Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ağustos '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
315
 

Atatürk'ün büstünü!!!

Atatürk'ün büstünü!!!
 

resim görsel netten alıntı.


Dün, Diyarbakır Lice'de ki olayları protesto etmek isteyen  bir grup pkkli teröristlerce Hakkari Anadolu Lisesi bahçesindeki  Atatürk büstüne çirkince saldıranlara lanet ediyorum. Yetkilileri de en kısa zamanda Atatürk'ü Koruma Kanunun gereğini yapmaya davet ediyorum...

Bu çirkin olay üzerine Atatürk'ü Koruma Kanunu hatırlatmak istedim...

Haber şöyle: Lice’de Mahsum Korkmaz’ın heykelinin indirilmesi ve Mehdin Taşkın’ın öldürülmesi Hakkari’de de eylemlerle protesto edildi. Hakkari Anadolu Lisesi bahçesine ellerinde molotof, kazma ve taşlarla giren PKK’nın gençlik örgütü YDG-H üyeleri, okul bahçesinde bulunan Atatürk büstünü önce yaktı, ardından ise taş ve kazmalarla devirdi... Haberin devamı linkte. 

http://www.haberatesi.com.tr/gundem/ataturk-bustunu-once-yaktilar-sonra-h1697.html

Son dönemlerde iktidarda olanlar ve yandaşları gerek medya gerekse internet üzerinden, Milli değerlerimize ve özellikle, gösterdiği üstün liderlik vasfı ve başarılı stratejileri ile yok olmanın eşiğine gelmiş bir Milleti ayağa kaldırmış,  gücünü tüm dünyaya ispatlamış ve kendisi  dünyaya mal olmuş bir lider olan Atatürk'ümüze gerek söz, gerek büst ve heykellerine yapılan sinsice, haince, cahilce ve nankörce oluşturulan saldırılar karşısında bizlerin duyarsız ve tepkisiz tavırları en az saldırıyı yapanlar kadar nankör ve vefasız bir toplum olduğumuzun göstergesi... Hal böyle iken,  vatanına, bayrağına, Atasına ve tarihine gönül bağı ile bağlı vatanseverlere sorumluluğunu  hatırlatmaktır görevimiz.

Biz Atamızı yüreğimizde koruyoruz... Lakin yapılan bu saygısız tavırların yasal bir müeyyidesi olmalı diye araştırırken aşağıda eklediğim kanunu buldum ve siz değerli arkadaşlarımla paylaşmak istedim.

Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanun:   

yayın : resmi gazete

yayım tarihi ve sayısı : 31/07/1951 - 7872
numarası : 5816

madde 1- Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.

Yukarıdaki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır. madde 2- Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumî veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasiyle işlenirse hükmolunulacak ceza yarı nispetinde artırılır.
birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.

madde 3- Bu kanunda yazılı suçlardan dolayı cumhuriyet savcılıklarınca re'sen takibat yapılır.

madde 4- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

madde 5- Bu kanunu adalet bakanı yürütür.

Her şeyden önce belirtmek gerekir ki, hakareti ya da kamu malını tahribi cezalandıran kanunlar yapmanın bireysel hakları tehdit eden herhangi bir yönü yoktur. Hakaretin artık aramızda olmayan bir insana yöneltilmiş olması da, mazur görülmesini elbette gerektirmez.

Ancak bütün bunlar, Atatürk'ü Koruma Kanununun hatasız bir şekilde tasarlandığı anlamına gelmiyor.

Bu tür kanunların bireysel haklar ve düşünce özgürlüğü adına en büyük tehlikesi, eleştiri-hakaret ayrımında oluşacak içtihatların niteliği. Zira bu ayrım sağlıklı bir şekilde yapılmadığı müddetçe, kanunun belli düşüncelerin susturulmasına hizmet edecek şekilde kötüye kullanılabilmesi de mümkün olabilir. Bir başka deyişle, uzun yıllardır Atatürk'ün 'tartışılamaz' ve 'aşılamaz' kılınmaya çalışılması yönündeki çabaların oluşturduğu algı, yargıya hakim olduğu ölçüde, Atatürk'ün düşünceleri ve uygulamalarına yöneltilen 'olumsuz eleştirilerin de 'hakaret' olarak değerlendirilmesi fazlasıyla mümkün.

Kanunun 'tuhaf' olarak nitelendirilebilecek bir yönü de yok değil. Zira kanun, Atatürk'ün şahsına yönelik hakaretlerden çok, heykellerini korumaya odaklanıyor. Kanunda, Atatürk'ün şahsına hakaret etmenin cezası maksimum üç yıl olarak belirtilmişken, heykeller için öngörülen maksimum ceza 'ağır hapsi' de içermek üzere beş yıla kadar çıkabiliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aklı sıra misilleme yapacaklar. Oysa Türk'e kurşun sıkan, T.C devletine "haksız yersiz" düşmanlık eden bir bölücü, ayrılıkçı ile, bir terörist, bir cani ile Atatürk'ün kıyaslanacak ve misilleme yapılabilecek tek bir ortak noktası, tek bir eşdeğer yanı bile yok! Bir terörist, bir katil, bir cani nere, Atatürk nere?! Atatürk'ün yüceliği-büyüklüğü, fikirlerinin doğruluğu, kalıcılığı, Türk milletinin gönlündeki sağlam ve sarsılmaz kalıcılığı, yıkılmazlığı karşısında hiçbir şey yapamayınca büstlerine- heykellerine saldırıyorlar, acizliğin-zavallılığın-dost ve bizden olmayışın göstergesi-dışa vurumu işte. Esasen bu ve benzeri şeyler Atatürk'ün yüceliğinin, anısının ve varlığının ne denli doğru, sağlam, ölümsüz, kalıcı ve değerli olduğunun en bariz kanıtı oluyor ve onu daha da yüceltiyor ama farkında bile değiller. Daha doğrusu farkında olmak işlerine gelmez Atatürk ve Türk'e ve dahi Türkiye Cumhuriyeti'ne dost ol(a)mayanların! Sevgi, selam ve muhabbetle Hanife Hanım'cım...

Filiz Alev 
 22.08.2014 14:19
Cevap :
Filiz Hanım hak etmeyene yüz verirseniz böyle astarı ile uğraşır hale gelirsiniz. Öyle oldu... Aldıkları yüzle ne yapacağını şaşırdılar. Kabalaştılar... Yazıklar olsun diyorum ben, O yüce insanın kurduğu devlette özgürce yaşadılar aldıkları destekle palazlandılar. Sonrada geldiğimiz nokta sinir bozucu... Sevgili Filiz Hanım değerli yorumunuz ve katkınız için çok teşekkür ediyorum. Selam ve sevgiler...  23.08.2014 15:57
 

Sevgili Hanifeciğim, Atatürk'ün büstüne çirkin saldırıları yapanları kınıyorum, ona uzanan eller kırılsın.Selam ve sevgiler, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 22.08.2014 9:58
Cevap :
Ben de kınıyorum Nahide Hocam. Dilerim en kısa zamanda cezası verilir... Ama hiç de umudum yok. Sevgiler, selamlar.  22.08.2014 18:58
 

Kıymetli Hanife Mert;Atatürk ile Mahsum arasındaki farkı göremeyenlerin çabasıdır.Şimdilik sus, sus kimseler duymasın, barış tesis ediliyor barışa yolculuk başlamış. Atatürk'e karşı birleşmenin ilk adımları gibi.Saygılar sunuyorum.Sağlık ile mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 22.08.2014 8:14
Cevap :
Gerçekten insanın içi yanıyor. Bir teröriste misilleme yapılması. Allah lanet etsin onlara... Memleketi mahvettiler. Yorum için teşekkürler.. Selam ve saygılar.  22.08.2014 18:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 148
Toplam yorum
: 950
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 4277
Kayıt tarihi
: 08.06.12
 
 

Anadolu Üniversitesi İktisat  mezunuyum. Emekli muhasebeciyim. Felsefe, İlahiyat, Sosyoloji ve Ps..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster