Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mayıs '16

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
6052
 

Atatürk'le beraber Samsun'a çıkanlar

Atatürk'le beraber Samsun'a çıkanlar
 

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı7nın 97 yıl dönümü coşkuyla kutluyoruz.  Bu bayram Gazi M. Kemal Atatürk tarafından Türk Gençliğine armağan etmiştir.  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını   tüm Dünya çocuklarına  armağan ettiği gibi  bu  bayramın da  kendine özgü ayrı bir önemi vardır. 19 Mayıs Gençlik ve Spor  Bayramının yüce  Türk Milletine kutlu  ve mutlu olsun diyorum. Bu bayramın bütün yurtta barış ve sevgi çekberi içinde geçmesini biricik dileğimdir.

Peki Gazi Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a çıktığı zaman, berberinde  kimler vardı? 

Bunu Kayserili eski senatörlerinden ve araştırmacı yazarlarından Dr. Fethi TEVETOĞLU’nun (31.01.1916-  27.11.1989) eserinden şu bilgileri alıyoruz.

Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktığında, beraberinde tek tek kendisinin seçtiği 18 arkadaşı vardı. Devrime giden yolda ilk adımı bu arkadaşlarıyla beraber atmıştı. 

Dil İskelesi'nden karaya çıkışında bir askeri mızıka marş çalmaya başlamış, Samsun Mutasarrıfı Ethem Bey, Polis Müdürü Refik Bey (Koraltan), askeri komutan ve belediye reisi, diğer birkaç memurla beraber ilerleyerek, paşaya ve maiyetine "Hoş geldiniz" demişlerdi. 

Etrafta şaşkın bakışlarla izleyen birkaç balıkçıdan başka pek kimse yoktu. Doğruca, hemen yakında bulunan ve paşa ile karargâhının istikametine ayrılan Mıntıka Palas Oteli'ne yürüyerek gidip yerleşmişlerdi. 

Mustafa Kemal Paşa, İstanbul'da "Bandırma"ya bindiği zaman, karargahını  teşkil eden 18 kişiden ayrı olarak, gemide iki sürpriz yolcu daha vardı. Bunlardan biri Albay Refet (Bele ) Bey, diğeri de Sinop' a yeni Mutasarrıf atanan Mazhar Tevfik Bey idi. 
Refet Bey ile Mustafa Kemal, İstanbul'da anlaşmıştı. Onu Sivas'a 3. Kolordu Komutanı olarak götürmek istiyordu. Sivas önemli bir merkezdi, başında güvenebileceği bir komutana ihtiyacı vardı. O nedenle Refet Bey, Atatürk'le birlikte Samsun'a çıkanlar arasındadır ama, 18 karargah mensubu arasında değildir.   Gemideki ikinci konuk olan Mazhar Tevfik Bey ise, yeni atandığı Sinop'a gitmektedir. 

Yol boyunca Mustafa Kemal, ülke ve gelecek hakkındaki görüşlerini anlatır ve bu genç mutasarrıfa hatta özel bir şifre vererek,ileride haberleşme olanağı da sağlar. 

Samsun'da bulunan 15. Tümen Komutanı'nın görüşlerini de, kendininkilerle ters düştüğünü gördü ve Sivas'taki 3. Kolordu' nun başına geçirmek üzere getirdiği Albay Refet (Bele) Bey' i Tümen

1.   Kurmay Albay Refet (Bele) Bey. 3. Kolordu Komutanı/ Sivas. 
2. Kurmay Albay Manastırlı Kazım Bey. Kurmay Başkanı ( General Kazım Dirik ). Daha sonra İzmir Valisi ve Trakya Umum Müfettişi olmuştur.
3. Dr. Albay İbrahim Tali Bey ( Öngören ). Sıhhiye Reisi. Daha sonra Varşova Elçiliği ve milletvekilliği yapmıştır. 
4. Kurmay Yarbay Mehmet Arif Bey ( Ayıcı Arif ). Kurmay Başkanı Yardımcısı. İzmir suikastinde asılmıştır. 
5. Kurmay Binbaşı Hüsrev Bey ( Gerede ). İstihbarat ve Siyasiyat Şubesi Müdürü. Daha sonra muhtelif büyükelçiliklerde bulundu. 
6. Topçu Binbaşı Kemal Bey ( Doğan ). Topçu komutanı. ( Korgeneral Kemal Doğan) 
7. Dr. Binbaşı Refik Bey ( Saydam ). Sıhhiye Başkan Yardımcısı. ( Başbakan ) 
8. Yüzbaşı Cevat Abbas ( Gürel ). Başyaver. Bolu Milletvekili 
9. Kıdemli Yüzbaşı Ali Mümtaz ( Tünay ). Kurmay Mülhakı 
10. Yüzbaşı Sadıkoğlu İsmail Hakkı ( Ede ). Kurmay Mülhakı 
11. Yüzbaşı Ali Şevket Öndersev. Emir Subayı. Sonra milletvekili olmuştur. 
12. Yüzbaşı Mustafa Vasfi ( Süsoy ). Karargah Komutanı. Birinci BMM'de tekrar milletvekili oldu. 
13. Üsteğmen Hayati Bey. Kurmay Başkanlığı Emir Subayı. Sonra Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü olmuştur. 
14. Üsteğmen Arif Hikmet ( Gerçekçi ). (Em. Hakim Tümgeneral Hikmet Gerçekçi). Kurmay Mülhakı. ( Daha Sonra Albay Refet Bele' ye Yaver)
15. Üsteğmen Abdullah. İaşe subayı. 
16. Teğmen Muzaffer ( Kılıç ). Yaver 
17. Faik (Aybars). Birinci sınıf şifre katibi. 
18. Memduh ( Atasev ). Dördüncü sınıf kâtip. Şifre katibi yardımcısı vardı.

Gazi M. Kemal Atatürk ile birlikte Samsun’a  çıkanları   saygıyla , şükranla  ve rahmetle anıyor, mekanları cennet olsun diyorum.  Çünkü vatanın kurtarılmasında vev Cumhuriyetimizin kurulmasında ve Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığına erişmesine büyük çabaları olmuştur. Nur içinde yatsınlar.  Ayrıca bu konuda bize bilgi veren  Dr. Fethi TEVETOĞLU'na  Allah'tan rahmet  dililiyoruz.   

KAYNAK:

1-   Fethi Tevetoğlu,  Atatürk’le Samsun’a Çıkanlar, Kütür  ve Turizm  Bakanlığı  yayınları, Ankara -1987.

Abdülkadir   GÜLER 

18 Mayıs 2016-  SÖKE

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Samsun'da temsili bir Bandırma Vapuru var. Onun salonunda Atatürk ve onunla beraber vapurda bulunanların maket temsilleri var. Geçen yıl gezdik, insan duygulanıyor. Hepsini rahmet ve şükranla anıyorum. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 20.05.2016 12:03
Cevap :
Merhaba İsmail Hakkı Bey, evet Atatürk büyük bir devlet adamı idi. Tüm silah arkadaşlarıyla birlikte saygıyla ve rahmetle anıyorum. Değerli yorumunuz için teşekkürler.   21.05.2016 22:53
 

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI hepimize Kutlu olsun Abdulkadir bey, bilgiler çok önemli fakat "oteline yürüyerek gitti" cümlesi bize bu vatanı emanet edenlerin çektiği güçlüklerin göstergesi, hepsine rahmet diliyor saygılarımla selamlıyorum, bu gün o günlerin hazırladığı saltanatı sürenler sadece rahmet okusa ve emanet bayramlarımızın bayram gibi yaşanmasına destek olabilseler. Teşekkür ediyorum size saygılarımla selamlıyorum

Cemile Torun 
 19.05.2016 14:10
Cevap :
Merhaba Cemile Hanım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk arkadaşlarıyla birlikte 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktığı zaman cebinde öyle bir kese para yoktu. O günleri zor şartla da yaşıyordu. Kimi zaman parasız kaldığını dahi biliyorum. Hatta eşi Latife Hanımla evlendiği zaman General Feyzi Çakmak'tan borç para aldığını tarih kitaplarından öğreniyoruz. Bunu da ayrıca bir başka yazımda yazacağım. Nazik yorumunuza teşekkürler. Size de daha nice bayramlar diliyorum. Selam ve sevgilerimle.  20.05.2016 16:07
 

Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Vatanımızın kurtarıcılarını minnet ve rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun... Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 19.05.2016 9:54
Cevap :
Evet 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramını bizlere ve gençlerimizi armağan eden ve Atatürk'le birlikte diğer emeği geçenlere saygıyla ve rahmetle anıyorum. Değerli yorumuz için teşekkürler. Yüreğinize dert görmesin. Daha nice bayramlara sevgiyle.   19.05.2016 12:53
 

Sayın Hocam! !9 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Atatürk ve silah arkadaşları nurlar içinde yatsınlar.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 19.05.2016 6:42
Cevap :
Teşekkürler aziz vefalı Hocam, sizin de bayramınız kutlu ve mutlu olsun. Başta Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Selam ve saygılarımla...  19.05.2016 12:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2027
Toplam yorum
: 4288
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 824
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster