Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '15

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
4933
 

Atatürk’le ilgili ibretlik anılar….

Atatürk’le ilgili ibretlik  anılar….
 

Atatürk’ü 77. Ölüm yıldönümünde rahmetle ve özlemle anıyoruz. Bu ölüm yıldönümü nedeniyle kendisiyle ilgili birkaç  anıyı paylaşmak istiyorum.

&&&&&

1924 Anayasası hazırlanırken mecliste müzakereler sırasında vekillerin ve Cumhurbaşkanının nasıl seçileceğiyle ilgili maddeler konuşuluyor, vekillerin çoğu Cumhurbaşkanının da vekiller gibi halk tarafından seçilmesi ağırlıkla dile getiriliyor. Atatürk söz alıyor ve kürsüye çıkıyor.

“Efendiler, Cumhurreisinin halk tarafında seçilmesi mahzurludur, vekillerin seçmesi en iyisidir. Nedenine gelince yarın birisi çıkar,  “Beni halk seçti.” diyerek krallığını veya diktatörlüğünü ilan ederse demokrasi tehlikeye girer.  Tarihte örnekleri çoktur."

&&&&&&

 

&&&&&&

10 Kasım 1938  de saatler 9’u beş geçmektedir, o sırada Ata’nın  yanında bulunanlardan Dr. Neşet Ömer bey “Dilinizi göreyim efendim. Lütfen dilinizi dışarıya doğru çıkartın” diye telaşlanırken, Atatürk, Dr. Neşet Ömer beye bakarak “VE ALEYKÜM SELAM” diyerek gözlerini kapatmıştır. (Kılıç Ali’nin Anıları Sh 659. Hulusi TURGUT)

O sırada Atatürk’ün yanında bulunanlar telaş ve çaresizlik içerisinde kıvranırlarken ve hiç gereği yokken Atatürk’ün “VE ALEYKÜM SELAM” demesinin anlamı ne olabilir diye bir soru akla gelebilir. Böyle bir sorunun yanıtını Kur’an ayetlerinden öğrenelim.

İşte Kuran’da yazılanlar:

“İyiliklerini içeren kitabı sağ tarafından verileceklere, melekler: ‘SELAMÜN ALEYKÜM derler.'' (Vakıa Suresi 90,91)

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Milliyet.com.tr sitesinden 56 kez görüntülenmiştir

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir anlayabilseler.

Şahin ÖZŞAHİN 
 16.11.2015 19:40
Cevap :
Anlamalarını beklemiyoruz, da bari çamur atmasınlar Şahin bey. Teşekkürler. Saygılar...  16.11.2015 21:18
 

Her anı devlet adamı nasıl olunur? sorusunun açık cevabı aslında, "Beni halk seçti" düşüncesinin halka nelere mal olduğunu izliyoruz gün be gün, Nur içinde yatsın Atamız, elinize sağlık Erol bey, saygılar selamlar

Cemile Torun 
 15.11.2015 18:56
Cevap :
Ata'mız sanki bugünleri görür gibi söylemiş o sözleri Cemile hanım. Bugün insanları din ile aldatanların Atatürk'e nasıl dil uzattıklarını hep birlikte izliyoruz. Allah yaşananların hepsini görüyor. Herkes er veya geç layığını bulacaktır. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  16.11.2015 9:46
 

Atatürk'e hakaret ve sövme adeta moda oldu gerici kesimlerde. İyi de akar getiriyor, bakıyorsunuz köşe yazarı olmuş türbanlı bir bayan. Yeni daha bir video izledim bir sosyal paylaşım sitesinde. Tarikat toplantısı sanırım, liderlerinin elinde mikrofon '..o kafir, o deccal diye bağıra bağıra nutuk çekiyor. Başlarında beyaz sarık,uzun entarili adamlar da coşkuyla destekliyorlar. Kişilerin fikir ve düşüncelerine genelde saygılıyımdır ama bu nankörlere tahammül edemiyorum. Böyle bir dönemde güzel bir yazıydı,teşekkürler.

Gılgamış Kavasoğlu 
 14.11.2015 19:48
Cevap :
Bütün bu insanlar bu cesareti bu iktidardaki kişilerden alıyorlar Gılgamış bey. Öyle bir ortam yaratıldı ki, bu ülkenin kurucusu unutulmaya çalışıldı. Ama Türk Milleti vefakardır. Bütün bu olumsuzluklara rağmen Atasını hiçbir zaman unutmayacaktır. Televizyonda konuşan o türbanlıları da hiçbir zaman adam yerine koymuyorum. Teşekkürler. Saygılar....  16.11.2015 13:50
 

Erol Bey günümüzle karşılaştırıyor insan ister istemez de ne komik durumlar ortaya çıkıyor.Tek kelimeyle ''olmasaydı,olmazdık'' SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 14.11.2015 17:43
Cevap :
Ama ne yazık ki, bizler gibi düşünenler azınlıkta şu anda Şennur hanım. İktidardakilerin gözlerini Osmanlı hayranlığı bürümüş. Gerçekleri görmekten acizler...Teşekkürler. Sevgiler, selamlar...  14.11.2015 17:59
 
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3269
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster