Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Kasım '09

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
682
 

Atatürk ve dedem

Atatürk ve dedem
 

Fotoğrafta, en sağdaki dedemdir.


Yıl: 1935.
Tarih : 18 Şubat
Yer: Alanya
Saat; 08.00


Mustafa Kemâl'i taşıyan Zafer destroyeri Alanya'ya varmak üzeredir.

Kaymakamlığın odacısı Hüseyin Ağa, tersanenin üst taraflarındaki evinin penceresinden iskeleye doğru bakınca birden telâşlanır. Bir gün sonra için bekledikleri gemi tahta iskeleye yanaşmıştır çünkü. Aceleyle giyinip tahrirat kâtibi Hasan Tahsin'e haber verir.

Hasan Tahsin koşa koşa iskeleye iner, destroyeri görünce aynı hızla evine döner hazırlanmak için. Özenle, beyaz gömleğini, frağını giyer ve papyonunu takar. Her zaman özenle taralı ve bakımlı olan gür saçlarını bir kez daha tarar, yakasına beyaz bir mendil iliştirir. Sıra kalbinin üstündeki yere gelmiştir, oraya da İstiklâl Madalyası'nı takar ve evden çıkar.

Hasan Tahsin benim dedemdir; annemin babası. 28 yıl tahrirat kâtipliği ve kaymakam vekillikleri yapıp, tahrirat büro şefliğinden emekli olmuş, gerçek bir vatansever, hizmet adamı ve İstiklâl Savaşı Gazisiydi dedem.

Mustafa Kemâl'i, ilçenin tanınmış yüzlerinden Tevfik Azakoğlu'nun evinde ağırlamak için hazırlık yapılmıştır.( Şu andaki Alanya Atatürk Evi bu evdir.) Devlet ricâli olarak; Kaymakam Hâmi Arıkan, Jandarma Komutanı ve dedem Hasan Tahsin karşılamıştır Mustafa Kemâl'i.

O evin girişindeki geniş balkonda, Mustafa Kemâl dedeme - üstündeki frakla ve heybetli görünüşüyle kaymakam sanmış olacak ki - ' Buranın şimâli, cenubu neresidir? ' diye sorar. Dedem cevaplar. Ardından Alâiye adının nereden geldiğini sorar. Ki, bunu başka bir yazımda anlatacağım. Bu konuşma anının fotoğrafı evimin baş köşesinde duruyor şu an.

Mustafa Kemâl Alanya'da ancak bir kahve içimi süresince kalmış, saat 10.00'da Antalya'ya gitmek için destroyere binmiştir. İnternette bu gezi konusunda bilgi kirliliği vardır. Doğrusu bu yazdığım şekildedir. ( Resmi belge ile de sabittir )

O kısa süre içinde başka neler konuşulduğuna dair bir belge yok ne yazık ki. Bu olayda beni en çok etkileyen, 30'lu yıllarda, küçük bir ilçede, ülkenin yeni yeni toparlandığı bir dönemde, üstelik de 7 çocuk babası bir memurun - dedemin - Mustafa Kemâl'i frakla karşılamasıdır. Çünkü dedem, savaşa da katıldığı için Mustafa Kemâl'in değerini en iyi bilenlerdendi. O'nu böyle bir karşılamaya lâyık gördüğü için dedemle hep gurur duymuşumdur.( Şimdi devlet büyüklerini neredeyse kot pantolonla karşılayacaklar.)

Dedem öldüğünde - onca çocuğu ve torunu olmasına rağmen - cüzdanından tek bir fotoğraf çıktı; Mustafa Kemâl'in fotoğrafı...

Kim bilir, belki de bilmediğimiz bir âlemde, bir evin balkonundan çok sevdikleri, çok emek verdikleri ülkelerine bakıyorlardır umutla. Ne demişti Nazım?

Şayak kalpaklı adam,
Nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden,
Güzel, rahat günlere inanıyordu.

Işıklar içinde uyusunlar...

Not 1: Bu yazıdaki doğru bilgileri bana aktaran dayım Hâmi Aksoy'a teşekkür ediyorum. Kendisi bu konudaki resmi belgelere sahiptir ve tarihin yanlış yazılmasından hep rahatsız olmuştur.
Not 2: Başlıkta her ne kadar Atatürk yazdımsa da, o yıllarda sadece Mustafa Kemâl olarak anılıyordu Atamız.

http://www.uyurgezer.net/ataturk-8217-un-su-ve-deniz-sevgisi-t19642.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dedenize allah rahmet eylesin. Mustafa Kemal Atatürk'ü çok iyi anlamış. Bu belge ve anı ile bir gerçek daha ortaya çıkmış. Büyük Atatürk'ün ruhu şad olsun. Sevgi ve selamlar. Nabide Kılınç. Yerkesik.

Nabide Kılınç 
 02.12.2009 10:14
Cevap :
Dedemi ve Atatürk'ü bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyorum sizinle birlikte. Sevgiler...  03.12.2009 15:50
 

"Bu memleket, siyah şayak kaplı kalpaklılarla" el ele verilerek kurtuldu. Hasan Tahsin denilince, birden heyecanlandım. İzmirdeki Gazeteci mi diye baktım, değil. Dedeler, dedelerimiz..Nur içinde yatsınlar. Lirik ve şiirsel bir doz ile anlatmışsınız. Siz tarih öğretmeni olmalıymışsınız. Keşke bütün tarihler, Sayın Ayten Dirier'in dediği gibi bir roman kılıfı içinde okutulabilse de akılarda kalabilse., Saygılar , o güzel memleketin insanına.

Muzaffer Cellek 
 28.11.2009 1:00
Cevap :
Sevgili Cellek, kimbilir kaç tane Hasan Tahsin isimli vatansever vardı bu ülkede. Bakın, benden birini daha öğrendiniz. Hepsi de ışıklar içinde uyusun. Ben de aynı fikirdeyim, tarihi sevdirmek, su gibi okunur kılabilmek için bu tür bir anlatımın seçilmesi konusunda. İzmir'deki Hasan Tahsin'i de saygıyla anıyorum, tıpkı dedemi andığım gibi. Sevgi ve selamlarımla...  30.11.2009 20:08
 

Haklı gururunuzu paylaşmak isterim. Benim dedemin biri de İstiklal Gazisi ama, 8 günlük firarı çıkmış, gaziliği kabul edilmedi dolysıyla da madalya alamamıştı. Hayatındaki en büyük üzüntüsü bu olmuştu dedemin. Böyle gurur verici bir anıyı ben de paylaşmak isterdim; nasıl kıskanmayayım sizi ben!:) Bu güzel anınızı paylaştığınız için teşekkürler. Selamlar, sevgiler H.H.Dulun

Hasan Hüseyin Dulun 
 13.11.2009 13:11
Cevap :
Hüseyin bey, bence her ne yaşamışlarsa yazıp gelecek kuşaklara aktarmamız gerek. Ben iyi biliyorum ki, sizin de okunası anılarınız vardır. Memleketinize gidip döndüğünüzde harika bir yazı yazmıştınız. Devamı gelse ne güzel olurdu. Kıskanma konusuna gelince; ben de sizi konser salonlarının tadını doyasıya çıkardığınız için kıskanıyorum:) Güzel bir ödeşme oldu sanırım:) Sevgiyle...  13.11.2009 23:03
 

Hemşerim ne kadar güzel. Böylesi bir dedenin torunu olmak, Atatürk'le olan bir anıyı dedenizin ağzından dinlemek... Selamlar...

Mesut KARİP 
 13.11.2009 9:52
Cevap :
Teşekkür ederim Mesut bey. Keşke dedelerimiz anılarını kaleme alıp torunlarına yazılı belge olarak bırakabilselerdi. Yazmadıkları için iş bizlere düşüyor. Sevgi ve selamlarımla...  13.11.2009 22:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2092
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster