Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
88
 

Atatürk'ü anlamak

Atatürk'ü anlamak
 

Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor günlerde tek şiarımız Atatürk'ü iyi anlamak olmalı. Atatürk'ü iyi anlarsak ve onu genç nesillere iyi ve doğru anlatırsak ülkemiz ve hatta bölgemiz barışa ve esenliğe ulaşacaktır.

Maalesef bizi yönetenler Cumhuriyet dönemi de dahil Atatürk'ü nesillere doğru anlatmadılar. İktidarı ve muhalefeti ile ülkemizin içinde bulunduğu durum bunun kanıtıdır. İktidar özellikle Atatürk'ü yok etmeye çalışıyor. Atatürk'ün ilkeleri ve görüşleri aşağıda yazdıklarım gibidir;

Atatürk demek: Çağdaşlıktır, modernliktir, Cumhuriyet'in değerleridir, bağımsızlıktır, barıştır, evrenselliktir, demokrasidir, laikliktir, özgürlüktür, yurtseverliktir, antiemperyalizmdir. Mazlum halklardan yana olmaktır. Adalettir, hukuktur. Devrimciliktir, dogmalara karşı çıkmaktır. Ekonomi 'de, Fen'de, Bilim'de her daim ilerlemektir. Kara cehaleti yenmektir. Kadın erkek eşitliğine inanmaktır. Doğayı sevmek ve onu korumaktır.   Pozitif bilimlerdir. Aydınlanmadır. Sanattır. Edebiyattır, felsefedir. Yani güzel sanatların tümüdür. Köylünün, çiftçinin kooperatifler yolu ile kalkınmasıdır. Uygar ülkelerle eşit seviyede olmaktır. Onurlu ve erdemli bireyler olmaktır. Zalime ve zulme karışı olmaktır. Çalışkan ve üretken bireyler olmaktır. Ülkesini sevmektir. Halkını sevmektir. Bütün ülkenin çocuklarına en iyi eğitimi vermektir. Tarikatlardan, şeyhlerden ve hurafelerden uzak durmaktır. Atatürk'ün yolu aydınlıktır. Onun yolu ülkemizi aydınlığa çıkarır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 102
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 461
Kayıt tarihi
: 31.01.07
 
 

Antalya'da yaşıyorum. İki yıl öğretmenlik yaptım, şu anda müteahhitlik yapıyorum. Aslen Kayserili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster