Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Kasım '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
432
 

Atatürk ve Cumhuriyet

Atatürk ve Cumhuriyet
 

29 Ekim'de cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yılını törenlerle bütün Türkiye'de ve dış temsilciliklerimizde kutlandı. Gecede meşalelerle yürüyüşler düzenlendi ve havai fişek gösterileri yapıldı.

Dile kolay!…Cumhuriyetimiz ilan edileli 87 yıl olmuş. 87 yıldır Cumhuriyetle yönetiliyoruz. Doğrudan demokrasilerde Cumhuriyet; ”Halkın kendi kendini yönetmesidir.” Dünyanın birçok ülkesinde “Temsili Demokrasi “ uygulanmaktadır. Halkı temsil edebilecek kişiler seçimle belirlenmekte, millet beğenmediklerini gelecek seçimlerde değiştirebilmektedir.

29 ekim 1923 de Cumhuriyetin ilan edilmesi büyük bir coşku ve sevinçle karşılandı. Yasama ve yürütme yetkisi meclise verildi. Osmanlı hanedanlığı cumhuriyetin ilan edilmesi ve halifeliğin kaldırılmasıyla sona erdi. “Demokrasi ilkesinin en çağdaş ve mantıki uygulamasını sağlayan hükümet şekli Cumhuriyettir.” 1 “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Yürütme gücü, yasama yetkisi milletin gerçek temsilcisi olan Meclis’te ortaya çıkmış ve toplanmıştır.” Bu iki kelimeyi bir kelimede özetleyebiliriz.

”Cumhuriyet.”…..Kısa bir zaman sonra Türkiye’nin bugün gerçekten almış bulunduğu biçim hukuki olarak da belirlenecektir.” 2 Milli mücadele, kurtuluş savaşı bittiğinde, ülkemizin kalkınması ve medeni toplumlar arasında yerini alması için bir çok alanda yenilikler yapıldı. Mustafa kemal kendisini Türk milletine adamıştı. Türkiye’nin çağdaş ve uygar bir devlet olmasını istiyordu. Ülkemizin ilerlemesi, kalkınması, çağdaş bir devlet olması; eğitim ve bilimle olabilirdi. Avrupa devletleri ve batılı ülkeler bunu yapmışlardı. Günümüzde Asya ülkelerinden Japonya, Kore, Tayvan gibi ülkeler ekonomi ve bilimde dünya devletleriyle yarışmaktadır. Dünya pazarlarını ele geçirdiler. Japonya’da öğrenciler birbiriyle yarışıyor. Çalışkanlık özendiriliyor.. Avrupa ve dünya ülkelerinin çoğu fonlar oluşturarak ar-ge (araştırma-geliştirme) çalışmaları yapıyorlar. Milyarlarca dolar harcamaktan çekinmiyorlar. Son yıllarda ülkemizde ar-ge çalışmalarına önem verilmeye başlandı. Atatürk yeni bir devlet kurdu. Eğitimin, sanayileşmenin, hukukun, gelişmesi için inkılaplar yaptı. Atatürk 1938 yılında aramızdan ayrıldı.

Biz 72 yılda ne yaptık?... Elbette Türkiye, büyüdü ve gelişti. Ama yeterli değil!... Eğitim ve bilime öncelik vermeliyiz… Türkiye Cumhuriyetinin kalkınması için çalışmalıyız. Atatürk yaşadığı yüzyılın en büyük devlet adamı, komutan ve lideriydi. Atatürk “ İstikbal göklerdedir. ” ve “ Hayatta en hakiki mürşit bilimdir. “ sözünü niçin söylemiştir?... Atatürk bu sözleriyle ülkelerin kalkınmasında eğitimin ve bilimin önemli olduğunu ifade etmiştir. Atatürk düşünceleri, davranışları, sözleri, kısacası bütün özellikleri ile eşsiz bir insandır. Atatürk 20 ekim 1927 tarihinde ”Ey Tük Gençliği!. Birinci vazifen Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.” diye başlayan konuşmasında, Cumhuriyeti Türk gençliğine emanet etmiştir. Cumhuriyet yönetiminin temelinde demokrasi , insan hakları ve hürriyet vardır. Türk milleti olarak Atatürk'ü örnek almalıyız!.... Büyük önder Atatürk’ün izinden gitmeliyiz!... Ne dersiniz sevgili okurlar?... Günlerinizin sağlıklı ve mutlu geçmesi dileğiyle hoşçakalın !....

Ahmet Demir - Salihli Kaynaklar: 1-Utkan Kocatürk, Atatürk Ün Fikir Ve Düşünceleri, S. 186 2-Atatürk Ün Söylev Ve Demeçleri, S. 570 3-Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 785
Kayıt tarihi
: 09.10.10
 
 

Şiir ve makaleler yazıyorum. Yazılarım Salihli Sektör Gazetesinde yayınlanıyor. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster