Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
435
 

Atatürk için ağıt-Değil

Atatürk için ağıt-Değil
 

Google İmaj


Tamam bardağın % 90’ı boş ama % 10’u da dolu.

Bu ne demek?

2012’deki 75 milyonun 7,5 milyonu, Atatürk’ün sayesinde bugün yaşadığı gibi yaşabiliyor. Buna ben de dahilim.

(Şerh: CHP’nin seçmen % 20’sinin en az % 10’unun Atatürk karşıtı olduğuna eminim. Atatürk ilkelerine bağlı olanlar arasında da CHP’ye oy vermeyen çok.)

Bugün ateizm üzerine metinler yayınlatabiliyorsam ve bir tanesi 20.000 küsur okunabiliyorsa, bu Atatürk sayesindedir. Ha, o hiç mi hiç ateist olmuş olmayabilir ve hatta bugün yaşasaydı, maraza çıkmasın diye ateistleri tenha köşelere gönderecekti olabilir ama sonuç değişmez. Onun yarattığı dinsel özgürlük atmosferi, azaltılarak hala sürdü sürüyor. Bitirilmesinin eli kulağında.

Eh, liberalizmin bizi ne hale getirdiğini hep birlikte yaşadık. Sonuçta Atatürk, devletçi veya karma ekonomici olsa da, ulusalcı idi. Türk sanayisi 1930’larda onun sayesinde kuruldu. (Bugün hala İş Bankası diye bir kurum var.) Pek sayın TÜSİAD hempaları ise, 1960’lardan günümüze dekki 50 küsur yılda sanayimizi pek şeyttiremediler doğrusu.

Atatürk geldiğinde Türkiye; çay, şeftali, portakal, vd yetiştirmiyordu. O gitti ve son 30 yıldır Türkiye tarımı öldürülüyor ve biz kendi üretebileceğimiz birçok temel gıdayı (buğday dahil) ithal ediyoruz.

Bugün Türkiye’de tiyatro ve klasik müzik diye bir şey varsa, yine Atatürk sayesinde. Haa, yapılanlar bir halt değil ama olsun.

‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ile yürüyen dış politikanın, isteyince Suriye’ye veya herhangi bir ülkeye girebilme mantığıyla nerelere geldiğimiz bu yıl gözlendiğine göre, çok daha evla olduğu açık.

Demiryolu politikasının komünistçe olduğu geyiklerinden 80 yıl sonra, komünizm ortalıkta yokken, dünyanın en hızlı trenleri ve en geniş demir ağları kapitalist ülkelerde.

İlah, böyle gider.

Adam yaptı, diğer adamlar yıktı. Kalan enkaz ortada. Hani ‘ölüsü bile yetiyor’ derler ya, ahan da öyle bi şii...

Atatürk adam astırmadı mı? Evet astırdı. Bence, az astırmış. (Öyle, ‘sallandıracaksın 3-5 tane’ mantığı değil bu, ‘deveye diken, insana liken’ mantığı. Likensiz insanların yedikleri herzeleri seyrediyoruz bugünlerde.)

Sonuçta, artılar ve eksiler birarada. Adam, cumhuriyeti kurdu mu? Kurdu. Yeter de artar bile...

Gerisini biz yapacaktık, hani istikbal ve gençler hesabınca, 1968’liler ve 1978’liler olarak yaptıklarımız da ortada netekim...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kendi vatandaslarini bile dusman goren zihniyetten bu ulke çok çekti ... yazindan anladigim kadariya sen de seninle ayni fikirde olmayanlari sallandirma heveslisisin ... yazini "netekim" diye bitirmen de bana bu konuyu iyi bilen birini hatirlatiyor

Demokrasi Penceresinden 
 13.11.2012 13:54
Cevap :
Bravo, bir metin bu kadar anlamazlık edilir.  14.11.2012 20:29
 

Bu yazıdaki düşünceler süslü sözlerle bir kitap boyutunda da yazılabilirdi ama olsun, çok özlü ve anlaşılır olmuş. Anlayana kuşkusuz. Gidişat kötü de ne yapılabilir? Eğitim şart! Anlaşıldı ama nasıl bir eğitim? Bilgiyi beyninde bir yük gibi taşıyan değil yaşama uyarlayabilen kafalara gereksinim var. En büyük kaygısı ay fon'un yeni modelini almak olan lümpen genç müsveddelerini de içine alacak bir eğitim anlayışı yani. Konu uzun, yer dar. Selamlar.

Güz Özlemi 
 10.11.2012 11:36
Cevap :
% 10'da olduktan sonra, sorun yok.  10.11.2012 13:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 485
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster