koymuşlardı. Maalesef hepimiz ucundan veya kıyısından bi şekilde nasibimizi aldık. Alanya' da bu yıl gay bar açıldı. Her şeyimizi yerle bir ediyorlar. Uyuşturucu kol geziyor ve şu anda ki durum inanın on iki eylül öncesinden çok daha vahim. Vaktiniz olurda blog' umu ziyaret edebilirseniz bir çağ yangınıydı bu isimli yazımda ben kendi perspektifimden bu günkü geldiğimiz noktanın tarihsel sürecini vurgulamaya çalıştım....Sormak lazım biz nereye gidiyoruz!...Hem de hemen...Teşekkürler....At, avrat,araba gibi değerlerimizi de çoktan tarihe gömdük. Şimdi internette ailecek telaffuz bile edemeyeceğim yeni moda akımlar yaşanıyor....Tekrar hoşçakalın!

Ayrıntıda gezinmek 
 24.01.2007 18:11
Cevap :
teşekkürler, yazınızı okudum, çok beğendim, umarım bu anlayış yayılır da daha tutarlı tedbirler alırız.  24.01.2007 19:31
 

Çoğu insan batılılaşma adı altında batının kültürünü alıp,yerel olanı ezelim,Türkçenin içine edip,Amerikanvari bir toplum olalım diyor.Daha doğrusu batılılaşmayı medenileşme değil kültürümüzün içine etme olarak algılıyorlar.Yozlaşan ve de giderek yozlaşmaya devam eden bir toplum içindeyiz allah sonumuzu hayıra getirsin!

Son_ay 
 24.01.2007 17:49
Cevap :
Akif Hoca ne demiş: "Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar" (1924) bugün 2007deyiz... Fark?  24.01.2007 19:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 110
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 4686
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

Tıp doktoru ve iki senedir online sağlık danışma hizmeti veren  sitesinin yöneticisiyim. Sık ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster