Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2474
 

Atatürk'ün elinde tuttuğu sigara parçası...

Atatürk'ün elinde tuttuğu sigara parçası...
 

Atatürk'ün elindeki sigara silinsin mi?

Che'nin ve Churchill'in elindeki purolar silinsin mi?

Vs. vs. vs...

Sigara kullananan biri olmadığım halde bu soruya "hayır" cevabı vermeyi seçiyorum.

Tarih silinerek yazılan bir şey olmamalı. Ama tarih her zaman kazanan ya da hegemon olmuş güç tarafından yazılmıştır. Bu nedenle de nesnelliğini yitirmiştir. Biz bugün kazananların tarihini okuyoruz; adına da resmi tarih diyoruz. Oysa tarih tüm çıplaklığıyla bir şekilde "vaka-yazımı" da olmalı.

Kuşkusuz teknoloji çağının getirdiği bir zenginlik var. Artık tarih sadece yazarak değil, foroğraflanarak da yazılıyor. Hatta fotoğraf yazının önüne geçmiş bir güç olmuştur.

Şimdi, lider dediğimiz kişi semboldür. Lideri gelecek kuşaklar günahları ve sevaplarıyla birlikte görebilmeli, değerlendirebilmelidir.

Atatürk dediğimiz kişinin bizim tarihimizdeki yerini yazmamıza gerek yok zaten. Atatürk'ün akşam rakı sofrasına oturanların daha sonradan anlatıkları anılardan öğrendiğimiz kadarıyla; bu tarihi kişilik hiçbir şeyi kapalı perdeler arkasında yapmamıştır. Hatta örtmek isteyenleri engellemiştir.

Bu adama ait her şeyi değiştirip, silme ihtiyacına girdiğimiz şu günlerde; "yahu Red Kit'in elindeki sigarayı çöp yaptık sıra Atatürk'e de geldi" demek tam bir absürtlüktür.

Ayrıca Che'nin elindeki puroyu almak da öyledir. Che'nin elinde tuttuğu şey sadece bir puro değildir. O Küba halkının geçim kaynağı olan ekonomik bir semboldür. Hatta şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Churchill'in elinde tuttuğundan çok daha farklı bir anlamı vardır.

Sigaranın kapalı her ortamda yasak edilmesini savunuyorum. İzmaritinin sağa sola saygısızca atılmasının karşılığının mutlak ceza olmasını da. Sigara içmek benim şahsi düşüncemdir; gelişmemişlik ölçüsüdür. Bütün bağımlılıklar gibi. Ferrari takımının aracına koyduğu kocaman bir sigara markasının hemen kaldırılması gerektiğini de düşünüyorum. Sigara ile ilgili tüm reklamların görülebilir yerlerden hemen kaldırılmasını da...

Ancak tarihin içinden herhangi bir şeyin silinmesine asla izin verilmemelidir. Bunu Atatürk'e saygısızlık edilir anlayışıyla ifade etmiyorum. Atarük'ün zaten kaç fotoğrafı vardır?

Bir soru soralım:

"Siz Kocatepe'de düşüncelere dalmış bir komutanın elinde tuttuğu şeyi kaldırıp onu Karagöz ya da Hacivat yapmayı mı düşünüyorsunuz?"

Elbette çok sesli bir şekilde tartışalım. Herkes düşüncesini söylesin.

Atatürk'ün yaptığı dediği herşeyi yaptın da sıra sigaraya geldiyse ve bundan da kötü etkileniyorsan o zaman kaldıralım.

Tarihi kişiliklerle oynamayalım. Biz tarihe kişilik olabiliyor muyuz ona bakalım.

Uzay Gökerman

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Atatürk döneminde sıkıntılar içindeydi. Savaştaydı.Bitki çayı içecek durumda değil.Şimdiki liderler içmesin yeterli.Gençler özendirilmesin

oya 
 12.01.2008 16:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1889
Toplam yorum
: 2000
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 1345
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

"Keyif verici bir yalnızlık" olarak gördüğüm yazma serüvenimin en önemli merkezlerinden bir tanes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster