Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
306
 

Atatürk Türklerin ilk CEO'su mudur?

Atatürk Türklerin ilk CEO'su mudur?
 

Kurtuluş Savaşı öncesinde İstanbul Yönetimi ile ipleri koparmak üzere olan Mustafa Kemal Paşa şehirdeki son istişarelerini yapmaktadır.

VI. Mehmet(Vahdettin) Samsun’a hareket etmeden önce kendisini ziyaret eden Mustafa Kemal Paşa’ya: “Paşa Paşa, şimdiye kadar Devlet’e çok hizmet ettin, bunların hepsi artık bu kitaba girmiştir, tarihe geçmiştir. Bunları unutun, asıl şimdi yapacağın hizmet hepsinden mühim olabilir. Paşa Paşa Devlet’i kurtarabilirsin !..” demiştir.

Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919’da “A Takımı” üyelerinden Refet BELE, Kazım DİRİK Mehmet ARİF, Hüsrev GEREDE ile birlikte Samsun’a çıkmıştır.  

Kurtuluş Savaşı’nın ‘startını’ veren Mustafa Kemal Paşa’nın bu ilk girişimi, onun ne kadar ‘müteşebbis,’ ‘fırsatları iyi değerlendiren’ ve ‘A Takımı üyelerine’ verdiği görevleri sürekli ‘takip eden’ bir ‘yönetici’(komutan)olduğunu ortaya koymuştur.

‘Başarı’ bir kişinin(Mustafa Kemal Paşa) eseri değildir;‘A Takımının’ ‘takım çalışması’ sonucu gösterdiği bir ‘başarıdır.’

Mustafa Kemal Paşa iyi bir ‘organizatör’ ve ‘koordinatör’ olduğunu yurdun dört bir tarafında bulunan Kuvayımilliye örgütlerini dağıtarak düzenli bir ordu oluşturmakla kanıtlamıştır.

Birinci İnönü Muharebesi’nikazanan yeni kurulan orduya halkın güveni artmıştır.

İkinci İnönü Muharebesi de Türk Kuvvetleri’nin zaferiyle sona ermiştir.

Üstün komutan(yönetici) dehasıyla ‘savaş stratejisi’ konusunda oldukça birikimli olan Mustafa Kemal Paşa İnönü Savaşları’nda ‘savunma taktiği’ uygulamıştır.

Mustafa Kemal Paşa Türk Ordusu’nun güvenli bir şekilde Sakarya Irmağının doğusuna kadar çekilmesinin emrini verdi.

05 Ağustos 1921 günü oybirliği ile çıkartılan yasa ile Mustafa Kemal Paşa TBMM Orduları Başkomutanlığı’na getirilmiştir.

“Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir… İleri!..” komutunu verirken‘yönetici’(Başkomutan) olmanın tüm ‘riskini’ üzerine almıştır.

Takım arkadaşlarının ilerlemesini ve her birinin ‘akıl gücüne,’ DNA’larından kaynaklanan ‘yiğitlik’ ve ‘yurtseverlik’ ‘karakteristiğinegüvenmiştir.

‘A Takımı’ kadrosundan İsmet Paşa,(İnönü) Dr. Rıza NUR, Hasan SAKA ve diğer takım arkadaşları tarafından 24 Temmuz 1923’da imzalanan Lozan Antlaşması’nın kat ettiği 89 yıllık ‘tarihsel bilinç’ ve ‘ağır sorumluluk’ bir kez daha irdelenmek üzere ‘yeni kuşakların’ bir tür ‘TAPU SENEDİdir.

“EVET, TÜRKLERİN İLK CEO’su MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’tür.”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yanıtlara çok tşkler.Sistemi yakından tanıyalım ama glbleşmeye sonuna kadar karşı olalım.Yoksa emperyalist sofralarda meze oluruz. Saygılarımla,

Bekir Kayik 
 02.11.2012 13:30
Cevap :
Düşüncelerinizi tüm samimiyetimle paylaşıyorum.Saygılarımla,esen kalın.  02.11.2012 14:35
 

Sn.Türtat,CEO ingilizce ve amerikancada yön.krl bşk yerine dahi kullanılsa bile Türkiye'de istisnasız genel müdür yerine kullanılır.Bknz wikipedia(English).Ayrıca globalleşen dünyaya inanıyorsanız bunu MK Atatürk ile yanyana getirmek mantık dışıdır.GL dünyada bağımsızlığa yer yoktur.MK'ın olmazsa olmazı ise tam bağımsızlık ve emperyalizme karşı olmaktır.Siz en iyisi bu global dünya safsatalarına fazla heves etmeyin.Bu emperyalistlerin mazlum ülkeleri yağmalamasının en son numarasıdır. Saygılarımla,

Bekir Kayik 
 02.11.2012 11:08
Cevap :
Merhaba,düzeyli,bilimsel kaynağa dayanan ve ATATÜRK sevgisiyle dolu olmanız beni çok mutlu ediyor. Öncelikle, 'ulus devletler' teker teker kaybolurken 'manda devletleri'güdüleyen emperyalist gücün yönetiminde 'globalleşmiş dünyaya'kesinlikle inanmıyorum. Buna rağmen 'varoluş mücadelesinde' başarılı olabilmek ,ancak sistemin kendi şartlarını bilmekle başlar. MK. ATATÜRK'ün 'CEO'luğu ile ilgili tekrar etmek istemiyorum. Türkiye'deki yerli ve yabancı bankaların faaliyet raporlarını incelerseniz, en tepe yöneticisinin "CEO" olduğunu görebilirsiniz. Selamlarım,saygılarımla,  02.11.2012 12:29
 

bu ceo terimi hiç olmamış sn.türtat.Türkiye bir AŞ midir?öyle bile olsa ceo nun üstünde yön.kur.bşk nı ve murahhas azalar vardır.oysa MK Atatürk'ün fevkinde üstünde kimse asla olamaz...

Bekir Kayik 
 01.11.2012 0:37
Cevap :
Merhaba, Blogumda M.K.ATATÜRK'ün üstün komutanlık dehası, karizması ve olağanüstü başarısını ortaya koymak ve özellikle genç kuşaklara aktarabilmek amacıyla bir benzetme yaptım. "Teşbihte hata olmaz!.." Globalleşmiş dünyada genç kuşakların kariyer patikasında "özel sektörü" tercih etmeleri beni "CEO" örneğine yöneltmiştir. "CEO" bir holding veya şirketler topluluğunda en üst, tepedeki yöneticidir. Diğer bir ifade ile "Yönetim Kurulu Başkanı" veya "Genel Müdür" denebilir. Murahhas azalar da Yönetim Kurulu Başkanı olan "CEO"ya bağlıdırlar.Sizi aydınlatmış isem; ne mutlu bana...Amacım maksadımı aşmak değil; günümüz koşullarında Ulu önder ATATÜRK'ü yüceltmek, genç kuşağa 'idol lider' olarak sunmaktır.Selam ve Saygılarımla,   02.11.2012 7:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 847
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster