Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '08

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
3098
 

Ateşli bebeklerde ilaç kullanımı

Ateşli bebeklerde ilaç kullanımı
 

bebeklerdeates en buyuk sıkıntı


Bebeğin doğumuyla beraber anne babaların telaşıda başlar. Ailenin yeni mensubunu dünyaya alıştırmak pek kolay değildir. Her yönüyle ilgilenmelisiniz. Nitekim avucunuzda bir can tutuyorsunuz, koruyun...

Emzirme, alt değiştirme, ağlama ve uykusuz geçen geceler arasında bir de miniği hasta ederseniz vay halinize! Ama korkmayın...

Yenidoğan bebek anneden aldığı Ig G antikorları sayesinde 6 ay boyunca enfeksiyona karşı korunur. Ancak bu korunma erken doğum veya diabetik annenin bebeği gibi bazı durumlarda yetersiz kalabilir. Herhangi bir sebebten ötürü mikroplar tarafından enfekte olan bebekler hastalanır. Hastalıkları ateşli seyreder. Ateşin nedeni vücudun bu mikroplara karşı vermişolduğu yanıttır. Yani bebeğin ateşli olması aslında mikroplarla savaştığını gösterir. Peki ateşi ilaçlarla baskılamak, mikropların ekmeğine yağ sürmek anlamına gelmez mi? Burada sorulması gereken soru aslında bu!

Dikkat ederseniz artık gittiğiniz her doktor bebeğinize hemen ilaç yazmıyor. Yazsa bile en azından antibiyotik yazarken çekingen davranıyor. İşte bunun sebeplerinden biri bebeğin ateşini hemen düşürerek mikroplara karşı direncini kırmamaktır. Burada demek istediğim ateşin çok yüksek olmadığı (37, 5-38 derece) durumlarda bebeğe ilacı dayamamaktır. Yüksek ateşli durumlar (38, 5 derece üzeri) ciddi enfeksiyon tehditini gösterir. Bir an önce tedaviye alınmalıdır.
Yüksek ateşle gelen bebek için yapılması gerekenleri önceki yazılarımda bahsetmiştim. Bu yapılması gerekenler yapıldığı halde ateş hala yüksekse, bebeğinizi hemen doktora götürünüz. Doktorunuz sizi dinledikten sonra bebeğinizi muayene edecek, gerekli görürse bir kaç tetkik isteyecektir. Doktor için önemli olan enfeksiyona neyin sebeb olduğunu ortaya koymaktır. Tedavisini ona göre yönlendirecektir.

Genelde 2 yaş altı çocuklarda viral nedenler ön plandadır. Bu antibiyotik kullanmayı gerektirmez. Bir kaç basit önlem almak (bol su içmeli, beslenmeye özen göstermek hijyenik tutmak, istirahatini sağlamak gibi) ve belki destek tedavisi olarak ateş düşürücü kullanmak yeterli olacaktır. Viral nedenli enfeksiyonlar alınacak basit tedbirlerle hiç ilaç kullanmadan 4-5 gün içinde düzelir. İlaç kullanması bu süreyi kısaltmaz.

Enfeksiyon eğer bakteriyal nedenli olduğu düşünülürse o zaman etkene yönelik antibiyotik tercih edilir ki bu genelde bir çok etkeni baskılayabilen, penisilin türevi ilaçlardır. Penisiline karşı allerji riskinin yüksek olduğu bildirilse de pratikte en çok kullanılan ve fayda gösteren ilaçtır.

Ateş düşürücüler ise doktorunuzun kanaatine kalmıştır. Ancak en sık parasetamol ve ibuprofen içerikli ilaçlar tavsiye edilmektedir. Diğer ileri ülkelerde de bu ilaçlar sık kullanılmaktadır.

Her ne kadar ilaçlarla tedavi olabiliyorsak da daha önemlisi hiç hasta olmamayı becerebilmektir. Bunun kendine biraz zaman ayırabilenler ve beslenmelerine dikkat edebilenler için zor bir şey olmadığını sanıyorum. Aksi halde ipin ucu kaçınca toparlamak biraz vakit alabilir.

Herkesin bayramını mutlu ve sevdikleriyle geçirmelerini dilerim. Sağlıcakla kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilgiler için teşekkürler... Sizin de bayramınız kutlu olsun...

vakayinüvis 
 07.12.2008 13:20
Cevap :
ben tesekkur ederim, iyi bayramlar...  08.12.2008 1:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 110
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 4649
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

Tıp doktoru ve iki senedir online sağlık danışma hizmeti veren  sitesinin yöneticisiyim. Sık ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster