Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
4254
 

Atatürk ve Lenin'in Ortak Yönleri!

Atatürk ve Lenin'in Ortak Yönleri!
 

resim:zaman.com.tr


Atatürk yalancı değildi.
Atatürk şiddet yanlısı değildi.
Atatürk bir Müslüman olarak dinlere ve inançlara saygılıydı.
Atatürk sanat ve sanatçıya, aydınlara değer verirdi ve sık sık onlara danışırdı.
Atatürk cephede bizzat halkının yanında savaştı.
Atatürk, en büyük düşmanın komünizm olduğunu çok açık bir biçimde ifade etti.

Ya Lenin?..
Rus Komünist Partisi’nin kurucusu, sosyalist fikirlerin ilk tatbikatçısı, yazar, ihtilalci ve diktatör…

1870’de doğdu. Aslen Yahudi olup babası hükümet memuruydu. Annesi Alman asıllı köylü bir kadındı. Ağabeyi Alexander, Çar’ı öldürme komplosuna karıştığı için idam edildi. Lenin 23 yaşında ateşli bir Marksist oldu.1895’te ihtilalci faaliyetleri nedeniyle 14 ay hapis yattıktan sonra Sibirya’ya sürüldü.

Asıl adı Vlademir Iliç Ulyanof’tur. Çocukken hemen hiç oyun oynamamış, ergenlikte de müzik, şiir ve dinle hiç ilgilenmemiştir. Mükemmel bir hukuk öğrenimi gördü. Fransızca, Almanca ve İngilizce konuşabiliyordu.

Büyük kıtlık yılı olan 1891’de milyonlarca kişi gıdasızlık, tifüs ve koleradan ölünce, Lenin kökten bir değişim yapmanın gereğine inandı. 25 yıl boyunca ülke ülke gezindi.
Tutuklanmaktan kurtulmak için köylü, gemici, tüccar kâtibi kılığında gezinirdi.
Ara sıra sahte bıyık, sakal takar; hatta kadın kılığına bile girerdi.

Kitaplarından birini hapiste yazdı. Kimsenin anlamaması için mürekkep yerine süt kullanırdı.
Kâğıt sıcak suya batırılınca yazılar ortaya çıkardı.

1917’de Çarlık hükümeti devrildi. Lenin’e gün doğdu ve Bolşeviklere karşı yaptığı ikinci ayaklanma sonucu devletin başına geçti.

PEKİ, LENİN NELER YAPTI?

    Özel mülklerin hepsini kamulaştırdı. Köylüler bu mülklere el koydu ve bu mülklerin sahipleri dünyanın dört bir yanına kaçıştılar. Köylüler, çok değerli ve pahalı halıları kesip pabuçlarına pençe yaptılar. Eşsiz sanat değerine sahip vazoları turşu küpü olarak kullandılar. Rusya açlıktan kıvranır hale geldi. Lenin de israf ve lüksten kaçındı ve halk şeker bulamadığı için çayını şekersiz içti. Sekreter bile kullanmadan Rusya’yı idare etti. Günde 18-20 saat çalıştı. Komünizmin başarıya ulaşması için “ Birinci vasıta yalan söylemek, aldatmaktır. Ne kadar büyük yalan söylerseniz, o kadar muvaffak olmuş sayılırsınız.” diyordu. Rusya’daki Müslümanlara “Çarlar ve zalimler tarafından dinleri tahkir edilen Müslümanlar! Dininizin ve kültür müesseselerimizin serbest olduğunu bildiririz.” dediyse de Müslüman ve Türklere karşı büyük zulüm ve kıyım hareketini başlattı. Lenin’e göre “Tarihte şiddet dışında halledilmiş bir tek sınıf mücadelesi yoktur… Proletarya diktatörlüğü kuvvete dayanan ve hiçbir şey tarafından engellenemeyen iktidardır.Tüm aydınları “haşarat” olarak adlandırdı. Parolası “Asmak, asmak, herkesin Lenin’i bilip tanıması ve teslim olması için hiç tereddüt etmeden asmak”tı. Komünist programa karşı politik muhalefeti ezmek için ceza kampları kurdurdu. Milyonlarca insanın ölümünden sorumludur.

1924’te öldü. Yerine Stalin geçti. Mezarı komünist Rusya’nın türbesiydi.

1980’de dünyanın birçok tarafında bu kanlı ve zalim rejim yıkılınca Lenin’in heykelleri yerle bir edildi.
Kendi ülkesi bile onun zulümlerini hatırlamak istemiyordu.

Bir yanda “Yurtta sulh cihanda sulh!” diyen Ata’mız, diğer yanda “Parolası şiddet ve asıp kesmek olan Lenin!” Olacak iş değil. Hiçbir ortak yanları yok.

Atatürkçü düşünce dernekleri neden tepkisiz?
Vatandaşlarımız o mitingde ( Önceki gün, Yurtsever Yurttaşlar Platformu öncülüğünde İzmir'de gerçekleştirilen "Laiklik Yürüyüşü"nde Ata'mız ile Lenin aynı beze resmedilmiş kahramanlar olarak gösteriliyordu.) o afiş resmin taşınmasına nasıl müsaade ettiler?
Anlamış değilim.
Bizim bilmediğimiz bir şeyler mi var?

Ve diğer blog dostumun (akar) oldukça anlamlı yazısı:

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=91167

Bu yazıya yapılan bir yorumda bir arkadaşımızın sorduğu soruya ben de ortak oluyorum:

Peki o mitingde Ata'mızın yanında yine bizim atalarımızdan Abdülhamit'in resmi olsaydı, yine böyle bir tepkisizlik olur muydu?
......................................
Lenin hakkında bilgiler için kaynak: Dünyayı Aldatanlar- Sefa Saygılı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tartıştığımız konu benim Lenin'e olan hayranlığım değil.Sizin yanlı bir kitabı kaynak göstererek tartışmayı kapatmak istemeniz.Doğru budur demeniz.İkincisi ABD'yi ne diye katıyorsunuz. Anlamış değilim. Üçüncüsü bana cahil deme hakkını size kim veriyor. Beyefendi farklı görüşteki insanlar öcü değildir. Biraz saygılı olun. Benim söylediğim şey yanlı bir kaynaktan alıntı yaparak doğruymuş gibi yansıtmanız. PKK'nın sosyalizmin savunucusu olduğunada katılmıyorum. Siz ve sizin gibiler farklı bir şey söyleyeni hemen susturmaya çalıştı yüzyıllar boyu.. Şimdi sizin bana yaptığınız gibi. Farklı düşünceleri benimsiyor olabiliriz ama bu birbirimize hakaret edeceğimiz anlamına da gelmez öyle değil mi? Yoksa bende mi size hakaret etsem " Sizden yaş bakımından baya küçük biri olarak, saygılı olmanızı öğretiyorum" diyerek... Hoş olur mu bu? Selamlar..

Anatoliaaa 
 07.03.2008 21:19
Cevap :
Sevgili kardeşim, öğrenme bir süreçtir ve yaşla pek ilgisi yoktur. Senden öğreneceğimiz varsa bundan utanıp çekinmeyiz;hatta yeni bir şey öğrendiğimiz için çok mutlu oluruz. Şunu söylemeden geçemeyeceğim; ABD, PKK gibi terörle beslenen her örgüt-devlet, ideoloji olarak insanların hoşuna giden söylemlere sahiptirler;ancak söyledikleriyle yaptıkları hiçbir zaman birbirini tutmaz.Bu söylemler; demokrasi olur, hakların eşitliği olur, sosyalizm olur, din olur... Tek doğru vardır: AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ. Arkalarında yüzbinlerce, milyonlarca kıyıma uğramış insan bırakan her fikir, ideoloji, amacı ne olursa olsun yanlıştır ve zulümanedir. Ölüm, ancak savaş meydanında olandır. Diğerleri zulümdür. Saygı ve selamlar.  09.03.2008 16:19
 

unutmayın ki Cumhuriyet'in ilk yallırında kurulan İstiklal Mahkemeleri bunun en güzel örneğidir. Eğer siz sadece bunları görerek diktadör diyorsanız zaten bize birşey sözylemek düşmez. Unutmayın: Açlığın dini olmaz, Yoksulluğun vatanı. Kör olasın KAHPE DEVRAN...

Anatoliaaa 
 06.03.2008 21:25
Cevap :
Bizim tarihimizin de eleştirilecek yönleri çok! Saygılar  07.03.2008 15:47
 

Olayı yazınızı okurken öğrendim. Atatürk ve Lenin farklı farklı görüşlere sahip insanlardır. Lenin'i beğenmeyebilirsiniz. Ama bence onun hakkında dikdatör deme hakkınız yoktur.Eğer bunu deme hakkını görüyorsanız sizin değerlernize başka milletler laf attığında onlarda haklı olmuş olur. Bir kere kaynak olarak gösterdiğiniz kitap zaten yanlı bir kitap. Okumadım ama ismi açıklıyor. Lenin sahipsiz demişsiniz katılmıyorum buna.Atatürk bu ülke için ne kadar değerliyse Lenin'de yandaşları kadar o kadar değerlidir.Aç bırakmaktan bahsetmişsiniz ama unutmayınız ki Komünizmin ana felsefesi ezilenin yanında olmaktır.Parası olanın değil.Geçen gün arkadaşımın babası öldü.Neden biliyormusunuz parası olmadığı için.Unutmayınız ki komünist bir ülke olan Küba'da sağlık sistemi dünyanın en iyi sistemlerindendir.Size katılmıyorum.Lenin'in diktatör olduğuna inanmıyorum.Eğer siz yeni bir rejim getirdiyseniz bir ülkeye o rejimi devam ettirmek için rejimi istemeyen, tehtid olarak düşündüğünüz kişileri asarsınz

Anatoliaaa 
 06.03.2008 21:23
Cevap :
Lenin'e söz söyleme hakkınız yoktur, ifadesi cahilce... Lenin kim ki? Bir insan, senin benim gibi... Lanet olsun Lenin gibilerine bile diyebilirim. Şu an sosyalizmin en hızlı savunucusu PKK, demokrasinin en büyük hamisi ABD... Ama her ikisi de katil! Demek ki söyledikleriyle yaptıkları aynı değil. Değer miydi Irak'a demokrasi gidecek diye, bu kadar insanın canına... Demokrasi gitti mi? Hayır. Değer miydi Rusya'da komünizm gelecek diye milyonlarca insanın katldilmesine... Rejimler, öncelikle insan varlığı içindir. Kanla gelen rejimler de pek yaşamaz. Rus halkı çok mutlu olsaydı Lenin'lerine lanet etmezlerdi de sizin bu Lenin sevginizin temelini anlamakta sıkıntı çekiyorum. Türkiye'miz komünizmle yönetilsin, ister misin? Komik olmayın Allah aşkına..  07.03.2008 15:44
 

Hiç bir liderle aynı kefeye konulamayacak bir liderdir.Bu hâla anlaşılamadı ise yazık demekten başka bir şey gelmez elimden. Selamlar, sevgiler.

Özlem Akaydın 
 24.02.2008 20:27
Cevap :
Her ikisi de emperyalizmle mücadele etmiş miş miş... Ata'mız yüzünden eziyet çeken milletler, halklar olmamıştır. Düşünsenize şu ABD başkanı da Irak'a demokrasi getirecekti?!!? Şimdi onun resmini de demokrasi kahramanı deyü taşıyanlar çıkabilir. Sevgiler  24.02.2008 21:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 2363
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2297
Kayıt tarihi
: 22.08.07
 
 

Bu âlem içinde aileme zaman ayırmak, gezmek, okumak, fotoğraf çekmek, resim çizmek ve iş hayatı h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster