Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
765
 

Ateizm de, bir inançtır.

Ateizm de, bir inançtır.
 

Ateizmi inançsızlık, tanrı tanımazlık olarak yorumlayanlar, düşünenler, gerçek anlamda bir yanılgının içindedirler.

Tanrıya, tanrı kavramına inanmamak da bir inançtır . Bu inancın adı da, adı konulmamış bir başka tanrıdır. İnanmadığınıza inanmak da diyebiliriz.

Yeryüzünde yüzlerce din var. Her din kendi içinde bir değerdir. Her din, kendini koruma geliştirme, yayma amacını taşır. Bunu yaparken de can yakar, cana kıyar, savaşlar yapar, bunu tanrı adına yaptığını sanır. Ateizm, dinin bu görev ve amaçlarına karşıdır, düşünsel alanda bir duruş sergiler. Ateizmin, kendisi yaymak, geliştirmek gibi bir amacı yoktur.

Gerçek anlamda tüm dinlerin yaratıcısı insanoğludur. Tarihi süreç bunun böyle olduğunu zaten gösteriyor. İnsan beyninin ve düşüncesinin evrimine göre, dinler de kendi içinde evrimleşiyor. Evrimleşmeye de devam edecek.

İnsan, öncelikle doğduğu, eğitildiği, kültürüyle beslendiği, çevresinin ürünüdür. Bü ürüne, insanın kendi beyni, aklı, kalite katabilir. Toplumların içinden tabuları yıkan, gerçeklerin farkına varanlar, tüm bunları, tüm baskılara rağmen dile getirenler, zaman içinde yaşadığı topluma yön ve şekil verebilirler.

Ateizm, hiç bir dinin yanında değildir. Dinlerin süreç içinde değişeceğine, değişime uğrayacağına inanır. Dinlerin, insanları baskı altında tutmasına, ezmesine, bağımlı yapmasına karşıdır.

Ateizm, bir kuralsızlık değildir. İnsan beynine olan güveni sonsuzdur. İnsan beyni ve düşüncesinin gelişmesiyle, dinlerin alanlarının daraldığını bilir. Beşbin yıl öncesinin dinlerinden ayakta kalan bir din var mıdır ?

Mevcut dinler de zaman içinde evriliyorlar. Beşyüz yıl öncesinin Hıristiyanlık anlayışı ve diniyle, günümüzün dini ve anlayışı arasında dağlar kadar fark vardır.

Ateizm de kendi içinde düşünsel anlamda evrimleşiyor. Dinlere tam olarak tepki vermiyor, savaşmıyor,sadece seyrediyor. Gruplaşmıyor, tarikatlaşmıyor, bireysel olarak kalmayı özgürlük adına daha çok seviyor. Ateizm kendi içinde bir dayanışmaya, birliğe örgütlenmeye de gitmiyor, böyle yapacağı zaman ateizmin büyüsünün bozulacağına inanıyor.

Ateizmi, insan beyninin, düşünsel, dinsel alanda evrildiği son nokta olarak görebilir miyiz!. Bu cümle çok tartışılabilir, yorumlara açık olabilir. Çünkü özgür düşünce bir sınır, sınırlama tanımaz. Tanımlara girmez. Kendi felsefesine de karşı çıkmış olur.

Toplumumuzda, toplumlarda yadırganan ateist düşünce, kendi seyrinde, kimseye dokunmadan hızla yaygınlaşıyor.

Ateizmi eleştirenler, ateizmin bir inançsızlık, tanrısızlık olduğu düşüncesiyle karşı çıkıyorlar, bunun insanı mutsuz edeceğini söylüyorlar. Bu karşı çıkış doğru mudur ? Ateist düşünce, bireyde zaten sağlam bir alt yapı düşüncesi oluşturmuştur.Ateist düşüncede olan insanların mutsuzluğu üzerine bir araştırma var mıdır? Kişiyi mutsuz edecek bir durum yoktur, onun inancı kendi aklıdır, aldığı çağdaş eğitimdir, istediği gibi kullanabilir. Aklın sınırlarını aşan durumlara yine kendi sağlam duruşuyla yanıt verebilir.

Ateizm'de bir inançtır diye düşünüyorum. İnançsızlık diye birşey yoktur. En azından mevcut dinlere inanmamaya inanmaktır da diyebiliriz.

Hafta sonunun beyin jimnastiğiydi. Felsefenin içine girdik ve bir türlü çıkamadık. Bu konuda yorumlarınızla görüşlerinizi bekliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Bilmiyorum okudunuz mu, "Din ve insanın özgür iradesi" ile başlayan ve "din ve felsefe" üzerine bir seri(7-8 adet)bloglar yazdım. Bu bloglarda çok kimsenin düşünüp de söyleyemediği şeyleri ortaya koydum.Tanrı,din ve öteki dünyayı sorguladım. Olumlu olumsuz çok da eleştiri ve katkı aldım. Bloğunuzu okuyunca onları hatırladım. Söylediğiniz gibi, "ateistlik"ve ilave edeyim; "deistlik ve agnostizm" de bir inançtır. Söylediğiniz gibi inanmamak da bir inançtır. Ancak, ateistlikten önce, argonistlik üzerinde biraz düşünülmesini öneririm. Selamlar.

cdenizkent 
 17.01.2009 19:34
Cevap :
Merhaba, sayfanıza gittim ve sözünü ettiğiniz blogları buldum, bu konuda epey yazmışsınız emek harcamışsınız, ben de şimdiye kadar o yazıları niye okumadım diye üzüldüm. O yazılarınıza epey zaman ayırıp iyice okumak istiyorum. Yorumunuzla katkınızdan dolayı teşekkürler eder, esenlikler dilerim.  17.01.2009 20:10
 

Yazınızın başında "Ateizmi inançsızlık, tanrıtanımazlık olara yorumlayanlar, düşünenler büyük bir yanılgı içindeler." diye yazmışsınız. Ateist Fransızca kökenli bir kelimedir, tanrıtanımaz anlamındadır. Ateizm de tanrıtanımamazlık oluyor. Bunun neresi yanlış? Haaa, ateizm inançsızlık olarak yorumlanamaz, Tanrı'ya inanmamak da bir inançtır, derseniz buna söyleyecek sözümüz olamaz! Kimse de kimsenin inancını sorgulamamalı bence, isteyen, istediğine inansın veya inanmasın, yeter ki insan olsun! Selamlar.

Mustafa Mumcu 
 17.01.2009 18:41
Cevap :
Merhaba, Evet kavramlar arasında bir çelişki oluşuyor. Bu anlam bakımından da bir yitim yaratıyor. Belki de bunun adı, işin içinden çıkamamaktır. Bu, konunun birazda göreceli kavramlardan oluşmasından kaynaklanıyor. Bu işin uzmanlarında bile bu durum görülebiliyor. Her yazı kendi çelişkisiyle oluşuyor, belki de o çelişki yazıya ayrı bir anlam veriyor. Katkılarınızdan dolayı teşekkür eder, esenlikler dilerim.  17.01.2009 20:17
 

Haklısınız bazı noktalarda . Atesitler ile yapmış olduğum sohbetlerde farkettiğim durum sizin farkındalıklarınız ile benzer. Tebrikler kutlarım kaleminizi

Bünyamin Demirci 
 17.01.2009 16:28
Cevap :
Bünyamin Bey, teşekkür eder, esenlikler dilerim.  17.01.2009 17:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1380
Toplam yorum
: 1901
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1019
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster