Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Temmuz '11

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
4153
 

Atatürk'le ilgili bilinmeyen bir anı...

Atatürk'le ilgili bilinmeyen bir anı...
 

Atatürkçü saygıdeğer bir emekli öğretmen Cavidan hanım


Apartman komşularımızdan 82 yaşında emekli bir öğretmen olan Cavidan hanım, Atatürk'le ilgili bu güne kadar bilinmeyen bir anısını anlatmak isteyince oldukça meraklanmıştım. Anlattıkları ise gerçekten ilginçti.

"1947 yılında Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinin Karapınar köyünde öğretmenlik yaparken bana latin harfleriyle yazılmış Türkçe olduğu söylenen bir kitap getirildi. Getiren kişi bu kitabı okumayamadığını, kendisine bu konuda yardımcı olmamı istedi. İşin ilginci o kitabı ben de okuyamamıştım. Ben de kitabı alıp ilçenin Maarif müdürüne gittim ve bu kitabı okuyamadığımı anlattım. Maarif müdürü beni masasının karşısına oturtup aynen şunları söyledi:

" Dil devrimi sırasında eski Türkçe'den latin harflerine geçişte Atatürk latin harflerini kullanan bir kaç tane Fransız dil bilimciye latin harflerinin Türkçe'ye uyarlaması konusunda araştırma görevi verdiğini ve Fransızların da harfleri kendi kullandıkları şekliyle Türkçe'ye uygulaması sonucunda böyle bir kitap ortaya çıktı. Örneğin Fransızca'da ç harfi tch olarak yazıldığından bu şekilde bir yazılımın okunması çok zordur. (Özel not: Ben Fransızca bilmediğim için bu konuyu İngilizce'ye uyarlıyarak açmak istiyorum. Bilindiği gibi latin harflerinde ş, ç, ö, ü, harfleri yoktur. Ş, İngilizce'de Sh, ç ise ch olarak yazılır. Örneğin bir İngilize kişi dedirtmek için keeshe şeklinde bir kelime yazmanız gerekmektedir.) Tabii yabancılar kendi dil bilim kurallarına göre latin harflerini Türkçe'ye uyguladıklarından ortaya karmaşık bir durum ortaya çıkıyordu. Atatürk bu yabancı dil bilimcilere ş demek için s ye bir çengel, ç demek için de c ye bir çengel koyarsak bu daha anlaşılır olduğunu ileri sürerek bu harflerin dilimize girmesini sağladı. Aynı şekilde ö ve ü için de benzer örnekler verdi.

Cavidan hanım maarif müdürüyle yapmış olduğu konuşmayı bu şekilde aktardıktan sonra, o kitabın yabancıların yaptığı ilk çalışmalardan biri olduğunu anladığını söyledi.

Daha sonraki yıllarda İngiltere'de bir seminerde kendisine Türk çocuklarının ne kadar zamanda okuma yazma öğrendikleri sorulduğunda "Bizim çocuklarımız 6 ayda okuma yazma öğreniyorlar. Çünkü biz okuma yazmayı heceleri esas alarak öğretiyoruz" dediğini anlattı. İngilizler ise kendi çocuklarının okuma yazma öğrenmesi için 1 yıldan uzun bir süre geçtiğini çünkü, okuma yazmayı kelime kelime öğrettiklerini anlatıyordu.

Cavidan hanım bu anısını Müjdan Gezen sanat evinin tertip ettiği Atatürk'le ilgili bir programında anlattığını, herkesin bu durumu ilk defa öğrendiğini ve birçok kişinin bu anıyı anlatmasından dolayı ellerini öptüklerini de söyleşisine ekledi.

Bana da anlatılan bu anıyı burada paylaşmak düştü.


cengizhan cengiz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cavidan ismini görünce duraksadım bir an. Mehmet Sağlam Hoca'm da hatırlar. Diyarbakır Anadolu Lisesi'nde Cavidan Cengiz adında bir Türkçe öğretmenimiz vardı. O sandım ben de! Çok değerli bir paylaşımdı Erol Bey. Teşekkürler, sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 04.08.2011 21:50
Cevap :
Cavidan hanım o anıyı anlattıktan sonra çektiğim fotoğrafta güneş ışınları gözüne gelmiş olmalı ki, değerli öğretmenimizin gözleri kapalı çıkmış. Ben de sonradan farkettim. Aslında bütün öğretmenler çok fedakar ve değerli kişilerdir. Teşekkürler Ata bey. Sevgiler....  05.08.2011 10:40
 

Ben hem anıya, hem de Cavidan Hanım'ın o güzelim resmine bayıldım Erol Bey :) Sevgi ve saygıyla ellerinden öpüyorum onun. Bu değerli anıyı bizlere de aktarma duyarlılığınızdan ötürü size de teşekkürlerimi ve sevgilerimi gönderiyorum.

Mor Okyanus 
 01.08.2011 17:55
Cevap :
Gerçekten benim de ilk defa duyduğum bir anıydı Sibel hanım. Ben de kendisine böyle bir anıyı bize aktardığı için gerek kendi adıma gerekse yorum yapan arkadaşların adına ellerinden öptüm. Çok teşekkürler, sevgiler....  01.08.2011 18:11
 

bizlerle paylaştığınız için de bize teşekkür etmek düştü. Sağolun.

Nilay Yıldırım 
 01.08.2011 10:40
Cevap :
Böyle anıları hep beraber paylaşmamız ve bizden sonra geleceklere Atatürk'ü tanıtmayı bir borç olarak biliyorum. Size de okuduğunuz için teşekkürler Nilay hanım. Saygılar, selamlar...  01.08.2011 12:37
 

Mustafa Kemal'in Devrimlerini algılayacak,anlatacak,sürdürecek,yorumlayıp genç kuşaklara aktaracak dinamik aydınlara ihtiyacımız var...Devrim karşıtlarının menfi propagandalarıyla- Dahi Gazi'nin -Çağdaş Türkiyenin temellerini atan TEK MİMAR olduğunu unutturmak isteyenlere karşı bir tokat gibi olan bu yazılar için sizi candan kutluyorum...Saygılarımla...

Mesut Selek 
 29.07.2011 14:58
Cevap :
Ülkeyi kendi idealleri yönünde şekillendirmek isteyenlerin karşısındaki en büyük engel Atatürk ilke ve inkilaplarıdır. Onun için el bu kesimin ilk yaptıkları iş Atatürk düşmanlığı yapmaktır. Sizin ve benim de içinde bulunduğum bu kuşak, bu ilkeleri unutturmamak için elinden geleni yapmaktadır. Umarım bizden sonra gelecek olanlar da ayni titizlikle davranırlar. Teşekkürler Mesut hocam. Saygılar, selamlar....  29.07.2011 18:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3375
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster