Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '21

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
52
 

ATATÜRK KAVRAMI

ATATÜRKDAŞ

"Dünya'da herşey için, maddiyat için, maneviyat için en hakiki mürşit ilimdr, fendir. İlim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir" duygusu, düşüncesi, davranışı içinde olan özgür kişidir.

Erol Erdoğmuş tarafından yazıldı cuma, 28 Ocak 2011, saat 18.32 Anıtkabir Dijital Defteri

 

ATATÜRK  DUYGUSU

Atatürk duygusu, başkalarının Atatürk için hissettikleri değil; Atatürk'ün kendisi için hissettikleridir: "İki Mustafa Kemal vardır. Biri ben, fani Mustafa Kemal; diğeri milletin içinde yaşattığı Mustafa Kemaller idealidir.". "Hürriyet ve istiklal benim karakterimdir"

10 Kasım 1938'de fani Mustafa Kemal'in "naçiz vücudu" toprak olmak üzere yeryüzünde kalırken; ruhu soyadı ile sicillendirilerek milletin bilinçaltındaki Mustafa Kemaller idealinde yerini almıştır.

ATATÜRK DÜŞÜNCESİ

Atatürk düşüncesinin özeti; Dünyada herşey için bilim ve teknolojinin öngörülmesidir. Bilim inanç değil onay, ezber değil deney peşindedir. Her duygu, her düşünce, her davranış bilim ve teknoloji süzgeçinden geçirilmelidir. Her deney doğa'ya sorulan sorudur. Deney sonuçları doğa'nın sorumuza verdiği yanıttır. Bu yanıtlarla uçakları, bilgisayarları ve nicelerini yaptık.

Atatürkdaş; "Atatürk söylediği için doğrudur" demez, "Doğru olduğu için Atatürk onaylamıştır" der. Atatürk'ün naçiz bedenini kutsamaz. Yaptığı devrimleri adıyla tanımlar; korumayı, geliştirmeyi amaçlar.

ATATÜRK DAVRANIŞI

Duygular düşünceleri, düşünceler davranışları tetikler. Soru şudur: "Bilim ve teknoloji egemen bir bakışla; bu konuda neler yapılabilir?".Bir kişinin dediğinin dedik, çaldığının düdük olması bilimde değil;  dinde ve politikada mümkündür. Atatürk günlük politikacı değil, devrimcidir. Devrimler, yarınları bugüne taşımak için yapılır. Atatürk'ün bilim ve teknolojinin süzgecinden geçmiş ve süzgeç içinde kalmış devrimleri kuşkusuz uygulanmalıdır.

Üç tür Atatürk Devrimcisi vardır: 1. Onaylayan dışavurmayan pasif devrimci 2. Söylemleyen 3. Eylemleyen. Devrimci yerine ve içinde bulunduğu koşullara göre pasif ve aktif olabilir.

SÖYLEMİ EYLEM SAYILMAK

29 Ekim 2021'de Ordu İli, Korgan İlçesi kaymakamı Miraç Akbulut törende; Atatürk'ün "Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz" sözlerini hatırlattığı için, Ordu Valiliğinin "Görevin sorumluluğu ile bağdaşmayan tutumu" gerekçesiyle görevden alındı. Genç kaymakamın söylemi eylem sayıldı. Kaymakam içinde bulunduğu koşulları gözardı etmeyerek pasif davransaydı; devrimci kaymakamlar fire vermeyecek, kendisi mağdur olmayacaktı.

BİLİM SAVAŞMAZ KANITLAR

Dinciler ve siyasetçiler, kanıtlamaz savaşırlar. İsteğimizle olmuyorsa zorla dayatırlar. Dincinin cehennemi, siyasetçinin hapishanesi; bilimin okulu, üniversitesi vardır.

Atatürk Kavramı, savaş ortamından çıkarılmalı; bilimsel olarak irdelenmelidir. Atatürk devrimlerini savaşarak değil, ikna ederek yaptı. Atatürkdaş savaşmaz; bilimsel yöntemlerle kanıtlar, ikna eder.

ÖNERİLER

Andımız mı okutulmuyor? Aileler evlerinde çocuklarına kutmalı.

Atatürk'ün Gençliğe Hitabı gözardı mı ediliyor? Gençler ona sahip çıkmalı.

10 Kasımlar Atatürkdaşların özeleştiri ve öngörü günü olarak değerlendirilmeli.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 83
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 29
Kayıt tarihi
: 26.10.20
 
 

01 Şubat 1933 Tirebolu -Giresun- doğumluyum. İstanbul Üniversitesinde Halkla İlişkiler dalında li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster