Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mayıs '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
667
 

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesinin kaldırılmasını isteyenler kimler?

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesinin kaldırılmasını isteyenler kimler?
 

Bu ülkede ne işe yaradığı bilinmeyen bir sürü sivil toplum kuruluşu mevcut. Bunlardan gelen anlamsız istekler her gün basınımızı süslüyor…

Kendi isteklerini öne çıkarıp, kendileri hakkında başkalarının isteğine hakaretle karşılık veriyorlar.

İşte bu kurumlarından birisi de Mazlum-Der!

Mazlum-Der’in ne iş yaptığını bilen var mı?

Herkesin de benim gibi bir tahmini vardır. Şimdilik o tahminim bende kalsın ve size bu kurumun istekleri hakkında biraz bilgi verelim.

Bildiğiniz gibi bu kurum bir zamanlar, okullarda okutulan ‘Andımız’ın kaldırılması için kampanya başlatmıştı.

Mazlum-Der Diyarbakır şubesi, bu kez Atatürk’ün ‘Gençliğe -Hitabesi’nin kaldırılmasını istemiş.

Ne demek emriniz olur!..

Siz istersinizde, koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu isteği geri mi çevirir!

Siz, ne de olsa Allah adına görev yapan bir kurumsunuz!

Mazlum-Der Diyarbakır şubesinden yapılan açıklamada, her yıl 19 Mayıs’ta, ‘Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ adı altında icra edilen tören ve etkinliklerin, ideolojik eğitimin öğrencilere benimsetilmesinin bir başka aracı olduğunu iddia edilerek, kendilerince hazırlanan ‘alternatif gençliğe hitabe’yi açıklamış. 

Mazlum-Der Diyarbakır şubesinden 19 Mayıs ile ilgili yapılan açıklamada, 19 Mayıs kutlamalarının statlardan meydanlara taşınmış olmasının, meselenin özünde bir değişiklik değil, aksine bu sürece okullu olmayanları da dâhil etme işlevi gördüğü ileri sürülüyor.

Mazlum-Der olarak eğitim sürecinde herhangi bir ideolojinin dayatılması yerine, "Bireyi insanlık onuruna bağlı doğal hak ve özgürlüklere sahip bir varlık" olarak kabul eden bir eğitim anlayışının benimsenmesi gerektiği savunulan Açıklamada şöyle deniliyor:

"Bu anlayışın benimsenmesine okullardan başlanmalı ve başta ‘Andımız’ ile ‘Gençliğe hitabe’ gibi tek tipçi, ötekileştirici metinler olmak üzere, her türlü sembol, ritüel ve etkinlik eğitim sisteminin dışına çıkarılmalıdır. Beş yıldır sürdürdüğümüz, ‘Andınız Kaldırılsın’ kampanyasının devamı olarak ‘Gençliğe Hitabe’nin de kaldırılması çağrısını yapıyoruz.”

İşte Malzum-Der’in gençliğe hitabesi: “Ey Türk, Kürt, Laz, Çerkes, Boşnak, Arap, Arnavut, Ermeni, Yahudi, Rum, Süryani, Hemşin, Pomak, Çingene ve sayamadığımız kültür, din ya da etnisitenin gençliği! Birinci vazifen, herhangi bir milletin diğerinden üstün olmayacağı gerçeğinin gereği olarak herkesin eşit birer insan olduğunu kabul etmek olmalıdır. Muhtaç olduğun kudret kan grubunda değil vicdanında mevcuttur!" sözleriyle son buluyor. 

Bunların bu istekleri ne oluyor?

Demokratik hak?

Başkalarının hakları ne oluyor?

Benden başkasına hayat hakkı yok!

Bende demokratik hakkımı kullanarak, böylesi bir örgütün ülkeye zarar verdiği ve derhal kapatılmasını istiyorum!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Atatürk'ün gençliye hitabesi Çanakkale'de, kurtuluş savaşında dökülen kanla yazılmıştır. Yani mürekkebi kırmızıdır. Onu kaldıracak, bir kuruluş, bir iktidar tanımıyorum. Bunları savunanlar bu vatanda yaşama hakkı yok. Derhal yurt dışına kendilerine (muhacir olarak)kabul edecek bir ülke arasınlar. Ne mutlu Türküm diyene... Abdurrahman Balcılar

abdurrahman balcilar 
 20.05.2013 17:37
Cevap :
Merhaba, kırmızı mürekkebe alerjileri olanları ne yapalım? Selamlar...  21.05.2013 11:36
 

Değerli Mesut Karip, Mustafa Kemal Paşa'nın, Böyle bir hitabı bulunmadığı, bu ifadelerin İsmet İnönü'te ait olduğu iddia edilir. Kaynak; Oral Çalışlar, Liderler Hapishanesi, 12 Eylül Günlükleri (Güncel Yayınları, 2007)"Gençliğe Hitabe’nin asıl yazarının, İsmet İnönü olduğunu, 12 Eylül darbesinden sonra hapishane arkadaşı Bülent Ecevit anlatmış, Bülent Ecevit’e de İsmet Paşa anlatmıştır." Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 20.05.2013 12:31
Cevap :
Merhaba, ben Oral Çalışlar'ın hiç bir söylediğine inanmam. Onun her söylemi yandaşlık ve ihanet içerir. Selamlar...  21.05.2013 11:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3065
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster