Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '22

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
199
 

ATATÜRK’Ü KİM ANLADI Kİ!..

“Gazi’nin halk çocuğu olması, halkla özdeşleşmesini kolaylaştırıyordu.. Öğle yemeği diye, ayrana ekmek doğrayıp yiyen, devlet başkanı gördünüz mü siz?..En çok sevdiği yemek; kuru fasulye, pilav ve üzüm hoşafı olan?!..”(Attila İlhan,10.11.1997)

“LİDERLİK SIRLARI…

Atatürk neden büyük bir liderdi?.. O’nun liderlik sırları nelerdi?..

Bir Amerikalı gazeteci soruyor:

- İşlerinizde nasıl başarılı oluyorsunuz?

Cevap:

“Ben bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem. O işi başarmama neler engel olabilir diye düşünürüm. Engeller ortadan kalktıktan sonra iş kendiliğinden olur.”

Zor bir durum karşısında nasıl tavır almalı?..

Mazhar Müfit Kansu’ya bunu anlatıyor: “Herhangi bir zorluk karşısında benim yaptığım iş şudur: Vaziyeti iyice belirlemek, sonra bu vaziyet karşısında alınacak tedbirin ne olduğuna karar vermek. Bu kararı bir kere verdikten sonra acaba yapayım mı yapmayayım mı diye tereddüt etmeden kararı uygulamak. Başaracağıma inanarak uygulamak.”

Celal Bayar anlatıyor: “Atatürk metodolojisinde duyguya yer yoktur; laboratuvara girmiş bir ilim adamı tüpteki oksijenle hidrojen arasında nasıl bir ayırım yapmaz, birinden birini kendine daha yakın görmezse, sosyal bilim laboratuvarına giren bir devlet adamı da doğru bir sonuca varabilmek için tüm duygularından sıyrılmak zorundadır. Atatürk işte bunu başarabiliyordu.”

Yakup Kadri Karaosmanoğlu O’nun derin bir muhakeme, isabetli bir görüş ve cüretli bir karar verme kabiliyetinin bulunduğunu ifade eder ve şöyle der:

“Vasıflarının yüzde 80’ini askerlik mesleğine borçludur.”

Planlı ve örgütlü hareket etmek, bilime kulak vermek Ata’nın önde gelen ilkeleri arasındadır.

Gençler, Prof. Hikmet Özdemir’in “Atatürk’ün Liderlik Sırları” adlı kitabında bu konuda pek çok bilgi bulabilir.

ZOR GÜNLER…

Atatürk’e yakın isimlerden, yazar Yakup Kadri Karaosman-oğlu, bir gün O’na kendisini en yalnız ve çaresiz hissettiği dönemi sorar. Ne çocukluk günleri, ne savaşlar... Atatürk, en zor dönemi olarak, “işgal altındaki İstanbul’da kapı kapı dolaşarak insanları Milli Mücadele’yeikna etmeye çalıştığı” günleri anlatır.

İşgal İstanbul’unda esaretten kurtulmak için, başkaldırmaya niyetli o kadar az kişi vardır ki...

Alev Coşkun “Samsun’dan Önce Bilinmeyen 6 Ay” adlı kitabında o günleri anlatır.

Kitaptaki çarpıcı öykülerden birinin kahramanı da yazar Refi Cevad Ulunay. Padişah yanlısı Ulunay, Mustafa Kemal Paşa’yı Şişli’deki evinde ziyaret eden ilk basın mensubudur. Ulunay, 4 Şubat 1919 tarihinde yaptığı röportajdan gazeteye döndüğünde, arkadaşları ne konuştuklarını soruyor, Ulunay:

“Şu sıralarda Anadolu’ya geçilir, orada teşkilat kurulur, milli mukavemet harekete geçirilirse Fransız’ı da, İngiliz’i de, İtalyan’ı da memleketten kovulur, vatan istiklaline kavuşur, millet de esaretten kurtulurmuş. Anladınız mı arkadaşlar. Bu adam deli değil, zırdeliymiş” diyor Atatürk için.

Yıllar sonra, Ulunay’a yanıldığı için pişman olup olmadığı soruluyor.

Ulunay’ın yanıtı:

- Hayır, ben haklıydım, herkes benim gibi düşünüyordu. O günlerde öyle düşünen tek adam oydu… " (Melih Aşık,19 Mayıs 2022)

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

eden bir genç olmaktan asla gocunmayacağım...Ve size çok teşekkür ederim.Güzel düşünceleriniz,iyi niyetiniz,sağduyulu yaklaşımınız için,minnettarım efendim...Çok teşekkür ederim:) Yaptığımız sohbetten,sizi tanımaktan memnun kaldığımı belirtir,müsaadenizi isterim.Hürmetlerimle...(Belirttiğiniz kitabı da hemen sipariş verdim,aldım.Geldiği an büyük bir zevkle ve merakla okumaya başlayacağım...:)TEŞEKKÜRLER.)

Zehra Nur Sarıoğlu 
 09.06.2022 21:31
 

Dediğiniz gibi güçlüydü çünkü bilgiliydi.Ama bundan daha da öte olan bir şey vars onun yılmak bilmeyen vatanına olan sevgisi,bağlılığı ve milletine olan düşkünlüğüdür.Her şeyde 'önce vatanım,önce milletim'diyerek milletine güvenmesidir.Nitekim Kurtuluş Savaşı da Çanakkale de bunun en güçlü örneklerinden ,kanıtlarından birisi ve en güzelidir.Her sabah okullarda okutulan andımızla derse başlardı bizim neslimiz.Şimdiki nesil başımızdaki iktidar yüzünden bu duyguyu pek bilmezler,fakat ben inanıyorum ki Atatürk'e,vatanlarına,geleceğe bağlı olan milyonlarca genç var.Ve sizler gibi bize yol gösteren büyüklerimiz oldukça da olmaya da devam edecektir.Zira zaten'muhtaç olduğumuz kudret 'damarlarımızdaki asil kanda mevcut'tur.Atatürk gibi olmak,O'nu yaşamak,O'nu yaşatmak,O'nu anlamak,O'nun ilke ve inkılaplarına sahip çıkarak bu vatana hizmet eden bir genç olacağına söz vermiş and içmiş bir nesli kim durdurabilir ki?Ben de söz veriyorum size ben de durmayacağım,okuyup,üretip,bu vatana hizmet(2)

Zehra Nur Sarıoğlu 
 09.06.2022 21:28
 

Değerli büyüğüm Yusuf Cemin Arza;öncelikle verdiğiniz cevaba aynı şekilde katıldığımı belirtmek ister ve yazdıklarınız ışığında şunları da eklemek isterim:Atatürk zor yıllarda bile onlarca kitap okumuş çok büyük bir dahi,asker,ilim ve bilim ışığında yürümüş klavuz ve devlet adamıydı.Atatürk sadece kendi ülkesine klavuz olan değil dünyaya fikri ve icraat yönüyle önder olan ,ışık tutan 'dünyaya bedel bir Türk', bir başkomutandı.O zor yıllarda bir an bile kendi nefsini düşünmeyerek ,her daim milletim ve vatanım diyen bir vatanperverdi.Yüz yıl öncesinde bile ilerigörüşlülüğüyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milleyinin bu zor,kötü günlerini görerek;bu yüce Türk milletini ve devletini bize emanet etmiştir.Bu nedenledir ki ben bize ithaf ettiği Gençliğe Hitabe'sini hergün okuyarak amacımı,azmimi ve niyetimi yeniden tazeler ve diri tutarım.Sizin de dediğiniz gibi Atatürk güçlüydü çünkü hep önce düşünür,sonra önündeki engeli kaldırır ve kararlarında azimle ve dsiplinle ilerlerdi.(1)

Zehra Nur Sarıoğlu 
 09.06.2022 21:16
Cevap :
çok kıymetli zehra nur sarıoğlu kardeşimiz,yazarımız,geleceğimizin ümidi evladımız;aklımda hep istiklal savaşı kahramanları ile onların evlatları var.mesela kazım karabekir paşa var,paşamızın adına kurulan'kazım karabekir paşa'vakfı var.evlatlarından timsal karabekir'i görmek ve bana vakit ayırabildiği kadar akıl almak,bunu çok önemsiyorum,inşallah görüşür ve konuşurum.sizler de vakit bulursanız arkadaşlarınızla gidip görüşme şansına sahip olun derim.bir gözlemim ve bu gözlemim sonucunda vardığım bir kanaatim var:her kim ki ülkemiz için büyük fedakarlıklar yapar,ben bunu merak ederim,'acaba atalarının istiklal savaşı ile bağlantısı var mı?'diye düşünürüm.kısa bir araştırmamdan sonra,büyük ideal sahiplerinin istiklal savaşı ile bağlarının olduğunu görürüm.her doğru insanın,her idealist insanın geçmişinde büyük insanlar vardır.biz idealistler ne yapalım,en başta sabırlı olalım,aralıksızca okuyalım,bunun sonucunda yükseldiğimizi göreceğiz.selam ve sevgilerimle.esenlik ve başarılar dilerim  11.06.2022 20:47
 

Kesinlikle efendim,bu yazdıklarınızın hepsine harfiyen katılıyorum.Altina imzamı atıyorum.Tabi efendim ,elbette paylaşırım.Selam,saygıyla ve hürmetle...

Zehra Nur Sarıoğlu 
 08.06.2022 13:56
Cevap :
çok kıymetli zehra nur sarıoğlu kardeşimiz;okuma tutkunla yürüdüğün bu erdemli yolculuğun hep büyük başarılarla taçlansın.okudukça biliriz.düşünür,muhakeme eder ve anlarız.bildikçe ve anladıkça ve hele de ne yapmamız gerektiğine doğru karar verdikçe güçlü oluruz.atatürk okuyandı,düşünen ve bilendi,o nedenle de güçlüydü.türklerin tarihinin çok acı bir gerçeği var:türklerin liderleri barış zamanında çıkmaz,savaş zamanlarında çıkar.ama bu şans da her zaman olur mu?ülkemiz ve dünya iyi halde değil.ne yapacağız:atatürk gibi olacağız,sabırlı,kararlı,bilen,düşünen ve ne yapması gerektiğine doğru karar verebilen olacağız.türkler tarihleri boyunca büyük acılar yaşamışlardır.eğer bulabilirsen; 'Ölüm ve Sürgün',Prof. Dr. Justin McCarthy'nin kitabını bulun,alın ve okuyun,hiç kaybetmeyin bu kitabı.imkanın yoksa bulamaz ve alamazsan ben bakayım ve göndereyim.aklım sende olacak.minnacık da olsa her neye ihtiyacın olursa haberim olsun.moralin yüksek olsun.tutkunla,ideallerinle başarılı olacaksın.selam  09.06.2022 10:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 87
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 205
Kayıt tarihi
: 16.08.12
 
 

Babam; okumaya, hele de gazete okumaya çok meraklıydı. Aldığı gazeteleri okur, sonra da masama bı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster