Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '12

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
554
 

Ateizm ayıp mı?

Ateizm ayıp mı?
 

AKP'yi ve lideri Tayyip Erdoğan'ı demokrasi kahramanı ilan edenleri bir kez daha yalancı durumuna düşüren bir tartışmanın ortasında Türkiye: Dindar nesil tartışması... Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Erdoğan'ı "din tüccarı" olarak suçlamasına verdiği yanıtta, Erdoğan konuyu istediği yöne çekmeyi başardı ve bir yandan da iyi oldu, resmi ağızlardan çocuklarımızın nasıl bir tornanın içerisine sokulduğunu öğrenmiş olduk. 

Tayyip Erdoğan, işi bir adım ileriye de taşıdı ve "aileler çocuklarını ateist yetiştirmek isterse, biz bunun da karşısındayız" dedi. 

Henüz çok gencim ve çocuğum yok. Fakat bu yazıyı yazmaya engel değil bu, zira ben çocuğumun dindar olarak yetişmesini istemem, bunu istemeyen birçok da kişi vardır bu ülkede. Bir devletin görevi çocukları, belli bir dinin mensubu olarak ve o dinin muhafazakarı olarak yetiştirmek değildir. Bu ülkede bir sürü başka dine inanan vatandaşlarımız olduğu gibi, hiçbir inancı olmayan insanlar da vardır, onların da özgürlükleri güvence altında olmak zorundadır. 

Oysa ki değil. Eğer Sünni-İslam inancına sahipseniz, dininizi beyan edebilir, özgürce anlatabilir ve hatta yaymaya çalışabilirsiniz. Fakat inançsızlığınızı yaymanız yasaktır, çünkü hemencecik tahrik olmaya meyilli hassas insanlar size saldıracak, dava açacak ve belki öldürecektir. 

Dindar nesil yetiştirme isteğine karşı çıkmak da bu açıdan riskli sayılabilir. Fakat söylemek gerekiyor, çocuklarını ateist olarak yetiştirmek isteyen aileler de, Müslüman olarak yetiştirmek isteyenler kadar özgürdür, dolayısıyla siz devlet olarak, Başbakan olarak onların karşısına çıkıp bunu engelleyemezsiniz, bunu "baskı" sayamazsınız. Saydığınızda, o demokrasi olmaz. 

Belki sizin böyle bir derdiniz yoktur, fakat bugün Türkiye'de laikliğin kırıntısı var ise halen, buna saygı duyuyor gibi yapmak zorundasınız en azından. Bir aile çocuğunu istediği yönde yetiştirebilir, buna ateist yetiştirme de dahil. Hatta ve hatta böyle demek de sakıncalı olabilir, çocuk uygun bir yaşa gelip, araştırmalarını yaptığında kendi kararını kendi verecek yönde eğitilebilir. Bu konuda da elbet aile kendi inancına uygun davranacaktır, fakat çocuğun yine de aksi araştırmalar yapmak gibi bir talebi olursa bu karşılanır, ama devlet tarafından değil. 

Bu tartışma sırasında, dindarlığın zıttı tinercilik olarak gösterildi. Ateizm halen tü-kaka ilan ediliyor ve Türkiye'de, AKP'lisinden, MHP'lisine, CHP'lisinden, BDP'lisine kadar "Sünni-Müslüman" inancına sahip bir nüfusun yoğunluğu olduğundan bunun karşısında durmak birazcık cesaret istiyor, daha doğrusu karşısında duracak kişi de bulunamıyor pek. Olan yine azınlıklara oluyor bir nevi. CHP dahil "dindar nesil" projesine karşı çıkarken, "biz ateist miyiz" diye savunma veriyor, ayıp bir şeymiş gibi.

Daha yeni "Allah yok, din yalan" şeklinde bir yazıyı bir karikatürün içine yedirerek düşüncesini açıklayan Bahadır Baruter'in bu açıkladığı düşünce "dine hakaret" olarak kabul edilmişti hatırlarsanız. Hiçbir rencide edici yaklaşımda bulunmadan mizahi bir sayfa yazan -tıpkı dünyadaki diğer örnekleri gibi- Allahcc rumuzlu Twitter kullanıcısı ve takipçileri de dava tehdidi altında. 

Dindarlık, iyi bir insan olmaya karine değildir, olamaz. Ateizm de kötü bir insan olmaya karine değildir. İnsanın iyiliği-kötülüğü inancından bağımsızdır. İnancı gereği "iyi davranışlarda" bulunmak da bunu değiştirmez, inancı iyi insan olmayı emretse de o kişi kötülüklerin peşinde koşabilir. Tinerciler de kötü insanlar değillerdir, onların da devlet tarafından korunması gerekir. Fakat devlet onları da dışladı.  Tıpkı Alevileri örneğin dışladığı gibi. 

Konuyu fazlasıyla dağıttım. Ailelerin çocuklarını belli bir yöne sevk etmesini, anlatmalarını engelleyemezsiniz. Hem karşısında bizi bulur derken neyi kastediyorsunuz? Bir ebeveyn karşısına çocuğunu alıp, örneğin Evrim Teorisi'ni anlattığında, "okulda sana anlatılan bu konuları öğren, ama bil ki bilimsel olarak gerçekdışıdır, gerçek Evrim Teorisi'dir, sana onu anlatacağım" dediğinde, ne yapacaksınız, çocuklarını onlardan alacak mısınız, karışma hakkını nereden alıyorsunuz? 

Çocukları dindar olarak yetiştirmek gibi bir misyonunuz yok sizin, olamaz da. Dolayısıyla çocuklarımızı rahat bırakın, bırakın kendi inançlarına kendileri karar versinler, aileleri onlara anlatsın bazı şeyleri, istedikleri gibi yetiştirsinler.  

Ben de ileride bir gün sizin zihniyetinizde birileri iktidarda olursa, ya da siz olursanız çocuğumun sizin istediğiniz yönde yetiştirilmesini istemiyorum, siz okulda ne anlatırsanız anlatın, çocuğuma ben istediğim şeyleri anlatacağım. Eğitimi bir silah olarak kullanmaktan vazgeçin! 

Mediha Kubali bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

''Allahsız-kitapsız-dinsiz-imansız'' bir küfür bir aşağılayıcı söylem bir dışlama deyişidir...sadece bizim ülkemizde değil tüm dünyada...tam tersi nasıl olur acaba ???...bilmem anlatabildim mi...önerdim izninizle...eyvallah...

nedim üstün 
 27.02.2012 14:01
Cevap :
Teşekkür ederim, anlatabildiniz elbet.   27.02.2012 14:51
 

Dinde zorlama yoktur ki, ateist olanların bile tutunduğu bir inanç duygusu vardır. Dinde esas olan ahlâktır bence,önce ahlâklı toplum için ahlâklı birey gerekli bu da eğitimle birlikte birçok sosyal olguya bağlıdır. Yurdunun durumunu göremeyen körler var ne yazık ki; yurdum insanı açken, dış ülkelere yardım çığlığı yapılıyor. Yaz yaz bitmez bu konuda... Teşekkürler bu güzel paylaşımınız için.

SAHAFÇA 
 13.02.2012 20:07
 

Cesaretinizi kutlarım, yazıdaki başarınızı da... Bu kara zincirin kara halkası nasıl kırılacak pek de bilemem, ama seyirci kalarak akıllanmak, izleyerek tecrübelenmek ve sonunda hiçbir şey yapamadan gitmek, yani bu dünyada sadece bir seyirci olarak geçmek ( seyircilik köklerine su dökmek gibidir) insanın ağırına gidiyor... Türk ve sunni-müslüman isen ''ne ala mualla''; aksi halde, ne sesin çıkabilir (çıksada titrek ve kısık), ne varlığın kabul görür, ne bütçeden payın olur, ne Ankarada dayın olur ne de adam yerine konulursun. Kargadan başka kuş tanımayanlar arasında kertenkele gibi yaşamak ağır olmalı; hal bu ki kanarya var, saka var, bülbül var... Daha da çok olmalı. Ve sadece, başkalarına da kendileri kadar yaşam hakkı tanıyabilenler insan sayılmalı.

Ünal Şeref 
 09.02.2012 0:07
Cevap :
Çok güzel ifade etmişsiniz, dediklerinize katılıyorum elbette, yapılan araştırmalar-anketler ise umutlu olmamız için bir şans vermiyor bize, hoşgörülü bir toplum değiliz ısrarla öyle lanse edilsek de... Katkınız için çok teşekkür ederim.   09.02.2012 16:18
 

Eğer onlar dindar da ben değilim. Ben dindarlığı, müslümanlığı böyle öğrenmedim kitaplarda. Dini kitaplarda tabii ki... Komşun aç iken tok yatma diyorsa kitap ve oy uğruna insanların açlıkları çaresizlikleri kullanılıyorsa ben dindar değilim. Gözleri aydın. Bizi dinden de soğuttular. Vebali boyunlarına.

Ayrıntıda gezinmek 
 08.02.2012 23:52
Cevap :
Emin olun sizin durumunuzda olan çok kişi var. Katkınız için teşekkür ediyorum.  09.02.2012 16:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1064
Kayıt tarihi
: 27.09.09
 
 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakülteliyim. Seyahat benim için bir tutku, her fırsatta bir yerlere ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster