Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '18

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
37
 

Atatürk Anlatıyor

Atatürk Anlatıyor
 

Atatürkçü düşünceBüyük Atatürk, Söylev’i sunma başarısını, 1919-1922 dönemini kapsayan “Ulusal Kurtuluş Savaşı” nı ve sonrasını, 15-20 Ekim 1927 günlerinde CHP’nin 2. Kurultayı’nda her gün altı saat konuşarak altı günde gerçekleştirmiştir. Söylev’i, Büyük Atatürk’ün altı gün süren sunumunda ilk ağızdan izleme olanağını buluyoruz.

Söylev dili açısından yine de Osmanlıca ağırlıklıydı. Bu nedenle Büyük Atatürk, Söylev’in okunuşundan beş yıl sonra 12 Temmuz 1932’de Türkçeyi Osmanlıcadan kurtarmak, dilde bağımsızlık savaşını kazanmak için Türk Dil Kurumu’nu kurmuştur.

Söylev iki cilt olarak:
1.cilt : TBMM öncesi
2.cilt : TBMM sonrası
sunulmaktadır.

Atatürk bu sunumu örgütün genel başkanı olarak sunar. Örgüt, Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyeti Söylev’in sunulduğu gün Halk Fırkası sonra CHP’dir.

Türk Dil Kurumu, Söylev’in sunumunun 50.yılında, Kasım 1977, özel sayı çıkarır.

Söylev, bir eylemin, Ulusal Kurtuluş Savaşı ile Cumhuriyet dönüşümünü içeren bir devrimin, bir devrim eyleminin öyküsüdür.

1919-1922 Ulusal Kurtuluş Savaşı dönemi Atatürk Devrimi (Türk Devrimi) içinde yer alan en önemli bölümdür. Bu savaş Türk Devrimi’nin döl yatağıdır.

Büyük Atatürk baştan sona bu eylemi ilk ağızdan belgelerle anlatır.

Tarihe mal olmuş bir çağın öyküsüdür anlatılan. Bu öyküde yeni bir çağ başlar. Ulusal Kurtuluş Savaşları Çağı. Bu çağ eylemi bir öğretiye bir kurtuluş kuramına dönüştürür.

Bir avuç Türk’ün barındığı “Ata Yurdu” nda halk gücüne dayanarak, bağımsız, yeni, halkçı bir devlet kurmak. Bağımsızlık, uluslaşmak ve çağdaşlaşmak. Bu öğreti halkçı, çağdaş, laik bir ulus olmanın devrimci sürecidir. Ulusal varlığı sona ermiş sayılan büyük bir ulusun bağımsızlığını nasıl kazandığını, bilim ve tekniğin en son ilkelerine dayanan ulusal ve çağdaş devleti nasıl kurduğunu Büyük Atatürk Söylev’de anlatır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 1064
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 702
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster