Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
366
 

Atatürk'ü "Heykeller" Üzerinden Savunmak!

Atatürk'ü "Heykeller" Üzerinden Savunmak!
 

Heykele, baltayla, nacakla saldırmak ne kadar akıl dışı ve meczup işiyse, Atatürk'ü sırf heykelleri üzerinden savunmak da o denli meczupluktur.

Yani, bir tarihi şahsiyeti, bir devlet kurucusunu sevdiğiniz göstermek için mutlaka onun heykellerini dikmeniz mi gerekiyor?

Ya da sizin sevginiz ve saygınız heykellerin sayısı oranına göre mi belirleniyor... Bugün Türkiye'de kaç Atatürk heykeli var bilmiyorum ama hiç olmasaydı Atatürk unutulmuş mu olurdu?

Zaman zaman Atatürk heykellerine saldırı haberleri yansır medyaya... Bu haberlerin çoğu provokatif haberlerdir; çünkü olayın kendisi provokasyon için yapılmıştır.

Cumhuriyet tarihimiz boyunca Atatürk heykelleri, toplumumuzun ajitasyonu için bir "yumuşak karın" olarak kullanılmıştır, ne yazık ki!

Kurgu şöyle işler: Sakallı ve cüppeli bir meczup kişi, elinde ufak bir balta veya nacakla Atatürk heykelinin bir yerlerine bir kaç darbe vurur ve bu durum anında görüntülenir!!

Ardından, haber medyada patlar ve tüm "Atatürkçüler" hep bir ağızdan veryansın eder... Özellikle de siyasi iktidar (çünkü mutlaka muhafazakar sağ bir iktidar vardır o zaman) suçlanır.

Tarihimizde Ticaniler denilen böyle bir grup vardır ki, sırf CHP'nin siyasal malzemesi olsun diye heykellere dadanmış ve zamanın Sağı iktidarlarına hücum vesilesi olmuştur.

Atatürk gibi bir tarihi şahsiyeti sırf heykelleri üzerinden korumak ona da haksızlıkter bence... Bununla heykellere saldıranları hoş görüyor değilim... Onlar zaten coğu zaman bir yerlere hizmet ediyorlar.

Ama işi hakarete götürmeden, heykel çokluğunu tartışmak da bu insanların hakkıdır... Bu kadar çok heykel yapmak doğru mudur, yanlış mıdır, tartışırsınız... Ama hakareti tartışmazsınız!!

Tarihçi Kadir Mısırğlu'nun Atatürk heykelleri üzerine söylediği, bir tarihçi titrine yakışmaz... Eğer, heykele karşıysanız bunu böyle söylemeyeceksiniz... Yok, Atatürk'ü sevmiyorsanız onu da hakaretle söyleyemezsiniz...

Ne var ki, bunu bugün (6.10.2017) Hürriyet'teki köşesine malzeme yapan Ahmet Hakan da en az Kadır Mısıroğlu kadar heykel üzerinden provokasyon peşindedir... Ya da bir yerlere yaranma arzusdur bu!

Adam, heykel üzerinden Atatürk'e hakaret ettiğini sanıyor ve bununla bir meczupluk yapıyorsa, sen de heykel üzerinden Atatürk savunması yapıyor gibi görünüp "yalakalık" yapıyorsun!

Bence,  Atatürk heykellerinden daha önemli bir insandı... Her şahsiyet gibi eleştirilecek yanları da vardır elbette ama her halükarda değeri heykel sayısıyla belirlenen biri değildir.

Gerçek şu ki, kusursuz insan olmaz... Ama siz bir insanı kusursuz ilan ediyorsanız onu insan olmaktan çıkarıp "tanrılaştırıyorsunuz" demektir... 

Böyle olunca da onun heykellerini birer "put" kabul etmek zorunda kalırsınız... Toplumu ajite etmek isteyen "derin güçler" de bunu kolaylıkla malzeme olarak kullanır... Çünkü, bilirler ki, herkes "tanrısını" korumak ister!..

Kim olursak olalım, neye inanıyor olursak olalım, bu tür fitnelere düşmemeliyiz, diyorum.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ali Bey Kritik ve hassas bir konuyu cesaretle ele almış ve çok güzel işlemişsiniz. Ellerinize sağlık. Ben blogspot tayım. Süleyman Sırrı'dan.blogspot.com

SÜLEYMAN SIRRI 
 06.10.2017 18:11
Cevap :
Teşekkür ederim Süleyman bey... Blogspota da bakarım ama bence dönme zamanınız geldi...Görüşmek dileğiyle... Selamlar   06.10.2017 21:34
 

Vallaha Ali bey işin özü bence şu ki ben kendi adıma dininde Atatürk'ünde siyasete alet edilmesine kesinlikle karşıyım. Bir yerde ne olursa olsun her hangi bir şey yüceltilir, kutsanırsa kaçınılmaz bir şekilde o kutsanan şeyin antitezini savunan ve kutsayan farklı bir inanç gurubu da oluşacak ve sonrasında da kıyamet kopacaktır. Selamlar

Matilla 
 06.10.2017 17:25
Cevap :
Zaten Türkiyede olan da budur Mustafa Bey...Teşekkür ederim...Selamlarımla  06.10.2017 18:10
 

Merhaba Ali Bey...Size ilginç bir Atatürk'ü koruma olayı anlatayım. Ama, bunu aktaran Sabah Gazetesi'nin "dili frensiz" köşe yazarı Engin Ardı...Ben de aracıyım...Aynen aktarıyorum: "Geçenlerde bir ilkokul töreninde hap kadar küçük bir kız çocuğuna, 'Atatürk büstünü şemsiyeyle yağmurdan koruma görevi' verdiler, yağmur şakır şakır, çocuklar sırılsıklam, büst kupkuru!(Sabah Gazetesi, 6 Ekim 2017)...Selamlar..

cdenizkent 
 06.10.2017 15:35
Cevap :
Çarpıcı bir örnek elbette...Sizin benim önerilerimde halen duran yazınızda bu konuyu açıklık getiren bir yazıydı denizbey...İşin aslı şu ki, bu kadar çok heykel, böylesine heykelcilik Atatürk'ü yüceltmek için değil, aksine, belli seçkinci çevrelerin kendi düzenlerini tüm topluma dayatmaları içindir...Aslında heykel "Atatürk" değildir, bu sistemin efendilerinin iktidarlarının sürdüğünün göstergesidir...Yoksa, hiç heykeli olmasa da bu millet Atatürk'e vereceği değeri verirdi...Teşekkür ederim...Selamlarımla  06.10.2017 18:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1563
Toplam yorum
: 4120
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 761
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster