Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
7457
 

Atatürk Beşiktaşlı idi.

Atatürk Beşiktaşlı idi.
 

Günümüzde futbol, en ileri gelen spor dalı olmuştur. Milyon dolarlık transferler ile yabancı futbolcuları ülkemize getirterek, hem onların ülkemizi görmesini sağlıyor hem de yerli futbolcunun sportif-teknik anlamda onlardan yararlanmasına neden oluyorduk.

Ülkemizde futbol son yıllarda fenomen halini aldı. Neden oldu bu? Biz mi seçtik yoksa seçtirildik mi?

Futbolun geçmiş tarihimizdeki değeri de oldukça heyecan vericiydi. Eski futbolun heyecan vermesinin yanında, şahsen bir Beşiktaşlı olarak ulu önder Atatürk’ün hangi takımı tuttuğunu düşünüyordum. Aslında, Beşiktaş’a gönül veren insanların, büyük kısmının özelliği, sosyal yönlerinin ağır basmasıdır. Sadıktır. Fedakârdır. Yüreklidir. Sahiplenme duygusu vardır. Bu ve benzeri bir çok öge Atatürk’ün kişiliğinde de vardır. Öyle ki, ülkesi için son nefesine kadar mücadele vermiş bir insan hangi takımlı olabilir ki… Ben Onun hep Beşiktaşlı olduğunu hayal ettim. Uzun zaman öncede bunun böyle olduğunu öğrendim.

Diğer taraftar arkadaşlar buna karşı çıkacaklardır elbette… Ama gelin görün ki Atatürk’ün o mükemmel kişiliğine, özelliklerine en yakın duran insanlar Beşiktaş çatısı altında toplanmıştır. (genel anlamda)

"Bu düşüncemi kaynak belirterek aktarıyorum:

1964 Yılı her Pazartesi günü Türkiye Ligi'nin İstanbul Kulüp Başkanları İstanbul sporun Mısır Hanı'ndaki Lokalinde toplanıyordu. Toplantıya katılan kulüp başkanları şöyleydi: Fenerbahçe -Dr. İsmet Uluğ, Beşiktaş -Hakkı Yeten, Galatasaray -Ulvi Yenal, İstanbulspor -Ali Sohtorik, Vefa -Fenerbahçeli Hayrullah Güvenir, Beykoz -Ziya Sönmez, Feriköy -Dr. Necati Karakaya, Kasımpaşa -Mehmet Gür, Karagümrük -İbrahim Sevin, Beyoğluspor -Napolyon.

Dr. İsmet Uluğ'un Atatürk'e silah kaçırması anısından sonra, Başkanlar Atatürk'ün hangi takımı tuttuğunu tartıştılar.

En güzel açıklamayı İstanbulspor kulübü ikinci Başkanı Enis Pankoğlu yaptı: "Babam Mustafa Kemal'in yanında cephelerde bulunmuş onun Subayı Yüzbaşı Necati'dir. Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanımı Selanik'ten kaçırıp getiren Yüzbaşı’dır. Mustafa Kemal, babam ile Derne Cephesinde ve Selanik’te bulunurken Beşiktaş’ı tuttuğunu söylemiş. Babam hasta Fenerbahçeliydi, yönetim kurulunda idarecilik yaptı. Fenerbahçe’nin bir tek maçını kaçırmazdı. Bizlere çocuklar, ben maçtayken aranızdan biri ölürse kesinlikle beni çağırmayın. İşinizi imam efendi halletsin derdi. Babam Fenerbahçeli olmasına rağmen; Atatürk'ün Beşiktaş'a gönülden bağlı olduğunu her yerde söylerdi.

Annem Adile Muallime ile Teyzem Şekibe Muallime Hanımlar Mustafa Kemal Samsun'a gittikten sonra, Zübeyde Hanımı Beşiktaş'taki evinde ziyaret edip, hatırı ile bir ihtiyacı olup olmadığını sormuşlar... Zübeyde Hanımefendi şu cevabı vermiş: "Sağ olsun Paşa Hazretlerinin Kulübü Beşiktaş'ın idarecileri... Her gün gelip hatırımı ve ihtiyacımı sorarlar. Hepsini kendi çocuklarım gibi seviyorum. Paşa Hazretleri ne kadar iyi yapmış; beni buraya Beşiktaş'a getirmiş."

Bu konuşmadan sonra Kulüp Başkanları karar verdi:

"ATATÜRK BEŞİKTAŞLI"

Kaynak : "Atatürk Beşiktaşlı" - Dr. Necati Karakaya"

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anlamadığım,neden bu başlık altında yazdınız.Şaka yaptınız her halde!Neyse bir dahakine "mizah"bölümüne yazın.Geçen biri daha g.s li olduğunu yazmıştı.Biri kandırmış onu! Selamlar sevgiler(darılmadın,umarım)

Ahmet Balcı 
 30.07.2007 8:23
Cevap :
Darılmaca gücenmece olmasın. Sizler gibi bu gerçeği kabullenemeyenler için bir alternatif olmalı... Sanırım, büyük komutan, İsmet paşa Fenerbahçeli... Selamlar...  30.07.2007 11:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 222
Toplam mesaj
: 62
Ort. okunma sayısı
: 1254
Kayıt tarihi
: 17.05.07
 
 

Yaşamın öncelikle sevgiden ibaret olduğunu düşünüyorum. Bunun içindir ki, yaşamak için sev sevmek iç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster