Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

goglar kültür sanat

http://blog.milliyet.com.tr/goglar

25 Ekim '10

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
10690
 

Atatürk'ün 10. Yıl Nutku neden önemlidir?

Atatürk'ün 10. Yıl Nutku neden önemlidir?
 

Atatürk'ün el yazısıyla 10. Yıl Nutku


ATATÜRK'ün, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyetimizin kuruluşunun onuncu yılında Ankara'da kutlama törenleri sırasında yaptığı konuşma "Onuncu Yıl Nutku" olarak tarihe geçmiştir.

Büyük bir imparatorluğun çöküşü ile toprakları yağmalanan ve parçalanan, insanları ise köleleştirilmeye çalışılan bir ulusun, yalnızca makus talihini değil, tüm cihan devletlerini de yenerek özgürlüğünü ve onurunu kazandığı bir dönemin kahramanı ve tanığı evlâtlarına hitaben yapılan bu konuşma birçok açıdan önemlidir.

Atatürk'ün; Kurtuluş Savaşını birlikte verdiği, her cephesinde birlikte çarpıştığı milletine vefası, sevgisi ve inancı, her cümlesinde kendini gösterir. Bir yandan verilen mücadelenin ne derece büyük ve fedakârca olduğunu anlatırken, bir yandan da gelecek için hedefler belirler.

Büyük bir savaştan zaferle ama ağır bir yıkımla çıkmış bir millete, ilerleme, gelişme ve çağdaşlaşma yolunda yapılması gerekenleri anlatırken, güvendiği tek dayanak başından beri olduğu gibi yine milletinin kendisidir.

Çağdaş ve ileri bir medeniyet seviyesine ulaşmanın yolu olarak refah, ilim, fen, kültür ve sanata vurgu yapar. Diğer taraftan sonsuza kadar yaşayacak bir cumhuriyetin anahtarı; milli birlik ve beraberlik, ortak idealler peşinde hareket etmek, onlar uğruna hiçbir fedakârlıktan kaçınmaksızın savaşmaktır.

Ulu Önder; konuşmasını bir millet için olabilecek en güzel temenni ile sonsuza kadar yaşayacak bir cumhuriyette nice şerefler, başarılar, mutluluklar, huzur ve refah dileyerek "Ne Mutlu Türk'üm diyene" sözleriyle bitirir.

Atatürk'ün 10. Yıl Nutku, sadece bizler için değil, günlük gaileler içinde büyük hedeflerinden uzaklaşan, kim olduğunu unutan ve iç- dış tehlikeler karşısında dikkati dağılarak zaman zaman yolunu kaybeden her millet için örnek alınacak bir "yapılacaklar listesi", başarıya götürecek en kısa "yol haritası"dır.

Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünü kutlayacağımız bu hafta; kutlamalar, törenler, konuşmalar ve mesajlar kadar, hatta daha da fazla ihtiyacımız; bizi bizden daha iyi anlatan, unuttuklarımızı hatırlatan ve aradan geçen onca yıla karşın bize yol gösteren, hedefler koyan bu konuşmadır.

Bu bakımdan; Atatürk'ün Cumhuriyetin 10. yılında yaptığı konuşma metnini tekrar tekrar okumalıyız.

Kim olduğumuzu sanıyoruz, ama kimiz? Ne yapıyoruz, ama ne yapmalıyız? Atatürk biliyordu...

Not: 10. Yıl Nutkunu içerir filmi izlemek veya metni okumak isterseniz bu bağlantıya tıklayabilirsiniz: http://goglar.blogspot.com/2010/10/ataturkun-onuncu-yil-nutku.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 122
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 842
Kayıt tarihi
: 20.05.09
 
 

Kültür ve sanat alanında çalışıyorum. Aldığı eğitime uygun bir iş yapan şanslı kişilerdenim. Okur, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster