Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
522
 

Atatürk’ün başladığı noktaya geri dönülebilir

Zeynep Göğüş 1 Mart tarihli Hürriyette şöyle yazmış:

"Sil baştan Atatürk’ün başladığı noktaya geri dönülebilir..."


"Neden buraya gelindi? Çünkü o özgürlüklerin değerini bilmedik. Çünkü hazıra konmuştuk. Çünkü Avrupa ülkelerindeki gibi din savaşlarından geçmemiştik. Çünkü özgürlükçü değerlerle büyümek, soluduğumuz hava kadar doğaldı. Çünkü taassup ve dini baskı altında yaşamadık. "

Yaşamadığımız için de özgürlüklerin kıymetini bilemedik. Ne yazık ki tarihin şamarı özgürlüklerin ne kadar değerli olduğunu da öğretecek.

Toplum giderek kamplara bölünüyor. Bazı şeyleri akılla çözmenin bir yolunu bulmalıyız. Hiçbir toplum kendiliğinden bölünemez. Her şey o kadar açık ki kamplaşma bilinçli şekilde yaptırılıyor. Birileri bilerek yapıyor; birileri ya da bizler de alet oluyoruz. Adeta aklın bittiği yerde gibiyiz. Şimdiden bir şeyler yapamazsak, çocuklarımız ileride bunun acısını çekebilir.

Dün gece TV'de güvenilir bir yorumcu, Amerika'nın Irak'ı 30 yıllık petrol ihtiyacını garantiye almak için işgal ettiğini, çünkü benzinin Amerika'da bizden daha ucuz olduğunu söyledi. Ve ekledi: Petrol 50 yıl sonra bitecek; petrolün yerini alacak olan enerji kaynağı olan Toryum rezervleri de dünyada sadece Türkiye topraklarında..."
Bugününü düşünerek Irak'ı talan eden emperyal güç, Türkiye'yi kendi haline bırakır mı? Bırakmıyor da zaten... İşte bazımıza gelmekte olan belalar belki de bu yüzdendir. Biz ise birbirimizin saçıyla başıyla uğraşıyoruz. Birileri de el altından malı götürüyor. Atı alan Üsküdar'ı geçiyor.
Birbirimize sarılmayı, birbirimizi anlamayı, birbirimz olmadan yaşayamayacağımızı nasıl öğreneceğiz?
Aklın ve bilimin ışığından saparak dini değerlerle kalkınmasını yapmış ve huzura kavuşmuş bir ülke var mı?
Avrupa yüyılarca bu nedenle savaşarak bir yere varamayacağını anladı; bizim de aynı yollardan geçmemiz mi gerekiyor?
Milli değerlerimiz, hatta dini değerlerimiz aşınmadı mı?
Ulusal birlik zayıflamıyor mu?

Dincilerimiz, Atatürk'ü ve cumhuriyet değerlerini sevmiyor; milliyetçilerimiz vurdu kırdıyı, çek senet tahsili işini yeni bitirdi ve dincilerin kuyruğuna takıldı. solcular beceriksiz ve büyük ölçüde susturuldu, liberaller şaşkın, merkez sağcılar ise zaten "koltuk paylaşımında anlaşamadıkları için ülkeyi buraya getirdiler. Ama herkes bu ülkeyi sevdiğini söylüyor. O halde bir yerlerde yanlışlık var. Geçmişten ders çıkarmayı ve birlik olmayı becermeliyiz.

İnsanlık tarihinin aldığı derslerden yararlanmadan aynı yollardan geçip insanlarımızın birbirinin boğazına sarılmasına kim engel olacak? Sorunların ülkeyi oralara doğru sürüklediğini görmeyen var mı?

Zeynep Göğüş; "Atatürk'ün başladığı noktaya doğru gidiyoruz..." demek istiyor.
Bunca emeğe, bunca birikime ve yoktan var edilmiş bu cumhuriyete yazık değil mi?
Herkesin baltalarını yerden çıkarmaya çalıştığı bir dönemde; "Ey sağ duyu, nerdeysen çık!" diyecek birileri aranıyor. Hamasetle hiçbir şey yapamayız ama birşeyler yapılması da gerekiyor. Neyin kavgasının yapıldığı bile belli değil.

Görülüyor ki sadece bir tek şeye ihtiyacımız var: Akıllı olmak ve aklımızı kullanmak... Eğer kaldıysa tabi...

Aşağıdaki yazıyı çok beğendim. Kalemine sağlık Zeynep Hanım...

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/8347049.asp

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazdiklariniza tamamen katiliyorum. Bence de Türkiye'ye ayni cumhuriyetin ilk 20 yilinda oldugu gibi ikinci bir aydinlanma dönemi lazim. Dincilik ve yobazlik yine aldi basini yürüdü. Halk gerek Avrupa'nin kanli laiklik ve demokrasi mücadeleleri, gerekse tarihteki din-bilim çatismasi konularinda daha iyi bilgilendirilmeli. Bence cami üniversiteye degil, bilim camiye girmeli. Camilerde konserler verilebilir, bilimsel belgeseller gösterilebilir, gezici gruplar köy ve kasabalarda katilimci tartismalar düzenleyebilir. Halki uyandiramazsak Türkiye'nin gittigi tek bir yön vardir, o da AKP'nin istedigi Iranvari totaliter bir dinci oligarsi.

Mustafa Tümener 
 01.03.2008 22:34
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Cumhuriyet kolay kurulmadı. Ayrıca Türkler Cumhuriyete giden yola belki de Tanzimatla birlikte çıktılar. İlerleme ve gelişme durdurulamaz. Ancak bugün yaşadıklarımız sadece ülkemize zaman kaybettiriyor. Bir de ulusal birliğe ve toplumsal barışa zarar veren bütün akımların arkasında adı sanı belli olan emperyal güçler vardır. Bunun için büyük yatırımlar yapılmaktadır. Burayı görebilsek işimiz kolay. Çünkü hiçbir toplum bilerek intihar etmez. Sonuç olarak halktan ve insandan umudu kesmemek gerekir. Keşke bu zmanları kaybetmesek. Sizin çalışmalarınız da çok değerli. Başarılar diliyorum.  06.03.2008 6:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 1264
Kayıt tarihi
: 22.02.08
 
 

Yıllar önce yoksul ve uzak bir köy okulunda minik bir öğrenciyken öğretmen olma hayali kurmuştum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster