Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '16

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
59
 

Atatürkçüyüz

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün koyduğu ilkelerden ayrı düştük. Günümüz “özelleştirme” talanıyla sarsılmaktadır. Cumhuriyetin kazanımları, birikimleri yok pahasına satılmaktadır.
 
Atatürkçü olmak suç sayıldı. Ulusalcı, laik, devrimci, , onurlu yaşamamız laik eğitimden güç alacaktı. Ortak paydamız Atatürkçülük bhalkçı, devletçi, cumhuriyetçi ilkeler tartışmalı bir nitelik kazandı.
 
Eğitimimiz, toplumumuzun içinde bulunduğu sorunların çözümünden soyutlandı. Cumhuriyetin has yurttaşlarını yetiştiremez olduk. Oysa başımızın dik durmasıayrağı altında toplanacaktık.
 
Uluslaşma sürecimiz tamamlanamadı. Tasada, kıvançta bir olan ulusal kimlikli bireyler yetiştiremedik. Toplum olarak geçirdiğimiz aşamaları Atatürkçülükle taçlandırmıştık. Artık etnik kökeni aranmayan bir ulus olacaktık.
 
Ulus devletimiz yurttaş, yurt, kültür, tarih öğelerinde yükselecekti. Anadolu kültürü sahip çıkacağımız en önemli kazanımımızdı. Dünden bu yana bu topraklar üstünde yaşayan ya da yaşamış olan tüm kültürlere sahip çıkacaktık. Ayrık otları toprağımızda olmayacaktı.
 
Atatürkçülük gelişmemizde, çağdaş uygarlığa ulaşmamızda tek dayanağımızdı. Ne yazık ki Atatürk’ten ve Atatürkçülükten ayrı düştük. Bugün yaşadığımız olumsuzlukların kaynağında bunu aramak gerekir.
 
Yeniden “Anadolu Ateşi” yakılmalı. Atatürkçülük temelinde ulusal birliğimiz pekiştirilmeli, ulusal dirliğimiz yeniden kurulmalı. Bu görev tüm Atatürkçülere düşmektedir. Yılmayalım, durmayalım.
 
Atatürk'ten ayrı düştüğümüz 10 Kasım 2016'da O'nu anmak ve anlamaktaki başarısızlığımızı önce kendimize sormalıyız.

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1052
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 682
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster