Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '09

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
16543
 

Atatürk Müslüman mıdır?

Atatürk Müslüman mıdır?
 

Atatürk Müslüman mıdır?


Aslında Atatürk'ün dini bizi ilgilendirmez ama yine de hepsine verilecek cevaplarımız (kanıtlarımız) var...

http://img241.yukle.tc/images/9703adsiz.JPG

Şu resimdeki söze dikkat edin lütfen; "Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutulmamalıdır."

Bu cümle için kısa bir belgesel bile yapmışlar ve "Facebook" isimli paylaşım sitesinde hızla yayılıyor. Geçen gece o video çıktı karşıma ve büyük bir ısdırapla izledim. Ama hüzünlenmemin sebebi, bu videonun paylaşılması değil; Atatürk'ten, torunlarının bu denli nefret etmesi, ona bu kadar düşman olmalarıydı.

"Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır." şimdi bu cümle üzerine yoğunlaşacak olursak, herşey açıklığa kavuşacaktır! Öncelikle benim aklıma gelen ilk ayrıntı şu oldu; altyazıyı koyan şahıs noktalama işaretlerine pek dikkat etmemiş. "Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan, (VİRGÜL) kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır."
Bir de böyle okuyun cümleyi. İşte Atatürk te böyle okuyor bu cümleyi. Kitapların dogma olduğunu kastetmiyor; kitaplardan çıkarılan saçma ve uçuk dogmaları kastediyor. Ancak bunu elbeette daha açık ifade edemez. Laiklik ilkesine aykırı bir durum söz konusu olacak. Ben bu videoyu paylaşanlara şunu söyledim; "Siz Atatürk' ün bunu bu şekilde söylediğine tamamen inanıyosunuz; peki onun, ellerini açıp ta Allah' a yalvarmasını gösteren fotoğraflara, camide okuduğu hutbelere, kıldırdığı cuma namazlarına, içirdiği şehadet şerbetlerine vs. neden inanmıyosunuz?"

Onların cevabı şu oldu; "Zamana ve zemine göre hareket etmiş. Nabza göre şerbet içirmiş. Taki iktidarı, mutlak gücü eline geçirene kadar.O zaman bence gerçek niyeti ortaya çıkmış."
Videoyu izlerken ağladım ama bunu okuyunca da epey güldük.Bu kadar yobaz olunur mu!

Benim aklıma böyle bir düşünce geldi. Ama bunu bir arkadaşım daha farklı biçimde yorumladı; "Kur'an gökten kitap halinde mi inmiştir yoksa vahiy ile peygambere gelip kitap haline mi getirilmiştir? İncil ve Tevrat'ın gökten kitap olarak indiği kabul edilir. Atatürk işte bu konuşmasında bunu vurgulamış. Kuran' ı daha nasıl övebilir!" O da haklı olabilir. Ama şu bir gerçektir ki; Mustafa Kemal kesinlikle dinlere karşı bir tutum sergilememiştir. Aksine; dinlere hizmet ederek, Türk Milleti'ne daha refah bir yaşama alanı sunmuştur. Bu mükemmel bir zekadır. Laiklik ilkesini hiçbir şekilde bertaraf etmeden devletin üniter yapısının ilim ve mantığa dayandığını bu denli vurguluyor. Büyük bir başarıdır bence!

Bir köşe yazarımız; Can Dündar' ın da dile getirdiği gibi;
Laikliği Türkiye’ye kazandırmış lidere yaklaşımımızı laikleştirmenin tam zamanıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 8903
Kayıt tarihi
: 09.08.09
 
 

1992 Samsun doğumluyum. Müzik dinlemek başlıca hobilerimden biridir. Şiir yazmayı seviyorum. Bu blog..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster