Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
767
 

Atatürk ve eğitim

Atatürk ve eğitim
 

Ülkemizde eğitimle aydınlanma ve eğitimin tanımını bulması Cumhuriyetle başlamıştır. Cumhuriyetle başlayan bu büyük aydınlanma, modern kadın ve üreten insanı yaratmıştır.Haklar konusunda bugün ileri olan bir çok ülkeden daha önce davranılmış, cumhurieyete ivme kazandırılmıştır. Yeni ve çağdaş Türkiye'nin başarılı olması modrn Türk kadınının sosyal yaşamdaki anlamlı yeriyle belirlenecektir.

Eğitimin milyonlarca çıkarılabilecek tanımlarından keza belkide en anlamlısı, değişim olmalıdır.Olumlu ve istenilebilir, kabul edilebilir eğitim üretimle taçlandırıldığında da gerçek anlamını bulacaktır. Atatürk'ün işaret ettiği muhasır medeniyet aydınlanmanın ta kendisidir. Ve unutmayalım ki aydınlanma bağımsızlıkla, demokratiklikle, çağdaş uygarlıkla ve bu değerlerle ülkemizin sorunlarını el birliğiyle çözmekten geçer. Aksi halde şikayete ve sızlanmaya hakkımız olamaz.

Unutmayalım ki; yarının daha büyük Türkiye'sinin, çocuklarımızın, halkımızın geleceği aydınlanma Atatürk ilke ve devrimlerinin hayatımızda daha da kökleşmesiyle mümkündür. Aydınlanırken ırk, etnik köken, dil, kültür, din, cinsiyet, bölgecilik ayrımına düşülmemelidir. Atatürk'e göre eğitim ve aydınlanma;ulusal, bağımsızlıkçı, bilimsel, laik ve yaşamsal niteliklere sahip olmaktır. 8 Eylül 1928 tarihindeki bir genelge ''okullar öğrencilere cumhuriyet esaslarına sadık kalmayı benimsetmek zorundadır''diyor. Evet çocuklarımız aydınlanma ve cumhuriyet için fedakarlık yapma ülküsü taşımalıdır derken Atamızın hizmetlerine minnettar olduğumuzu vurgulayarak, saygılarımı sunarım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 121
Toplam yorum
: 1310
Toplam mesaj
: 257
Ort. okunma sayısı
: 1873
Kayıt tarihi
: 22.11.07
 
 

Okumayı, yazmayı ve yaşamı çözmeye çalışan, eğitimci.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster