Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
648
 

At gözlüklü üniversiteler

At gözlüklü üniversiteler
 

Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Yıldırım Bayezid Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi!

Bu üniversitelerin isimlerini not edin bir kenara kara harflerle, not edin ki hesabı sorulabilsin yarın bir gün bu davranışlarının.

Not edin, çünkü bu üniversiteler güçten yana, bu üniversiteler iktidar sevici üniversiteler.

Başbakan'ın yanında 2500 polisle girdiği ODTÜ'de, polisin uyguladığı şiddeti değil de, protesto eden öğrencileri eleştiriyor bu üniversitelerin rektörlükleri çünkü. İlk olarak Marmara, Mimar Sinan, Galatasaray ve Yıldız Teknik'in ortak açıklamasına göz atalım.

Üniversitelerin özgür düşünce yerleri olduğundan söz ediyorlar, üniversitelerde insanların katılmadıkları düşünceye tahammül etmeleri gerektiğinden bahsediyorlar. Öğrencilerin protesto aracının fikirleri olması gerektiğini söylüyorlar ve ben bunun üzerine çok açık bir soru soruyorum; siz bugün iktidarı eleştirmekte özgür müsünüz ve buna gönül rahatlığıyla evet diyebilir misiniz? Özgür olmadığımızın birçok kanıtını sadece şu son bir iki ayda olanlara da bakarak bulabilirsiniz.

Bugün bu öğrencilerin protestosuna izin verilmedi, fikirlerinizi konuşturun diyorsunuz, yürüyüş de demokratik bir protestodur ve fikir içerir, düşünce ilanıdır. Fakat, haydi sizin istediğiniz gibi olsun diyelim, biz düşüncelerimizi, fikirlerimizi söyleyecek bir muhattap bulabiliyor muyuz karşımızda?

Bu üniversiteler, öğrencilerinin kamuoyunda başarılarıyla gündeme gelmesini istiyorlarmış. ODTÜ'lü öğrencilerin yaptıkları protesto da bir başarıdır bugün, bir uyanışın, öğrencilerin bir silkinişinin sembolü olmuştur. Daha önce Mülkiye'de olduğu gibi mesela...

İstanbul Üniversitesi'nin Erdoğan'a bayılan rektörü Yunus Söylet de bunun "geleneksel misafirperverliğimize uygun olmadığını" buyurmuş. Misafir umduğunu değil, bulduğunu yer de derler. Ayrıca hiçbir ev sahibi, evine, züccaciye dükkanına dalar gibi giren misafiri de sevmez. Yanında bir orduyla gelen misafiri hiç sevmez! Yunus Söylet, ODTÜ'nün imajının sarsılmasından korkuyormuş, kendisi hiç korkmasın, ODTÜ'nün adı daha değerli hale geldi artık.

Bezmialem Üniversitesi de bu eylemin özgürlük olmadığını söylemiş. Özgürlükten ne anladıklarını da söyleselermiş, iyi olacakmış.  Sabahattin Zaim Üniversitesi de tüm öğrenci ve öğretim elemanlarının bu törene coşkuyla katılması gerektiğini açıklamış. Özgürlük şöyle oluyor: Özgürsün beni göklere çıkarmakta, her yaptığımı alkışlamakta.

Afyon Kocatepe Üniversitesi ise tamamen şaşırmış durumda, sanırım açıklamalarını hükümet sözcüsü kaleme almış, "son 10 yıl" diye bir şey de kullanmışlar hatta hızlarını alamayıp, ayılıp bayılıp sevmelere doyamamışlar AKP'yi, açıklamayı buraya paylaşayım özel olarak:

 "(...) Halbuki, son 10 yılda, birçok ülkede yaşanan ekonomik krizlere karşılık, ülkemizde diğer birçok alanla beraber, özellikle yükseköğretimdeki okullaşma oranlarında, kadro aktarımı ile öğretim elemanı sayılarında, fiziki alan tahsislerinde ve araştırma faaliyetlerine yapılan kaynak aktarımındaki artış gözle görülür seviyelerdedir.

Bu katkılar yükseköğretim alanının gelişmesi açısından takdire şayandır. Hem yapılan eylemlerin hem de bu eylemlerden hareketle kamuoyu oluşturmaya çalışan odaklarda yapılan tartışmaların böylesi güzel çalışmayı gölgelediği, maksadını aştığı ve yapılan katkıyı göz ardı etmeye dönük girişimler olduğu kanaatimizi üniversite senatosu olarak kamuoyuna saygıyla duyururuz.''

Yıldırım Bayezid Üniversitesi ise öğrencilerle yetinmemiş, ODTÜ Rektörlüğü'nü de eleştirmiş, buradan kendilerini de tebrik etmek gerekir. Bingöl Üniversitesi "sayın başbakanımız" demelere doyamadığı açıklamasında, "yüce Erdoğan'ı ne cüretle protesto edersiniz" anlamına gelen cümleler kullanmış, ikinci paragraflarında ise Kocatepe Üniversitesi'nin performansına yaklaşmış, yine on yıl karşılaştırması yapmıştır.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü ise protestoyu demokratik hak olarak nitelemiş, fakat ODTÜ'dekini değil, ODTÜ'de demokratik hak gidip Erdoğan'ı alkışlamak...

Hepsini geçtim, Türkiye'nin en önemli Hukuk Fakültelerinden biri kabul edilen Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi çok kötü bir sınav veriyor, yetiştirdiği öğrencilerle de, öğretim üyeleriyle de, yönetimiyle de... Bu fakültenin ismini kapkara harflerle not edin bir kenara, "sınavdan kaldı" yazın yanına da.

Üniversitelerimizin tamamına önerim, bir ODTÜ öğrencisinin Erdoğan'a yazdığı mektubu okumaları. Kafalarında bir ampul yanacak ve eğer açık fikirle, at gözlüklerini çıkararak okurlarsa o ampul AKP'nin ampulu olmayacak.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ODTÜ dışında,Dünya Bilim Arenasında yüzümüzü güldüren üniversite var mı?..Y O K !..Biat kültürünü benimseyip ülkeyi kısır döngüye sokan;bankamatik prof'lardan ne beklenir...İki karış makam için siyasilerden referans bekleyen bilim adamları olur mu ?..Göktürk'ün gerçek mimarı olan ODTÜ'nün sesinin kısılması gerekiyordu...Şimdi bunun peşindeler..Pompei'nin son günlerini yaşayanlardan ne farkları var ?..Yazık oluyor güzelim ülkeye..Kalmayan demokrasi ve gukuklaşan bir sözde hukuk...QUO VADİS ?..Saygılarımla..

Mesut Selek 
 25.12.2012 14:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1049
Kayıt tarihi
: 27.09.09
 
 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakülteliyim. Seyahat benim için bir tutku, her fırsatta bir yerlere ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster