Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1877
 

Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış

Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış
 

Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış


Tarihimiz efsane olmuş başarıların yanı sıra içimizde yara olarak kalmış olayları da barındırmakta. Nasıl kişisel hayatımızda başarısızlıkları dile getirmekten korkarız ya da yadsırız, tarihimiz için de aynı durum geçerli olabilmekte. Yıllarca başarılardan, zaferlerden söz ederken belki de içimizde yara olan tarihi olayları atladık ya da atlamayı tercih ettik. Neyse ki hala bu konuda duyarlı kişiler olması sevindirici. Tarihimizle bizi yüzleştirip en azından sonucu değiştiremesek de Sarıkamış faciasını yıldönümünde anmamızı sağladılar. Geçen yıl CNN TÜRK’te yayınlanan ‘Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış’ belgeseli şimdi de Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Reyhan Yıldız’ın birlikte hazırladıkları kitap olarak yayınlandı.

Kitap daha önce yayınlanan belgesel DVD’si ile birlikte satışa sunulmuş. Belgesel DVD’sinde Genelkurmay’ın isimlerini belirleyebildiği 15. 495 Kafkas Cephesi şehidinin ve Sarıkamış Harekatı şehitlerinin künyelerini -isim, baba adı, askerlik şubesi, doğum ve ölüm yılı, şehit olduğu yerleri gösteren iki ayrı liste de yer alıyor. Savaşın gerçek kurbanları olan kadınlara, ‘Allahuekber Dağlarında çığlıkları yankılanan çocukların annelerine’ ithaf edilen ‘Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış kitabıyla tarihimizle yüzleşiyoruz.

Sarıkamış ve 1. Dünya Savaşı ile ilgili bugüne kadar yayınlanmış anı ve incelemeler gözden geçirilerek, şimdiye kadar ‘Sarıkamış literatürü’ne girmeyen kitap ve yazılı kaynaklardan yararlanılarak yazılan kitapta henüz yayınlanmamış anılardan bölümler de yer almakta. ‘Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış’ Osmanlı İmparatorluğunun 1. Dünya Savaşı öncesindeki mali ve idari yapısını, İttihat ve Terakki iktidarını, İmparatorluğun savaş öncesi ittifak arayışlarını, Osmanlı ordusundaki ‘Alman Nüfuzu’nu, Teşkilat-ı Mahsusa’nın oluşumunu ve savaştaki konumunu, savaşla birlikte adeta bir yarışa dönüşen propaganda faaliyetlerini, Azap ve Köprüköy Muharebelerini ve Sarıkamış Harekatı’nı dönemin konjonktürü ile birlikte inceliyor. Askerin içinde bulunduğu fiziki koşullar kadar ‘savaş psikolojisi’ üzerinde duruyor, savaşın askerler kadar siviller üzerindeki etkisini de irdeliyor. Okurlara tavsiye edilir, hele hele tarihi roman ya da araştırma sevenlere birebir.
Hamza Goktepe bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

1909 ve 1919'a kadar tarihimizde bir çok kara delikler var. yazılanlarla gerçekler örtüşmüyor. 80 bin askerin ölümünden bizzat sorumlu olan enver paşayı hala el üstünden tutan bir anlayış varken nasıl ulşacağız gerçeklere? sarıkamış ordunun değil, bizzat enver paşanın öngörüsüzlüğü, asilzade(?) dayatmalarının bir sonucudur. tüm savaşların galibi mehmetçik, sivil hayatta dünyanın en pahalı ülkesinde yaşamak zorunda bırakıldığı gerçeği gibi. beni sonuçlar ilgilendirir, çünkü bize düşen yaşamak zorunda olduğumuz hayatın sonuçlarıdır. bahsettiğiniz kitabı edinip okumaya çabalacağım. sağlıcakla kalın.

Hakan Karaduman (Akdenizli) 
 31.12.2007 12:18
Cevap :
Yorumunuza teşekkür ederim.  31.12.2007 15:57
 

Ben bir Sarıkamışlı olarak gösterdiğiniz hassaseyata teşekkür ederim. Ben de alıp okuyacağım. Yeni yılınızı kutlar sağlık ve mutluluklar dilerim

Coskun Karabulut 
 30.12.2007 17:08
Cevap :
Teşekkür ederim, sevindim... ben de iyi yıllar dilerim  30.12.2007 17:30
 

Geçtiğimiz günlerde Genel Kurmayın sitesinde de konu ile ilgili bir değerlendirme yapılmıştı..Alıp okumak lazım! Selamlar..

Ali Gülcü 
 30.12.2007 16:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 536
Kayıt tarihi
: 07.06.06
 
 

Web editörü. İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu. TV kanallarında yap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster