Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '13

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
68
 

Atatürkçüyüz

Atatürkçüyüz
 

Trabzon Öğretmen Okulu, Faruk Demirel öğretmenim ve ben Türkay Korkmaz, 1966


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün koyduğu ilkelerden ayrı düştük. Günümüz “özelleştirme” talanıyla sarsılmaktadır. Cumhuriyetin kazanımları, birikimleri yok pahasına satılmaktadır. 

Atatürkçü olmak suç sayıldı. Ulusalcı, laik, devrimci, halkçı, devletçi, cumhuriyetçi ilkeler tartışmalı bir nitelik kazandı.

Eğitimimiz, toplumumuzun içinde bulunduğu sorunların çözümünden soyutlandı. Cumhuriyetin has yurttaşlarını yetiştiremez olduk. Oysa başımızın dik durması, onurlu yaşamamız laik eğitimden güç alacaktı. Ortak paydamız Atatürkçülük bayrağı altında toplanacaktık.

Uluslaşma sürecimiz tamamlanamadı. Tasada, kıvançta bir olan ulusal kimlikli bireyler yetiştiremedik. Toplum olarak geçirdiğimiz aşamaları Atatürkçülükle taçlandırmıştık.Artık etnik kökeni aranmayan bir ulus olacaktık.

Ulus devletimiz yurttaş, yurt, kültür, tarih öğelerinde yükselecekti. Anadolu kültürü sahip çıkacağımız en önemli kazanımımızdı. Dünden bu yana bu topraklar üstünde yaşayan ya da yaşamış olan tüm kültürlere sahip çıkacaktık. Ayrık otları toprağımızda olmayacaktı.

Atatürkçülük gelişmemizde, çağdaş uygarlığa ulaşmamızda tek dayanağımızdı. Ne yazık ki Atatürk’ten ve Atatürkçülükten ayrı düştük. Bugün yaşadığımız olumsuzlukların kaynağında bunu aramak gerekir.

Yeniden “Anadolu Ateşi” yakılmalı. Atatürkçülük temelinde ulusal birliğimiz pekiştirilmeli, ulusal dirliğimiz yeniden kurulmalı. Bu görev tüm Atatürkçülere düşmektedir. Yılmayalım, durmayalım.

Cemile Torun, Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kesinlikle "Anadolu Ateşi"ni güçlendirmek zorundayız Türkay bey, Ulusal Birlik ve dirlik için Atatürk'ün açtığı yoldur yolumuz, saygılarımla selamlar

Cemile Torun 
 25.04.2013 23:10
Cevap :
Sayın Cemile Hanım, Atatürkçülük bizlerin şaşmayacağı, güzelliklere ulaştıran yol.Bunu paylaştığınız için teşekkür ederim  26.04.2013 9:23
 

Aynen yazdığınız gibi,sade ve gönülden. Güzelliklere.

Şahin ÖZŞAHİN 
 24.04.2013 20:58
Cevap :
Sayın Özşahin, Tüm güzelliklere birlikte ulaşmak dileğiyle sevgiler sunarım.  24.04.2013 22:55
 

Yılmak durmak gibi lüksümüz yok..Sevgimiz saygımız sonsuz...selamlarımla.

Tülay EKER 
 24.04.2013 18:59
Cevap :
Sayın Dost, sevgi, saygı sunuyorum!..  24.04.2013 22:56
 

Sayın Türkay bey,benim de en büyük üzgünlüğümü dile getirdiğiniz için çok sağolunuz.İçimiz ezik,yangın yerlerine de atılmış olsak var gücümüzle o dillerden düşmeyen büyük önderin izineyiz,onunla olacağız ve onu yaşatacağız,savunacağız...Güzel günler diliyorum.Sağlıcakla kalınız.

Abbas Oğuz 
 24.04.2013 10:55
Cevap :
Sayın Abbas Bey, Büyük Atatürk'ün izinde yürüme görevini hiç ertelemeyeceğiz.O'nu yaşayacağız, yaşatacağız.Sevgilerimle!..  24.04.2013 14:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1064
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 699
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster