Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '14

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
14845
 

Atatürk, 'Sözlerim ileri ki zamanlarda bilime ters düşerse bilimi seçin' demiş

Atatürk, 'Sözlerim ileri ki zamanlarda bilime ters düşerse bilimi seçin' demiş
 

Mustafa Kemal Atatürk'ün şöyle bir sözü daha varmış:
 
"Eğer bir gün benim sözlerim bilime ters düşerse bilimi seçin" diye.
 
*
 
Atatürk'ün bu sözüyle karşılaşınca, Atatürk'ün 80 yıl önce ettiği sözleri, bir inci gibi saklayan, savunan, bu sözleri diline dolayan Kemalistlerin, ulusalcıların, Türk milliyetçilerinin durumu aklıma geldi.
 
O sözlerin bazıları şöyledir:
 
'Ne mutlu Türküm diyene!'
 
'Türk, övün, çalış, güven'
 
'Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur!' 
 
'Türk, Türk olduğu için asildir. Çoğumuz, büyük babamızın babasını hatırlamayız. Bütün soy gururumuzu, Türk olmanın içinde buluruz.'
 
gibi sözleri bugün bile heyecanla savunulur Kemalistler, ulusalcılar ve Türk milliyetçileri...
 
*
 
Şimdi sorarım: Atatürk'ün 80 yıl önce ettiği bu sözler günümüz bilimine uyuyor mu?
 
Bilim dedim diye akıllara fen bilimleri gelmesin, sosyal bilimler diye bir bilim olduğu da düşünülsün.
 
Sosyal bilimlerin dalları olan Sosyoloji ve Psikoloji bilimleriyle Atatürk'ün bu sözleri çelişiyor, yani bugün için çelişiyor.
 
Zaten Atatürk'ün kendisi diyor: 'Eğer sözlerimle bilim arasında kalırsanız bilimi seçin' diye.  Ama gel bunu Atatürkseverlere anlat.
 
*
 
Atatürk'ün çoğu özdeyişleri döneminin koşullarına uygundur, dünyada moda olan faşizm yönetimlerine ve milliyetçi propaganda anlayışına göre uygundur, çelişecek pek bir yönü yoktur.
 
Atatürk'ün o dönem ettiği sözleri, Atatürk'ten sonra gelen Atatürkseverler, 'Kraldan çok kralcı' deyişinin doğasına uyarak, tanrısal bir ayet gibi sımsıkı benimsemiş, propagandasını yapmış, dayatmış, ülkenin dört bir tarafına yazmış, çizmiş, bağıttırmış. Buna isyan edenlere karşı işkence etmiş, hapislere atmış, savaşmış, vatan haini ilan etmiş... Ama bu sözler günümüz koşuluna uygun mu değil mi hiç düşünmemiş.
 
*
 
Gelelim 'Ne mutlu Türküm diyene!' deyişine.
 
Atatürk'ün en çok savunulan, slogan olarak en çok benimsenen, ülkenin dağına taşına yazılan, 80 yıl boyunca körpe nesillere her sabah bağırtılan bir sözüdür.
 
'Ne mutlu Türküm diyene!' sözünün neresi abes diyebilirler.
Evet, abes değildir; ama bu sözün bir halk mozaiği olan Türkiye'de söylenmesi, Türkiye'de yaşayan diğer halklara dayatılması abestir.
 
Kendi fikrimse, birinin bir halka ait olduğundan dolayı gurur duyması, mutlu olması bir saçmalıktır. İnsan Türk de, Kürt de, Ermeni de, Arap da, Rum da, İngiliz de, Alman da olabilir; ama bunlardan veya başka halklardan biri olmak insanı mutlu da etmez, mesut da... Hele gururlu hiç etmez. Bundan gurur duyanlar kendinin kandıran, birer çocukluk hastalığına sahip kişilerdir. Einsteine'nin dediği gibi 'Milliyetçilik bir çocukluk hastalığıdır.'
 
*
 
Belki, 'Ne mutlu Türküm diyene!' demenin neresi bilimle çelişiyor diyebilirler.
 
Sosyoloji bilimi açısından baktığımızda, halklar mozaiği olan ülkemizde 'Ne mutlu Türküm diyene' sözünü dillere peleseng etmek, savunmak, Türk olmayan diğer halkların isyanına neden olur, neden Türk'ün benliği ön plana çıkarılıyor da benim ki yok sayılıyor huzursuzluğuna neden olur, Rahmetli Erbakan'ın dediği gibi "Sen 'Ne mutlu Türküm diyene' dersen, Kürt'de çıkar 'Ne mutlu Kürdüm diyene' der."
 
Psikoloji bilimi açısından baktığımızda ise, bir millete tabii olmak mutluluk vermez, câhil insanlar için mutluluk verici olabilir, çünkü cahil insanlar geçmişin gölgesinde yaşarlar, atasıyla babasıyla övünür, oluşturduğu bir atalar kültü vardır, milletiyle gurur duyanlar ve mutlu olanlar genelde câhillerdir; aklı başında olan bir insan ha şu halktan olmuşum ha bu halktan der, bunun övünç kaynağı olmayacağını bilir, soy bağı, geçmiş bağı gibi şeylerin önemsiz olduğunu bilir, vicdanın sesinin duymayı her şeyden öncelikli kılar.
 
*
 
Atatürk'ün "Eğer bir gün benim sözlerim bilime ters düşerse bilimi seçin" sözüne dayanarak diyorum ki:
 
Atatükseverlerin bugün bile savunduğu, desteklediği pek çok Atatürk sözü, bilimle çelişiyor.
 
-Mustafa Yıldırım - 19.10.2014

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 533
Toplam yorum
: 252
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 438
Kayıt tarihi
: 03.11.12
 
 

Konyalıyım. Edebiyat okudum. Amatör yazar ve şairim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster