Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1577
 

Atatürkçülük ve Kemalizm uydurmadır, Atatürk sevgisiyle ilgisi yoktur

Atatürkçülük ve Kemalizm uydurmadır, Atatürk sevgisiyle ilgisi yoktur
 

Atatürk sevgisinin göstergesi sadece Tayip Erdoğan karşıtı olmaksa çok ucuz bir sevgiymiş bu. Dahası ne sevgiden siyaset doğar ne de siyasetten sevgi. O büyük insan benim düşüncelerime bakın derken beni kopya edin demedi; Conk bayırındaki azmime bakın dedi, azmime!

Nerede görülmüş tarihin siyaset yarattığı; şapka takalım o vakit kel başlarımıza! Sözde Atanın düşüncelerini anıtlaştırıp siyasi misyon yaparak yüceltiyorsunuz. Her devrin düşüncesi o devre hitap eder; ağızlarda sakız ederek Atamın itibarını küçültüyorsunuz beyler, küçültüyorsunuz!

Memleketimin bahtı ölmüş bir adamın ruhuna tutunarak ayağa kalkacaksa Anadolu’mun kartal bakışlı genç Atatürkleri utansın! Kerim Korkut diyor ki ben de Atatürk’üm, varsa Dumlupınar’ınız göstereyim! Geriye bakılarak ileri gidilemez, Atatürk artık nostaljidir; altın süvari, güneş gibi parlayan tarihin derinliklerinde. Ne siz ona ulaşabilirsiniz ne de o size gelebilir; dünya düzeni kuramazsınız Konfüçyüs’lerden.

Bizi muhatap ediyorsunuz tırnağı olamayanlarla; “Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” diyen o yüce komutanı eleştirebiliyorlar utanmadan. Oysa Bedir neyse Çanakkale de odur, peygamber dualıdır ikisi de. Atatürk bu ülkenin gururu olabilir ama vizyonu olamaz.

Siz hep böyle denize düşüp sonra da bir şeylere mi tutunacaksınız; padişah efendimiz, Amerikan mandası, İngiliz himayesi, Anıtkabir’in mevtası… Sizin hiç kendi gücünüz yok mu? Birileri peygamberi siyasete alet etti, dini batırdı; sizler de Atatürk’ü siyasete alet ettiniz tarihi batırdınız. Bu milletin gururla okuyacağı birkaç sayfa tarihi vardı, sayenizde çeviremez olduk; her sayfada size kızan utanmazlar okumaya doyamadığımız cümlelerin üzerini karaladılar!

Siz bir avuçsunuz, Atatürk bir milletti; kuşlar bile yuvalarından uçmuyor Kemalizm şarkılarınızla. Cumhuriyet vizyon olsaydı beraber yürür müydük biz bu yollarda? Tarihe mal olmuş kişileri tarihe mal eden yönleri tartışamazsınız desem kimin umurunda?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Atatürk için agliyorsa Turk gençligi,onun Ismini agzindan dusurmuyorsa, hakli bir sebebi var! Nerdeyse 1 asir once Atatürk un onlara verdigi deger, geleceklerini aydinlatmasi, yasadiklari ulkeyi onlarin gelecegi icin çaba harcayarak yuceltmesi daha anlatilamayacak kadar saygi duyulacak , hatirlardan cikmayacak sevgi onlara karsi hep Atatürk den geldi.Ve simdiki siyasicilerin haklarini yemesi onlari hiçe saymasi hatta dusuncelerinin bile hiç bir oneminin olmadigi ailesi AKP ye uye degildiye ne kadar diplomasi bile olsa Basbakanin kizinin maasinin cegregini alamamasi onlari Tarihlerinin en Insancil kisisini sevmesini ve ornek almasini mi çok goruyorsunuz . Insan olmak doneme ve çaga gore yasanmaz , ATATURK un ilkeleri Halk için demokrasi , Din sadece ALLAHla kullun arasinda olan bir bag gosteris malzemesi degil , egitim & bilim mantik bir donem e ait olamaz .

HACER SAPAN 
 25.10.2013 21:44
Cevap :
Rica etsem bana eleştirinizi aynı sayfadaki CUMHURİYET DESTANI başlıklı yazımı okuduktan sonra yeniden yapar mısınız lütfen!  31.10.2013 18:51
 

Kerim Kardeşim! Atatürk'ün sevgisini hiç bir kuvvet kalbimizden silemez, ama: "Mustafa Kemal'i anlamak, aldatmak, yalan yere ağlamak,, göz boyamak, boş yere avunmak,yerinde saymak, iki yüzlülük etmek, değildir.Mustafa Kemal Ülküsü sadece söz değil." Şair ne güzel söğlemiş. Selamlar, sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 22.10.2013 8:57
Cevap :
evet,yazdıklarınız gerçekten önemli  24.10.2013 10:17
 

Konfiçyus'ta Atatürk'te önemli. Düşünce yapıları ile yolumuzda ışık oluyorlar. Tabi ne dediklerini anlar ve içimizde sindirebilisek. Yoksa sözle olan bir Atatürkçülük başlıktaki anlamdan farklı olmaz. Saygılar...

hssensoz 
 21.10.2013 23:47
Cevap :
Bu konuda biraz fazla spekülasyon var da...  22.10.2013 9:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5256
Toplam yorum
: 13619
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 662
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster