Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
348
 

Atatürk, annem, vesaire…

Atatürk, annem, vesaire…
 

İlk okul yıllarında annem her Kasım’ın onunda elimize yirmi üç yaşında şehit düşmüş yakışıklı pilot dayımızın saklamış olduğu gazeteleri özenle verirdi elimize, gazeteler 10 Kasım 1938 tarihliydi!

Hıçkırarak ağlayan insanların fotoğrafları vardı, yazıları detaylı olarak okuyacak yaşa gelene dek, bir süre kalsın, sonra veririz denilen gazeteler eksilmeye başlamıştı tek tek…

Annem, o günü çok iyi hatırlıyor, çocuk aklıyla elbette, büyük bir yas ortamıydı diyor, herkes çok üzgün, herkes ağlıyordu!

Atatürk ölmüştü!

İlk okul birdeymiş sanıyorum annem, teyzem iki yaş büyük, okul önlüklerinin beyaz yakalarını çıkardıklarını anlatıyordu, mateme en yakışan renk elbette ki siyahtı!

Annem… Bir cumhuriyet kadını!...

Özen ve bezenle bizleri giydirip, okul öncesi yaşlarımızda dahi Cumhuriyet Bayramı’na, On Kasım Anma Törenlerine götüren, On dokuz Mayıs’ı atlamayan, Otuz Ağustos’un anlamını bilen kadın!

Üç yaşımızdan itibaren özenerek diktiği, eski el işi kuşaklarla bezediği köylü kızı giysilerimizle bizi yirmi üç Nisan günleri törenlere götüren kadın!

Ayakları üzerinde dik, eşine destek… Çocuklarına arkadaş…

O yüzden şu yaşında, yalnız yaşarken dahi, bir kez olsun gıkı çıkmaz, gazetesini okur, bulmacasını çözer, tansiyonu çıktığında kendi içinde halletmeye devam eder!

Mutat telefon görüşmelerimiz vardır, ev mesafelerimiz pek de uzak değildir ama, bize yük yüklediğine hiç tanık değilimdir!

“Babamı uğurlayalı sıkılıyor musun anne” diye sorarım zaman zaman, “Özlüyorum babanı ama sıkılmıyorum” der…

Bir kez bile ağzından sakil bir kelime duymadığım annem! Kendini acındırmayan, doğurdu, özenle büyüttü diye çocuklarından beklentilere girmeyen, hesap sormayan Gülhan Hanım!

Güzeller güzeli Kadın!

Abartmıyorum, hakikaten de çok güzel bir kadındır!

Dün gece biraz rahatsız diye yanında kaldım, yemeğini getireyim, otur anne, suyunu ben veririm dedim, “Alıştırma beni ne olur” dedi!

Hiç söylemez, üzülmeyelim ister, yanındayım diye mutlu oldu, muhtemelen güven duydu…

Geçirirken, yine gel, kal istersen dedi… Öyle naif… Öyle zorlamadan…Yalnızca mutlu olduğunu ufacık da olsa hissettirmek adına…

Atatürk ve cumhuriyet…

Cumhuriyet ve özgürlük!

Özgürlük, cumhuriyet ve annem!...

Atam! Huzurla kal… Teşekkür ederim sana ki, böyle güzel bir nesil ışığın ile yoğrulmuş ve bu ışığı çocuklarına taşımış!

Annem! Teşekkür ederim ki, Cumhuriyet kadını olarak, her bir hareketin, her bir söz ve bakışın ile bize ufuklar açtın!

Atatürk ve annem…

Andım olsun ki var olduğum sürece izinizden gideceğim!


Gülgün Karaoğlu
Kasım,10/08

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ellerine, yüreğine sağlık. Mutlu kal sevgili Gülgün.

Nurcan Çelik Yalun 
 12.11.2008 12:33
Cevap :
Çok teşekkür ederim Zeynep'ciğim... Sevgilerimle... :)  12.11.2008 19:34
 

Oğlumun asker olmasını annem istedi. Benim haberim bile yoktu. Akyazı'da iş yapıyordum. Telefon ettiğimde para gönder Ali imtihanlara gidiyor dedi. Ne imtihanı bu anne dedim. Subay olacak dedi. Önce deniz subayı olmak istedi Ali. Sonra mavileri seçti havacı oldu. Eve gelen subaylara biz Atatürk'ü sevmeyene piç deriz demiş. Helal olsun anne sana demiştim. Ha bu arada oğlum on beş gün İzmirde. Bir de iyi bir haber. İzmirli bir arkadaşıyla niyeti ciddi. Her halde bu iş olacak. Valla keyfim gıcır. Konuyla ilgisi yok ama yazdım işte!!

Ahmet Balcı 
 12.11.2008 2:20
Cevap :
Rahmetli annene sevgilerimle bir öpücük gönderdim buradan, haberin ola! İzmir'li gelin ha! Hadi hayırlısı:))) Eh artık, seni de görürüz sık sık buralarda:) Keyfin hep yerinde olsun Ahmet'ciğim, sevgilerimle...  12.11.2008 19:32
 

Başka bir yoruma ihtiyaç kalmadı. İşte budur sevgi. Sevgimle

Yeşim Koç 
 11.11.2008 21:43
Cevap :
:) Çok teşekkür ediyorum Yeşim Hanım'cığım! Sevgilerimle...  11.11.2008 23:44
 

yazınızı okurken içim ısındı sabah sabah... Anneler, Cumhuriyetler, özgürlükler... İzindeyiz ATa'm.Annenizin ciddi bir rahatsızlığı yok inşallah.Acil şifalar dilerim.Lütfen benim yerime de öpün annenizi, sarılın Ona. Sevgilerimle.Esen kalın.

papatya altı yüz elli 
 10.11.2008 8:50
Cevap :
:) Telefonda iyi dileklerinizi ilettim anneme! Çok teşekkür etti ve sevgilerini gönderdi! Tansiyon problemi var, yarın doktora gideceğiz. İçten yorumunuza teşekkür ederim! Sevgilerimle...  11.11.2008 0:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1321
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster