Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
621
 

Atatürk'ü anlamak

Atatürk'ü anlamak
 

Dış basında Atatürk


Sonsuzluğa uğurlanışının 70nci yılında Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü anıyoruz. Bugün ve devamında O’nu öven, yere göğe sığdıramayan kocaman sözler işiteceğiz. Yazılar okuyacağız. Tam tersi fikirlere sahip olanların bile O’nun yılmaz takipçileri olduğunu sıkılmadan söylediklerine tanık olacağız. Kendisinin O’na benzetilmesini isteyenlere bile rastlayacağız.

Bugün herkes Atatürkçü olacak ve Atatürk’ten bahsedecek. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendini sıkı Atatürkçü tanıtanların aslında O’nu hiç anlamadığına da tanık olacağız.

Herkesin anladığı, işittiği, kabullendiği, inandığı, kendince tanımladığı bir Atatürkçülüğü olduğunu göreceğiz.

Bir tane Atatürk ve O’nun tanımladığı bir tane Atatürkçü Düşünce Sistemi olmasına rağmen herkesin kendi Atatürkçülüğünü yarattığını ve kabul ettirmeye çalıştığını görecek; bence Atatürk, Atatürkçülük… diye başlayan tümceler duyacağız.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü anlamamıza yardımcı olur ümidi ve düşüncesiyle bizim dışımızdakilere kulak verelim istedim. Yabancılar nasıl anlamış bir de ona bakalım diyorum:

Fransız Edebiyatçı Claude FERRER örneğin şöyle diyor:

‘’O, yüce bir dağa benzer. Eteğinde yaşayanlar bu yüceliği fark edemezler. Bu dağın azametini kavrayabilmek için O’na çok uzaklardan bakmak gerekir.’’

General Mc ARTHUR ise,

‘’Asker, devlet adamı, çağımızın en büyük liderlerinden biri idi. Kendisi, Türkiye’nin dünyanın en ileri memleketleri arasında hak ettiği yeri almasını sağlamıştır. Keza O, Türklere, bir milletin büyüklüğünün temel taşını teşkil eden, kendine güvenme ve dayanma duygusunu vermiştir.’’ diyor.

Tarihçi Prof. Herbert MELZIG, ‘’Istırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak ve insanlığın maddi değil, manevi gelişmesini sağlamak isteyenler, Atatürk’ün iman verici ve yön göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar.’’ düşüncesinde.

Ve diğerleri:

‘’Eski Osmanlı İmparatorluğu bir hayal gibi ortadan silinirken, milli bir Türk Devleti’nin kuruluşu, bu çağın en şaşırtıcı başarılarından birisidir. Mustafa Kemal yüce bir eser ortaya koymuştur. Atatürk’ün parlak başarısı bütün sömürgeler için örnek olmuştur.’’ Prof. Maurice BAUMANT

‘’Bu, insanlığa denenmiş bir felsefe örneği olarak sunulabilir. Atatürk yüz yıllara sığabilecek işleri on yılda tamamladı.’’ Gerrad TONGAS(Yazar)

‘’Denilebilir ki onsuz İslam alemi yolunu bulabilmek için elli yıl daha bekleyecekti.’’ Berthe Georges –Gaulis

’Türkiye’nin asla değişmeyeceğini ve değişmeden öleceğini ilan etmişlerdi. Halbuki ölmeden değişti. Hem de kökünden ve baştan aşağı değişti. İnançlar, gelenekler, yöntemler yıkıldı. Son döküntülerini de yabancı zırhlıları ve kapitülasyonlar gibi memleketten sürüp attılar. Türkiye, ruhunu değiştirmişti. Tamamen ve tasavvur edilmesi mümkün olduğu kadar…’’ Raymnond CARTIER (Le Nouvelliste Gazetesi)

‘’Herhangi bir olayı derinliğiyle kavramak, çıkar tolu görüp birdenbire harekete geçmak iktidarı, O’nun eşsiz otoritesinin başlıca kaynaklarından biridir.’’ Grace ELLISoN(Gazeteci)

’Atatürk öyle bir insandır ki, hayalci değildir. İstediğini bilir, bildiğini yapar, yapamayacağı bir şeyi de istemez.’’ KRIPPEL(Avusturya)

‘’Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken, O’nun bakışı ile cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik.’’ İkbal

‘’Tarih, silinmez harflerle bu devlet adamının ismini hak edecektir. Atatürk bir halk adamıdır. Kırılmaz azmi, keskin zekası, kudreti, kendisini yendiği alın yazısının önüne getirmiş, böylece yeni Türkiye’nin yaratıcısı olmuştur.’’ Politika Gazetesi

Konuyu İsmet İNÖNÜ’nün sözüyle tamamlayalım:

‘’Devletimizin kurucusu Büyük Atatürk vatan sana minnettardır. Ruhun şad olsun’’

Yararlanılan Kaynaklar :

Atatürk(T.C. Kültür Bakanlığı)

Atatürk(Lord Kinross)

Anıtkabir arşivi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 43
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 1425
Kayıt tarihi
: 07.03.08
 
 

Artvin Şavşat doğumlu, İstiklal Savaşı Gazisi oğluyum. Emekli subayım. Binicilik Engel Atlama mil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster