Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '17

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
84
 

Atatürk ve Abdulhamit

Atatürk ve Abdulhamit
 

Bazıları geriye dönmekte çok hevesli. Ellerine fırsat verildiği ilk anda bakıyorsun hemen Atatürk’ten rücu edip Abdulhamit zamanına sığınıyorlar.
 
Sormak lazım açıkça. Atatürk size ne yaptı? Niye onun fotoğraflarına bu denli düşmansınız. Onun resmini kaldırıp, II.Abdulhamit’in resmini koyunca elinize ne geçiyor. Kim sizi ödüllendiriyor. Haber şu:
 
“Bilecik'te üniversite öğrencilerinin kaldığı yurtta Atatürk fotoğrafının kaldırılıp yerine 2'nci Abdülhamid'in fotoğrafının konulmasına öğrenciler tepki gösterdi.” (sözcü.com.tr)
 
Elbette tepki gösterecekler. Atatürk’ü onların gözünün önünden uzaklaştırmakla, onların aklından, fikrinden de uzaklaştıramıyorsun ki…
 
Peki, bu işlere nasıl varılıyor.. Eğitimin yöntemlerini ve amaçlarını değiştirerek varılıyor. Eğitim artık işe yarar bir şey değil; sadece ezberlenen, kafa yıkanan, korkulan ve korkutulan bir görev olup çıkıyor.
 
Ve çoğu kez kullanılan yöntemler arasına da çok çabuk eskinin yöntemleri girip oturuyor. Tam Abdulhamit dönemi yöntemleri…
 
“Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir…” En geçerli yöntem buydu. O zamanlar  falaka kullanılıyordu. Şimdi ise “terlik” en geçerli araç… Bakın:
 
“Sakarya'nın Erenler ilçesinde bulunan Çaybaşı Kur'an kursunda görevli hocanın küçük bir çocuğu terlikle döverken çekilen görüntüleri sosyal medyada yayıldı. Sakarya Müftü Vekili Nejdet Arman konuyla ilgili idari soruşturmanın sürdüğünü söyledi.
 
Erenler Çaybaşı Yatılı Kur'an kursunda görevli kurs hocasının küçük bir çocuğu terlikle dövdüğü görüntüler sosyal medyada hızla yayıldı.
 
Kursta görevli hocanın terlikle vurmasının ardından geri geri giderek köşeye sıkışan küçük çocuk ağlarken, hoca terlikle çocuğa ardı ardına vurdu.”(habertürk.com)
 
Görülüyor ki, hoca efendi küçük çocuğu terlikle bir güzel ufalamış.. Yani dersini vermiş. Ders nasıl veriliyor, herkese örnek olsun diye gereğini yapmış. 
 
Ey bre insafsızlar, dünyada eğitimde dayağın ortadan kalkmasından kaç yıl geçti biliyor musunuz?
 
Sizin hala eliniz sopalı, ilk fırsatta yaman gücünüzü kullanarak genç çocukları ezmekte bire birsiniz.  Demek ki dini bilgilerin öğretmenin en etkili yolu bu.
 
Aynı zamanda tedip ve terbiye etmenin yolu?
 
İnsan acıyor.. Dünya nerede biz nelerle oyalanıyoruz. Genç vücutları ezmekle, beyinlerini korkutmakla nereye kadar gidebileceğiz. 
 
Bu mudur eğitim? Bu mudur etkili yöntemler? 
 
Elinize geçirdiğiniz fakir fukarayı kolayca ezebilirsiniz ey bre gafiller.. Ya çocuğun babası bir sanayici, bir varsıl aile sahibi olsaydı; öyle ellerinden kolay kolay kurtulabilir miydiniz?
 
Vur vurabildiğine… Acıma yok, insaf yok.. Bu mudur eskiyi öğretmenin yolu; Abdulhamit’i yeniden getirmenin yolu… Yazıklar olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öğrencilerin kaldığı yurtta olmuş ya olay. Ben orasını devlet kurumu farz ederek öğrenciler arası ideolojik çekişmeden dolayı Atatürk fotoğrafı yerine Abdülhamit asılmış olabilir diye düşündüm. Devlet memurları böyle işler yapmaktan az çok çekinirler. Acak önceki yorumumda dediğim gibi ister resmi ister özel kurum olsun bu tür davranışlar MEB denetimiyle disipline edilmelidir. Benim gençliğimde kantin duvarlarına asardık ideolojik resim ve yazılarımızı. Ara sıra karşı grup bir fırsatını bulup duvardakini indirip kendi sloganını asardı. Galiba ben bu eski çağrışımla "öğrenci işidir" sonucunu çıkarmışım. Kullandığım dil de hatalı; kesinmiş gibi olmuş. Kusura bakmayın.

Muharrem Soyek 
 01.05.2017 11:07
Cevap :
Estafurullah Muharrem Bey , bizim zamanımızda böyle ikilikler yoktu. Biz Atatürk'ü bilirdik.. Sonradan çıktı böyle ikilikler. Ama hoş değil. Keşke bu tartışmalar fikir düzeyinde kalsa ama ne yazık ki Mekke'de olduğu gibi bazen birbirlerinin kafasında baston paralıyorlar. O kötü.. Neyse.. Herkes inşallah doğru yolu bulur. Saygılar efendim.  01.05.2017 14:20
 

Elbette Atatürk kaldırılıp yerine Abdülhamit portresi konamaz. Ancak bunun bir devlet politikası olmadığı kanısındayım. Öğrenci işidir; ve öğrenci işine göz yuman yurt yönetimi zihniyetidir. Düzeltilmesi MEB sorumluluğundadır. Bazıları keyfine iş yapmayı demokratik hak sanacak kadar özgür olmuşlar demek ki... :)

Muharrem Soyek 
 29.04.2017 14:47
Cevap :
Öğrenci işi midir? Nasıl??   30.04.2017 10:45
 

Merhaba üstat, Bildiğim kadarı ile 2. Abdülhamit klinik vaka olmayan Osmanlı padişahları içinde en kötü olanıydı. Osmanlının başına en kötü durumlar o zaman gelmişti. Bulgarlar Çatalcaya kadar gelmişlerdi. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 29.04.2017 13:41
Cevap :
Bunu bilmezler.. Söylesen inanmazlar.. Onlara göre bıraksalardı Abdulhamit Osmanlı'yı kurtaracaktı ama nasıl bir korku imparatorluğu yarattığını o zamanki şairlere sormalı... Bir okuyabilseler. Selamlar.  29.04.2017 20:14
 

Bence bu insanların beyinleriyle oynamış genlerini bozmuşlar başka açıklama bulamıyorum Abdülhamit kim ? çok komik mukayese bile olamaz. Birilerinin işine geliyor da ya bu halka ne demeli valla sinir tutması yaşıyorum....selam ve saygımla hocam sustum...

Tülay EKER 
 29.04.2017 10:29
Cevap :
İnanılacak gibi değil.. Ama insanları bu hale getiriyorlar. Sen Atatürk'ün resmini kaldır; yerine Abdulhamit'kini koy... İnanılacak gibi değil ama ne yazık ki böyle bir Türkiye'de yaşıyoruz. Aman... Saygılar.  29.04.2017 20:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 808
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster