Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ağustos '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2305
 

Atatürk, 'Gençliğe Hitabe'yi neden yazmıştı?..

Atatürk, 'Gençliğe Hitabe'yi neden yazmıştı?..
 

net'ten...


Atatürk,Türk Gençliğine 85 yıl öncesinden niye seslenmiştir ?..

Bu devletin kurucusu olarak, Atatürk'ün gelecekte bazı kuşkuları var mıydı ?..

Atatürk ve silah arkadaşlarının, istikbale ilişkin haklılıkları, bugünkü durum itibariyle gerçek midir ?..

Önce hitâbeyi, bir kez daha  hatırlayalım!.. Balık hafızalıları da yoklayalım bakalım...

**********

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi(20 Ekim 1927 )

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

***************

Şimdi biraz kendimize soralım..

1-Türk Gençliğinin, ' istiklalini ve cumhuriyetini koruma hazinesi ' ile ilgili düşüncesi  bugün ne durumdadır ?..

2-Bu hazineden mahrum etmek isteyen iç ve dış düşmanlara karşı gençlik, bilinçlenmiş midir ?..

3-Bağımsızlık ve cumhuriyet tehlikede midir ?..

4- Tehlike anında vazifeye atılmak için içinde bulunduğu şartları düşünmeyecek kadar cesur ve bilinçli  bir gençlik yetiştirildi mi ?..

5-Memleketin bir köşesi, düşmanlarca  işgal edilmiş midir ?..Yoksa bu yol kesmeler, rüya mıdır ?..

6-Meclisi temsil edenlerden bazıları, gaflet -dalâlet ve hıyanet içinde düşmanla işbirliği yapmakta mıdır ?..Yoksa, bu konuda  hüsn-ü kuruntulu olanlar var mıdır ?..

7-Hatta daha ileri gidip milleti temsil edenlerden bazıları, düşmanla kucaklaşmakta mıdır ?..Bu cesareti onlara verenler kimlerdir ?..

8-Bazı sorumlular(?) siyasi emellerini, şahsi çıkarlarını düşmanla paylaşmakta mıdır ?..

9-Halk, 'kendine dokunmayan yılanların bin yıl yaşamasını isteyenlerce' kuşatılmış mıdır ?..

10- Meclis, halâ, '' 3-5 Memet öldü''  diye açılmamakta mıdır ?..

11-Gittikçe sayıları artan, ' Koyunun kaval dinlediği gibi dinleyenler modunda olanlar ' ( Atatürk'ün hiç de tasvip etmediği uysal gürûh ) yeni seçimlerde gücünü gösterecek midir ?..

12-Ülkemizden ırak olsun,  Atatürk'ün faraziye olarak gençliği uyardığı:

'' Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.' tümcesiyle vurgulamak istediği mesaj hakikat olabilir mi ?..

13-Türk İstikbalinin evladında muhtaç olduğu kudret, damarlarındaki asil kanda halen mevcut mudur ?..Yoksa, Davos Ruhu gibi o da maazallah uçup gitmiş midir ?..

...

.

..

Soruları arttırabilirsiniz...

* * * *

Düşündüm de...

Yoksa ben mi ' der hayali âlem içindeyim...'

Karamsarlıklarımla, olayları fazla mı abartmış oluyorum acep ?..

Bu tür yazıları yazmak yerine yine o güzel şiirlerime, optimum mizahıma mı dönmeliyim?

Flare in the hole bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlk 12 sorunun cevabı beni tamamen umutsuzluklara sürükledi. Gerçekten gelecekten endişeliyim ve her geçen gün bu endişelerim artmakta. Yalnız 13. sorunun cevabında, insanlığın dimağının alamayacağı kadar büyük bir kudret var. Var da,o "asil kan" tek başına yetmiyor. Biraz da bazı şeylerin farkına varmak için zekâ gerekiyor. Eksik olan bu. Selamlar...

OynamıYorum 
 27.08.2012 18:50
Cevap :
Değerli Öğretmenim,sizin de vurguladığınız gibi eğitimle insan zekası bilenir. Eğitime en çok değer verilen Cumhuriyetin ilk yıllarında okuma-yazma-eser verme-sentez yapma-köy enstitülerindeki aktif eğitim yöntemleriyle öğrenilenleri yaşama uygulama -sanata duyarlılık,çoklu zeka kuramının liyakatiyle uygulanması 10 yılda 10 milyon bilinçli gencin yetiştirlmesine vesile oldu.O gençler ki hurafelerden,batıl inançlardan ayıklandıklarından toplumu aydınlığa taşıdılar.Nüfus ortalaması ele alındığında 1940-1970 yılları arasındaki kütüphane sayımız ve kitap oaranındaki yükseklikle bugün kıyaslamayacak seviyede olumluydu.Ne zamanki dinsel temalar,devlet ricalinde öne çıkarıldı,din simsarlarınca -ustaca kıvraklıkla-kitaplar yakıldı,kütüphaneler ortadan kaldırıldı.Kitap gazete okumayan sözde din adamları,camilerdeki vaazlarıyla ,sözde siyasetçiler oy uğruna çagdışı nutuklarıyla bugünkü okumayan gürüuhu yarattılar.İçinden çıkılmaz hale getirdiler toplumu.Emeğiniz için,Teşekkürler,saygılar,selamlr  27.08.2012 21:54
 

Şiirlerinizi ve mizah dolu yazılarınızı okumak bir zevk. Fakat gerçeklerden kaçamıyacağımız bu yazınızdan anlaşılıyor. Bugün olanları bilseler acaba İstiklal savaşında Seyit onbaşı o top mermisini kaldırır mıydı, kınslı kuzular bu toplum için ölürmüydü. Hocam inanıyorum ki bu insanlar ahirette saçını başını yoluyorlardır, biz bu toplum için mi kendimizi feda ettik diye. Güzel veanlamlı bir yazı. Teşekkürler...

hssensoz 
 25.08.2012 13:01
Cevap :
Selçuk Bey,içimizdeki hainlerin icraatlerine devekuşu modunda görmezden gelenler,bugün aynı teranelerle insan ölümlerine çanak tutuyorlar..Teröriste tapanların BARIŞ adına en ufak bir eyleme imza attığını gördünüz mü ?..Bunlar 12 eylülden önce de böyleydiler..Kışkırttılar,öldürttüler...12 Eylül sabahı hepsi dansöz olup etek giydiler..Saf değiştirdiler..Ama bu sefer yutmayacağız..hesabımnı da soracağız bu dansözlerden..saygılarımla..  25.08.2012 22:43
 

Mesut Hocam, merhaba, beklentilerimi karşılayan ve soru sormanın bir analizde nasıl kullanıldığını gösteren harika bir manifesto örneği. Keşke sadece bizler değilde ihtiyacı olanlar okuması gerekenler okusa da aydınlansalar. sizi gönülden tebrik ederim. mutluluklar esenlikler dilerim.

Nizamettin BİBER 
 25.08.2012 11:00
Cevap :
Nizamettin Bey,Siz kıvrak zekanızla,birikiminizle bu blogda ne anlatmak istediğimi fevkalade anladınız.Teşekkür ederim.Blog yazarları içinde bunu çok iyi anlayan zeki insdanlarımız da çok ;yazanlar içinde,bunu algılamaktan uzak olanlar var..Onlar için de gerekliydi..teşekkürler..saygılarımla...  25.08.2012 22:57
 

Yaz tabii üstadım, yaz da rahatla. Ben de neler yazıyorum da ne değişiyor! Hiç değilse solo isyanımı yaşıyor, kısmen rahatlıyorum. Mizah da yaz, isyan da et. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 25.08.2012 8:53
Cevap :
Yazan,düşünen,sorgulayan,toplum önderi olamayan,günübirlik yaşayan,vurdumduymaz,bana dokunmayan yılan bin yaşasın,laylom yaşarım;keyfime bakarım,'3-5 memet ölmekle mencülüs mü toplanırmış 'diyen,yaşantıları böyle kurgulanmışların ÇOKLUĞU yüzündendir başımıza gelenler...Herkes elini taşın altına koyacak...O zaman çok şey değişecek..Biz yazalım dostum..teşekkürler..saygılar.  25.08.2012 11:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1521
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1616
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster