Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mayıs '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1717
 

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz...

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz...
 

ATEŞ OLMAYAN YERDEN DUMAN ÇIKMAZ


Birine birilerine yönelik karalama içeren dedikodular için kullanılan "Ateş olmayan yerden duman çıkmaz" sözü ile konuşulan konu ateşe fısıltısıda dumana benzetilmektedir.

Detaylı düşündüğümüzde "Ateş olmayan yerden duman çıkmaz" atasözü çoğu zaman gerçekliği netleştirilemeyen dedikoduları kabullenmenin mantığını oluşturmaktadır.

Oysa ateş ve duman fiziki bir durum, konuşulan dedikodu belki gerçek belki yanlış anlama belki de iftiradır. Bu açıdan baktığımız zaman gerçekliği ispatlanmayan dedikodular için "Ateş olmayan yerden duman çıkmaz" atasözünü kullanmamız zaaftan vebal almaktan başka bir şey değildir.

Bu durumla kendi yaşamında karşılaşmış, durumun amacının ve dedikodusunun 180 derece farklı olduğunu yaşamış biri olarak, dayanağı olmayan bir dedikoduya "Ateş olmayan yerden duman çıkmaz" atasözü mantığıyla değer vermek ciddiye almak kişinin kendi "öyle olmalı" arzusunun ifadesi olduğunu gözlüyorum.

Ve bu blogu yazmayı esinlediğim Sevgili Mustafa TARKAN'ın irdelediği gibi aynı konuda duruma göre ifade edilmiş biribirine zıt atasözlerini "bir kanun bir bilimsel sonuç veya bir ilahi kural gibi" gerçek kabul edememek gerektiğini göz ardı edilmemelidir.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba değerli büyüğüm sevgili Kadri bey, her zamanki gibi yine güzel ve aynı zamanda da aydınlatıcı bir yazıya imza atmışsınız. Her duyulan söze inanmamak gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bulunduğumuz zamanda dostluklar azaldı. İnsanlar birbirlerine çamur atar hale geldi. Yalanını doğruymuş gibi göstermek içinde bazı duyumlardan bahsediyor ve sonra buna kendiside inanıyor. Ondan sonra yalana maruz kalan yani iftiraya uğrayan aileye veya kişiye oluyor olan. Yani ''BİR DELİ KUYUYA TAŞ ATIYOR, DOKUZ AKILLI ÇIKARAMIYOR'' veya ''ÇAMUR AT İZİ KALSIN'' misali. Değerli büyüğüm yüreğinize ve kaleminize sağlık. Saygılar sunuyorum.

Mustafa Tarkan 1968 
 08.05.2010 13:36
Cevap :
Teşekkür ederim, sevgiler..  09.05.2010 3:24
 

Eskiden, paranın en yüce değer olmadığı çağlarda, insanların böylesine kolay kolay hile hurda düşünmediği devirlerde kendi halinde yaşaya insanların söylediği bu söz, kanımca artık sadece o devirdekileri bağlıyor. Öylesine iftiracı, ikiyüzlü, karalamöacı ve hassasiyetten nasibini almamış tipler türedi ki tüm dünyada; artık ATEŞ OLMAYAN YERDEN DE DUMAN ÇIKMIŞ OLDUĞUNA inandırabiliyorlar toplumun büyük kesimlerini... "Çamuru at, tutmazsa izi kalır!" mantığı giderek yaygınlaşıyor. Huzurumuz, tadımız tuzumuz kalmadı vesselam!!! Teşekkürle, selamla, saygıyla... MS ("Teşbihte hata olmaz" sözü de bir başka yanlış düşüncenin öydeyişleşmiş biçimidir, bence...)

Mehmet Sağlam 
 08.05.2010 12:48
Cevap :
Onu da yazmayı denerim, sevgiyle, saygıyla..  09.05.2010 3:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 602
Toplam yorum
: 1985
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1071
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster