Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mayıs '13

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
2517
 

Atatürk'ü Koruma Kanunu

Atatürk'ü Koruma Kanunu
 

Son dönemlerde iktidarda olanlar  ve yandaşları gerek medya gerekse internet üzerinden, Milli değerlerimize ve özellikle, gösterdiği üstün liderlik vasfı ve başarılı stratejileri ile yok olmanın eşiğine gelmiş bir Milleti yeniden var etmiş,  gücünü büyüklüğünü tüm dünyaya ispatlamış ve kendisi  dünyaya mal olmuş bir lider olan Atatürk'e gerek söz, gerek büst ve heykellerine yapılan sinsice, haince, cahilce ve nankörce oluşturulan saldırılar karşısında bizlerin duyarsız ve tepkisiz tavırları en az saldırıyı yapanlar kadar nankör ve vefasız bir toplum olduğumuzun göstergesi... Hal böyle iken,  vatanına, bayrağına, Atasına ve tarihine gönül bağı ile bağlı vatanseverlere sorumluluğunu  hatırlatmaktır görevimiz.

Biz Atamızı yüreğimizde koruyoruz... Lakin yapılan bu saygısız tavırların yasal bir müeyyidesi olmalı diye araştırırken aşağıda eklediğim kanunu buldum ve siz değerli arkadaşlarımla paylaşmak istedim.

Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanun:   

yayın : resmi gazete

yayım tarihi ve sayısı : 31/07/1951 - 7872

numarası : 5816

madde 1- Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.

Yukarıdaki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır. madde 2- Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumî veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasiyle işlenirse hükmolunulacak ceza yarı nispetinde artırılır.

Birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.

madde 3- Bu kanunda yazılı suçlardan dolayı cumhuriyet savcılıklarınca re'sen takibat yapılır.

madde 4- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

madde 5- Bu kanunu adalet bakanı yürütür.

Her şeyden önce belirtmek gerekir ki, hakareti ya da kamu malını tahribi cezalandıran kanunlar yapmanın bireysel hakları tehdit eden herhangi bir yönü yoktur. Hakaretin artık aramızda olmayan bir insana yöneltilmiş olması da, mazur görülmesini elbette gerektirmez.

Ancak bütün bunlar, Atatürk'ü Koruma Kanununun hatasız bir şekilde tasarlandığı anlamına gelmiyor.

Bu tür kanunların bireysel haklar ve düşünce özgürlüğü adına en büyük tehlikesi, eleştiri-hakaret ayrımında oluşacak içtihatların niteliği. Zira bu ayrım sağlıklı bir şekilde yapılmadığı müddetçe, kanunun belli düşüncelerin susturulmasına hizmet edecek şekilde kötüye kullanılabilmesi de mümkün olabilir. Bir başka deyişle, uzun yıllardır Atatürk'ün 'tartışılamaz' ve 'aşılamaz' kılınmaya çalışılması yönündeki çabaların oluşturduğu algı, yargıya hakim olduğu ölçüde, Atatürk'ün düşünceleri ve uygulamalarına yöneltilen 'olumsuz eleştirilerin de 'hakaret' olarak değerlendirilmesi fazlasıyla mümkün.

Kanunun 'tuhaf' olarak nitelendirilebilecek bir yönü de yok değil. Zira kanun, Atatürk'ün şahsına yönelik hakaretlerden çok, heykellerini korumaya odaklanıyor. Kanunda, Atatürk'ün şahsına hakaret etmenin cezası maksimum üç yıl olarak belirtilmişken, heykeller için öngörülen maksimum ceza 'ağır hapsi' de içermek üzere beş yıla kadar çıkabiliyor.

LÜTFEN DUYARLI OLALIM ATATÜRK'E YAPILAN ÇİRKİN SALDIRILARA KARŞI YASAL HAKKIMIZI KULLANALIM!!!

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hanife hanımcığım, Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk gerek vatanımıza hizmetleriyle vatanın bölünmez bütünlüğünü dünyaya duyurmuş bir lider olarak varlığıyla gerek çağdaş yaşam alanında bizlere bağışladığı yeniliklerle, gönül istiyor ki; yasalarla değil yüreklerle korunabilsin, değerli hatırlatmanıza teşekkürler selamlar

Cemile Torun 
 29.05.2013 22:56
Cevap :
Yazıma yaptığınız yorumunuzla değerli katkınıza çok teşekkür ediyorum. En doğrusu yürekte korumak. Lakin insan bazen yasaya da ihtiyaç duyuyor. Yorumunuzda ifade etmeye çalıştığınız her düşünceye yürekten katılıyor ve destekliyorum. Selam ve sevgilerimle,  30.05.2013 16:53
 

Dostum o güzel yürekten kaleme inenler beni sonsuz mutlu etti.Sevgiler.

Şennur Köseli 
 29.05.2013 20:14
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum, yüreği güzel dost... Yaşananlar üzse de ne mutlu ki, verilen tepkiler ve düşünceler ortak... onore eden güzel sözlere çok teşekkürler sevgili Sennur hanımcığım. Selam ve Sevgilerimle  29.05.2013 22:25
 

Yüreğinize sağlık,sayın Mert.Elleriniz dert görmesin.sevinç sellerine attı beni yazınız.Çok mutlu oldum.Adı ve sözü dillerden hiç düşmeyen Atamıza olan saygının kesinlikle korunması lazım...Descartes ne güzel söylemiş:"Unutma,sana ışık tutanlara sırtını dönersen;göreceğin tek şey kendi karanlığındır." Yayık karanlığından çıkmada zorlananlara güzel bir cevap olsa gerek..Sağlıcakla kalınız.Sevgi ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 29.05.2013 13:56
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum Abbas Bey, okuyan gözlerinize yüreğinize sağlık. Ben gerek sosyal medyada gerekse medyada, milli manevi değerlerimize ve Atamıza yapılan hayasızca yapılan hakaretler gerek söz ve gerekse davranışları ile aşağılama hareketleri çok üzüyordu beni. Bunun bir müeyyidesi olmalı. Tepki verilmeli. Artık kendimizi ve geçmişimizi kendi hükümetimize karşı savunmak durumundayız. Geldiğimiz nokta içler acısı. Biz bunu hak etmiyoruz. Dur demenin vakti geldi de geçiyor. Kişisel tepkiler etkili olmayacaktır. Topluca yapılan tepkiler ses getirecektir diye düşünüyorum. Bu bir vefa borcu, üzerimize yapışan bir sorumluluk... değerli yorumunuzla, yazımı destekleyici katkınıza çok teşekkür ediyor, selam ve saygılarımı iletiyorum. Hoşça ve dostça kalın.   29.05.2013 19:29
 

Bu çok güzel ve ciddi anlamda savcılığa gidesim geldi. Sonra da bu kanunu gözden kaçırmışlar yada fazla bileni olmadığından dokunmamışlar kulaklarına su kaçtığı an kesinlikle değiştireceklerdir. Teşekkür ederim çokk güzel geldi. Sevgilerimle.

Tülay EKER 
 29.05.2013 9:28
Cevap :
Tülay hanım yorumunuzla katkınıza çok teşekkür ediyorum. Selam ve sevgilerimle.  29.05.2013 19:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 942
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 3853
Kayıt tarihi
: 08.06.12
 
 

Anadolu Üniversitesi İktisat  mezunuyum. Emekli muhasebeciyim. Felsefe, İlahiyat, Sosyoloji ve Ps..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster