Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
553
 

Ata'm, görmüyorsun değil mi?

Ata'm, görmüyorsun değil mi?
 

Canım Ata'm, sevdam, kıvancım, kılavuzum, ülkemin dünyadaki aydınlık yüzü; güzelim ülkemizi görmüyorsun değil mi?

Çocukluğumdan beri, sevdiğimiz insanların ruhlarının bir şekilde bizleri gördüğüne, bizim için üzülüp, sevindiklerine inanırım nedense. Canımız gibi sevdiğimiz insanların bizden tamamen koptuklarına inanmak istemeyişimden olsa gerek. Çocuğuna doyamadan ölen bir anne, hep onun büyüyüşünü izlermiş gibi gelir bana. Ya da, sağlığında değerini bilemediğimiz biri ölünce, ardından gerçek değerini anladığımızı görüp, huzur buluyordur diye düşünürüm.

Artık buna inanmak istemiyorum. Buna inanmak beni çok üzmeye başladı çünkü. Hele ki canım Atatürk'ümün bizi gördüğü düşüncesi, içimi çok yakmaya başladı.

Görmüyorsun değil mi Ata'm? Ne olur görme uğruna savaşlar verdiğin ülkeni. Gözlerini yumduğun günkü güzellikler kalsın seninle. Cumhuriyet Baloları'ndaki o naif güzellik, Millî bayramlarımızı kutlarken duyulan coşku, bir cümlenle herkesin seve seve taktığı kasketler yok artık. Demirağlarla ördüğümüz Anayurdumuzda hüzün var şimdi. Sadece trenler çıkmıyor raydan, insanlar da çıkıyor. Maçlardaki coşku bile bayram coşkusundan daha fazla Ata'm.

Görmüyorsun değil mi Ata'm? Ne olur görmüş olma bugünümüzü. Memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar, gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler demiştin Ata'm. Biz unutmadık, ama unutanlar çoğaldı. İki kişi yanyana gelince şüpheye düşüyoruz Ata'm, senin izinden gitmiyor olabilir mi diye.

Ailem beni senin istediğin gibi aydın bir Türk kadını olarak yetiştirdi. Ben de iki oğlumu, senin istediğin gibi vatansever, aydın gençler olarak yetiştirdim. Ben buna bile sevinemez oldum Ata'm, sevinçlerimizi karartmaya uğraşıyorlar.

Görmüyorsun değil mi Ata'm? Arazilerimizi, bankalarımızı, okullarımızı parsellemek için bekleyen ülkeleri? Tüllü şapkasıyla 1930 lu yıllarda öğretmenlik yapan anneannem, İstiklâl Savaşı Gazisi dedem de görmüyordur değil mi? O, seni öyle severdi ki, öldüğünde cüzdanından sadece senin fotoğrafın çıkmıştı.

Gözlerini yumduğun günkü güzellikler kalsın seninle. Bizler, bize armağan ettiğin değerleri son nefesimize kadar korumaya and içtik. Şimdilik görme ülkeni Ata'm. Hem sen bize ne demiştin Nutuk'ta?

Hiçbir an kuşkum yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük uygar niteliği ve büyük uygar yeteneği, bundan sonraki gelişmesi ile, geleceğin yüksek uygarlık ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne diyeyim ki. Haklarını vermek lazım.Onlar çalıştı.Oy oranı ortada.Karşılığını tabiki almak isteyecekler.Yapabildikleri kadar yapacaklar.Atatürk'ün partisinin durumu ise Baykal'ın koltuk sevdası yüzünden hilgat garibesi durumuna düştü. Ne kadar daha seyirci kalınır bilmiyorum ama biran önce birşeyler yapmak lazım.

serifsoner 
 04.02.2008 23:58
Cevap :
Yorumunuza aynen katılıyorum. Bir şeyler yapmak gerektiğine de. Ama, biz ne yapabiliriz ki, ben bunun derdindeyim. Sevgi ve saygımla...  05.02.2008 13:30
 

Yazı çok güzel su akar yolunu bulur sözünüzede bayıldım işallah yakında yolunu bulurda ülkemiz beladan kurtulur.

binnaz delen atılkan 
 03.02.2008 14:20
Cevap :
Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner tekerlemesini de biliyor musunuz? Bu daha da uyardı yazıma aslında...Hesaplar birgün dönecek elbette. Sevgiler...  05.02.2008 13:35
 

Yazıyı severek ve coşkuyla okudum. Onun ruhu onu unutturmaya çalışanların suretlarında patlayacak ve inşallah duvara toslayacaklarıdır ben buna inanıyor ve bu ruhla da yaşıyorum. Ümidim kırılır gibi oluyorum zaman zaman ama onların umutları kırılacak inanın buna.. ben bütün kalbimle inanıyorum. Saygılarımla.

Ermert Revsen 
 01.02.2008 22:25
Cevap :
Sevgili Revsen, su akar, yolunu bulur merak etmeyin. Bizler oldukça, ümit de var demektir. Sevgiyle...  02.02.2008 9:10
 

Bence sizleri görmüyor.Bizlerin yaptığı mücadeleyi görüyor.Boşuna çıkardığı 5 para etmez laiklik ilkesinin hiçbir halta yaramadığını görüyor.Gerçeklerin içinde.Batı diye medeniyet diye aydınlık diye çıkardıklarının 5 para etmediğini görüyor.Bence İslamiyetin gerçek medeniyet olduğunu görüyor.Onu ziyarete gelenlerin.Bir fatiha Üç ihlas okumasını bekliyor.Aynen sizin bekliyor olabileceğiniz gibi.Ama aydın nesiller yetiştireceğiniz için yarı hristiyan modelli nesil bırakacağınız içi boşa bekleyeceğinizi de görüyor.Vah vah bize..Atatürk dert ağacımı sizin.Adama gidin okuyun..Bırakın bunları..Bu ülke bizim. Kurtuluş savaşında canveren anadolu insanlarının torunlarının.Türkiye ege ve marmaradan da ibaret değil.Okumuş kalbi körelmiş insaların oturuduğu İstanbullularında değil.Bizim müslüman Türklerin.M.Kemali Gördüm Rüyamda ve bana dedi ki.Evladım.Benim sözümü git değiştir.Ne Mutlu Müslüman Türküm diye değiştir dedi.Atam Kabirde Gül bahçesinin içinde huzurla yaşıyordu.

SİZ ve ben 
 01.02.2008 1:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2155
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster