Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
182
 

Ataması yapılmayan öğretmenler

Ataması yapılmayan öğretmenler
 

politikars.com


On binlerce öğretmenin ataması hala yapılmadı... "Öğretmen işsizliği" dramatik bir sorun... Öğretmenlere gelecek kuşakları emanet ediyoruz. Ancak onlara seçim öncesi verilen sözü hala yerine getiremiyoruz.

Öğretmenlerimiz de toplumun genel sorunlarından paylarını almakta, ekonomik sorunların ağırlaşması, öğretmene, adeta iki misli fatura çıkarmakta: Öğretmen, kitap alacak, tiyatroya gidecek, yeni filmleri izleyecek, internete girecek... Ki, sınıfına gelen öğrenciden daha bilgili, onu okula getiren ebeveyn kadar hayatın günceli içinde, bulunacak... Bunların yanı sıra, ana ya da babaysa, evini geçindirecek ve en başta da kendi çocuklarını yetiştirecek...

Bu olanakları yerine getirmenin neresindeler, öğretmenler?.. Hiç sanmıyorum ki, çağdaş ülkelerdeki meslektaşları gibi, bütçeleri denk, içleri ferah olsun; o arada, bazı dostlarımdan biliyorum ki, tam tersine, yaşam, onlar için, bir sorun yumağı halinde.

Peki kendi sorunlarının aşılmasından uzak olan öğretmenlerimiz, çocuklarımız ve gençlerimizi gönüllerince eğiterek, onların ve toplumun sorunlarının çözümüne ne kadar katkı sağlayabilecekler? Kendi evladını, bu yarışmacı eğitim ortamında, kursla, bursla takviye edemezse, onun kimbilir hangi öğrenim basamağından 'kayıp gideceği' endişesi içindeyken, bir öğretmen, ne kadar ferah olabilir ki...

Bir öğretmenin çocuğunu maddi koşullar nedeniyle dilediğince "okutamaması", tıpkı bir doktorun en yakınını tedavi edememesi gibi bir algıya, dahası, örtük bir öz suçlamaya yol açmaz mı?..

İşte bu sorunların yanına bir de atama bekleyen öğretmenlerin 'durumu' ekleniyor. Düş kırıklığı içindeler besbelli; bu durum onları yer yer bir dayanışma içine de yönlendirmiş; doğal ve doğaçlama yöntemlerle "seslerini" duyurmaya çalışıyorlar. Bu türden haberleri izlerken, sosyal medya üzerinden kendilerine yapılan kimi normal iş çağrılarını dahi üzüntüyle -fakat hayatın bir gerçekliği- olarak gözlemledim...

Oysa, ikinci veya mesleğinden farklı bir iş arayışının zorlaması içinde bulunmaması gereken öğretmenlerin, her sorununu olabildiğince çözmek, insanımıza, toplumumuza, geleceğimize yatırım yapmak demektir.

Öğretmenlere; kültürel ve sosyal giderleri için katkı sunmak, onlara kent içi ücretsiz ulaşım olanakları sağlamak, barınma ve konut gereksinmelerine yardımcı olmak, onları yurt dışı staj olanklarından yararlandırmak ve yetim veya öksüz öğretmen çocuklarının tüm eğitim masraflarının devletçe karşılanması, benzeri önlemler alınmalı ve uygulanmalıdır...

Öğretmenler, eskiden tasarruf sandıkları ve kumbaralara önem veren geleneğinin o güzel yönleri de olan toplumumuzu, dünyaya açık rekabet edebilen bireylerin, özgüvenli toplumu olarak, yetiştirmede ve olgunlaştırmada, en büyük değerlerimizdir.

Öğretmenlerin yaşam ve geçim olanakları kadar, öğretmen okulları ve meslek liselerinin teknolojik donanımları daha da güçlendirilmelidir.

En başta da atanmayan öğretmenlerin sorunu tam ve kalıcı olarak çözümlenmelidir.  

Bu düşünce ve dileklerle, geride bıraktığımız yıl, Van depremlerinde veya bugüne kadar terör nedeniyle yitirilen tüm öğretmenlerimizi de saygıla anıyor, memleketimizin her yerinde özveriyle görev yapan öğretmenlerimizi de saygıyla selamlıyorum.

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 193
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 479
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Merhaba! Toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel olgularla ulusal ve evrensel düzlemde ilgilenme..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster