Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

08 Mart '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
59551
 

Atatürk’ün vasiyeti neden Türk milletinden özenle saklanıyor?

Atatürk’ün vasiyeti neden Türk milletinden özenle saklanıyor?
 

Atatürk'ümüzün vasiyetini bilmek her Türk vatandaşının hakkıdır.


Atatürk ölümünden 50 yıl sonra açıklanmak üzere bir vasiyet bıraktı. Fakat Kenan Evren, 1988 yılında Atatürk’ün vasiyetini açtı ancak nedense açıklanmasını sakıncalı görüp tekrar kilitleyerek kaldırttı. Peki nedir bu özenle Türk milletinden saklanan Atatürk’ümüzün vasiyeti? Bir Türk vatandaşı olarak bizlerin atamızın vasiyetini öğrenmeye hakkımız yok mu? Bizim yerimize nasıl oluyor da başkaları Atatürk’ümüzün vasiyetini görüp görmememize karar veriyor anlayamıyorum. Bugün mecliste oturan milletvekillerinden birinin de mi aklına gelmiyor bir soru önergesi vermek ve vasiyeti açtırıp Türk halkına sunmak? Yoksa bir şeylerden mi çekiniliyor, yoksa Atatürk vasiyetinde komünizmin yıkıldığından ve büyük bir İslam birliğinin kurulacağından mı bahsediyor? 

Araştırmacı Aytunç Altındal’da, Atatürk'ün 'siyasi, toplumsal, tarihsel vasiyetinin gizlendiğini düşünüyor. Altındal'a göre, Atatürk'ün notlarında, 'İlelebet payidar kalacaktır' dediği Cumhuriyet için ileride neler yapılması konusundaki görüşleri bulunuyordu. Ata'nın sır vasiyetinin 1988'de yani Atatürk'ün ölümünün üzerinden 50 yıl geçtikten sonra açıldığını belirten
Altındal, 'Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve o günkü Başbakan Turgut Özal, bunları okudular. Ancak bu görüşlere, bu fikirlere 'toplumun henüz hazır olmadığını' öne sürerek bunların açıklanmasını engellediler' dedi. 1988'de Atatürk'ün vasiyetinin üstüne 25 yıllık yeni bir yasak konulduğunu söyleyen Altındal, vasiyette neler olduğuna dair ipuçları olduğunu düşünüyor ve şöyle açıklıyor: 

Hilafet düşüncesi 

Altındal'a göre, Atatürk'ün notlarında Hilafet'le ilgili ilginç fikirleri yer alıyordu. Atatürk hilafetin kişi bazında değil, bütün İslam ülkeleri arasında rotasyonla değişecek bir kurum olarak canlandırılabileceğini söylüyordu. Altındal'a göre, bu vasiyeti 1958'de öğrenen Adnan Menderes, sonunu hazırlayan o cümleyi; 'Siz isterseniz hilafeti bile geri getirebilirsiniz'i bu nedenle söylemişti. Altındal, Atatürk'ün '1920'lerde sadece 3 Müslüman devlet var. Türkiye, İran ve Afganistan. Bu sayı ileride 40'a 50'ye çıkarsa, bu devletler kendileri bir araya gelerek bir Hilafet Meclisi oluştururlar' dediğini öne sürdü. 

Atatürk’ün fikri bugün gerçekleşiyor 

Mustafa Kemal'in saltanata karşı olduğunu, ancak Hilafet'e bir müessese olarak karşı çıkmadığını savunan Altındal, Atatürk'ün fikirlerinin aslında bugün hayata geçtiğini düşünüyor. Bugünkü İKÖ'nün ana hatlarını 1920'lerde çizdiğini söyleyen Altındal, 'Mustafa Kemal'in Hilafet'in 5 güçlü İslam üyesinin daim” konseyi oluşturmasını, bunların belirli süreler içinde rotasyonlu olarak Hilafet'i temsil etmesini istediğini düşünüyorum' dedi. Gerçekten de bugün İslam ülkeleri arasında vizeler kalkıyor ve çok kısa bir süre sonra çok büyük bir birliğin kurulacağı şimdiden görülüyor. 

Vatikan gibi 

İslam ülkelerinin tesis edeceği bir hilafet sistemine dünyada terörizmin önlenmesi için ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Altındal, 'Bu sistemde en yüksek bir fetva makamı olacaktır. Böylelikle bir İslam Adaleti tesis edilir. Bir tarafın Vatikan'ı var öteki tarafın bir gücü yok. Bu İslam ülkelerinin gücünü arttıran bir şey olacak. 

Atatürk Nutuk’ta ne demişti? 

Aytunç Altındal, Nutuk'taki hilafetle ilgili bazı sözlerin kendi fikrini desteklediğini düşünüyor. Atatürk'ün, 1963 yılında Ankara Üniversitesi Basımevi'nde basılan Nutuk'unun 490'ıncı sayfasında aynen şu sözleri yeralıyor: ...Ortak ilişkileri korumak ve bu ilişkilerin gerektirdiği koşullar içinde birlikte iş görmeyi sağlamak için ilgili Müslüman devletlerin delegelerinden bir Meclis kurulacaktır. Bu meclisin başkanı, birleşmiş Müslüman devletleri temsil edecektir diye bir karar alınırsa, işte o zaman, istenirse o birleşik Müslüman Devleti'ne Halifelik adı verilir. 

Celal Bayar’da biliyordu 

Vasiyetle ilgili 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın da bilgisi olduğunu söyleyen Araştırmacı-Yazar Aytunç Altındal, 1967'de Bayar'a 'Atatürk'ün gizli vasiyeti var mıydı?' diye sorduğunu, Bayar'ın da kendisine, 'Muhtemeldir. Açıklanması şimdi doğru olmaz, Türkiye hazır değil' dediğini söyledi. Kenan Evren'in, Atatürk'ün fikirlerini gizlemesindeki amacı mutlaka açıklaması gerektiğini söyleyen Altındal, Atatürk'ün notlarının Anıtkabir'de olduğu yolunda kendisine güvenilir bilgiler geldiğini de sözlerine ekledi. Altındal, Atatürk'ün sır vasiyetinin, Cumhurbaşkanlığı'nın ardından Meclis'te Atatürk'ü Koruma Komisyonu'nun kararıyla, Genelkurmay Başkanlığı'nın oluru alındıktan sonra açıklanabileceğini de sözlerine ekledi. 

Sonuç olarak ben bir Türk vatandaşı olarak Atatürk’ün vasiyetinin açılmasını istiyorum, atamızın “ölümümden 50 yıl sonra açılsın” demesinin bir hikmeti olduğunu düşünüyorum. Vasiyet açıldığında kendisinin ne kadar ileri görüşlü olduğuna herkesin bir kez daha şahit olacağını biliyorum ve bu konuyla devlet yetkililerinin ilgilenmesini rica ediyorum. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ilginç.... bir de Latife Hanım'ın hatıratı var açıklanmayan.....

ali adnan inal 
 01.01.2013 21:18
 

açıkcası pek inandırıcı gelmiyor,ama yine de beklemekte yarar var aihm sonuçları çıkınca öğreniriz gerçeği

onur erkan 
 09.12.2012 13:55
 

Atatürk'ün vasiyetini açıklamamak galiba en endişe verici ve bugünün gidişatının en önemli göstergesidir. Niçin açıklasınlar? Çünkü uygulanabilirlik alanı ve düşüncesi artık hakim değildir. Ancak Türk milleti zor anlara sürüklenip kurtulmak isterse mi işe yarayacak? Vasiyetini açıklamamak zaten Atatürkçülük düşünce ve çizgisini kırmaktır. Ülke laik ve çağdaş gelecek çizgisinden çok olmuş kopmuştur. Kaldı ki, Özal ve Evren dönemi neler silmiştir.Bugün Atatürk'ün vasiyetine sahip çıkacak ve vasiyetine yakışır bir devlet çizgisinde miyiz?Biz beyinlerimizi yıkayalım.Önce biz beyinlerimizle Atatürk'e yakışır, öz olalım...Vasiyetini açmak böylesine güçlü bir duygu ve çizgi ile olur. Korumak, sahip çıkmak da. Evet Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyeti bir sır değildir o vasiyet ki Türk milletine dir. Sevgi ve selam dileklerimle.

Nabide Kılınç 
 22.09.2012 10:22
Cevap :
Atatürk yazımda belirttiğim gibi Hz. Mehdi'den ve Türk İslam Birliğinden bahsediyor, Kenan Evren vasiyeti okuyunca Türk milletinin hazır olmadığını düşünüp açıklatmıyor. Tabii bu Kenan Evren'in kendi düşüncesi ve Türk milletine mal edilemez. Bizim adımıza Kenan Evren karar veremez. Eğer biz Atatürk'ün kurduğu bir Cumhuriyette özgürce yaşıyorsak, Atatürk'ün vasiyetini öğrenme hakkımızda var, bunu da kimse alamaz. Sonuçta bu vasiyet er ya da geç açıklanacak. Saygılarımla ve hürmetlerimle  23.09.2012 12:50
 

Mustafa Kemal Atatürk'ün istikbal Göklerdedir Cümlesi ile sadece Tayyareleri anlattığını sanmak ne kadar doğrudur?Eğer 1938 de değilde.Dünyanın şekillenmeye başladığı 1950 lerde ölse idi.Bugün yaşanan sorunların hiç birini yaşayacağımızı düşünmüyorum.

mehmet binlik 
 12.04.2012 16:12
Cevap :
Atatürk'ün vasiyeti açıkladığında Türkiye çok önemli gerçeklerle karşılaşacak, biraz daha sabredelim.   12.04.2012 22:22
 
Toplam blog
: 2164
Toplam yorum
: 456
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 2335
Kayıt tarihi
: 24.11.10
 
 

Bir firmada CEO olarak çalışmaktayım. Sizinle hobilerimi, düşüncelerimi, izlediğim filmleri, tattığı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster