Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Nisan '12

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
399
 

Ateşli Çocuğa Yaklaşım

Ateş, vücut ısısının normalin üzerine çıkmasıdır. Vücut ısısı ağız, makat ve koltuk altı yolu ile ölçülebilir. Sağlıklı kişilerde vücut ısısı koltuk altından 36.5-37 C derece arasında sabit tutulur. Ağız ısı, koltukaltı ısısından 0.5 C derece daha yüksektir. Küçük çocuklarda makat ısı ölçümü daha doğru ve emindir. Makat ısı 36.1-37.8 C arasındadır. Vücut ısısı sabah saatlerinde en düşük, akşam saatlerinde en yüksektir. Normalde günlük oynamalar 0.6 C’yi geçmez.

Enfeksiyonlar ateşin en sık nedenidir. Enfeksiyon dışı nedenlerden neoplastik (yeni doku oluşumu: kanser) ve immünolojik (bağışıklıkla ilgili) hastalıklar genellikle ateşli seyreder.

Ateş iç veya dış pirojenlerin (vücut ısısını yükselten) beyindeki ısı merkezini etkilemesi ile meydana gelir. Dış pirojenler mikrobik ajanların kendileri veya toksinleridir. Polipeptid yapısında olan iç pirojenler, yani sitokinler beyinde PGE2 sentezini artırırlar. Sonuçta ısı eşiği yükselerek ısı oluşumu ve korunması sağlanır ve vücut ısısı yükselir.

Vücut ısısının artması ile konağın savunma fonksiyonlarının arttığı gösterilmiştir. Bununla birlikte çok yüksek ateş, akciğer ve kalp yetersizlikleri, metabolik bozukluklar ve havale geçirmeye sebep olabilir. Egzersiz, fazla giyinme, örtünme ve yüksek çevre ısısı nedeniyle vücut ısısının yükselmesi beyindeki değişikliklerle ilişkili olmayıp, iç ısı oluşumunun artmasına bağlıdır.

Yüksek vücut ısısını normale düşürmek için çeşitli yöntemler uygulanır:

Vücut yüzeyinin geniş olması nedeniyle küçük çocuklarda banyo etkili bir ateş düşürme yöntemidir. Banyo suyu 29-32 C derece arasında olmalıdır. Banyo suyuna alkol ilavesi yasaktır! Alkol deriden emilir. Buharı ise solunum yolarından alınarak merkezi sinir sistemi depresyonuna sebep olabilir. Vücut ısısı dış soğutma ile düştüğünden çocuğun giysileri de çıkartılmalıdır.

Ateş düşürücü şurup da verilebilir. 

Çocuklarda nedeni bilinmeyen ateşte neden; enfeksiyon hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları, verem, tifo, septisemi (kanda hastalık yapıcı mikropların bulunması), zatürree, üst solunum yolu enfeksiyonu, orta kulak enfeksiyonu, Brusella (Malta humması), kalb içzarı iltihabı (endokardit), sinüzit ve enfeksiyon dışı hastalıklar; bağ doku hastalıkları, bağışıklık yetmezlikleri, Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF), çevresel sinir hastalığı (periferik nöropati), Hodgkin hastalığı ve diğer kötücül hastalıklar (kanserler) öncelikle düşünülmelidir.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır, doktor tavsiyesi yerine geçmez.

(Kaynak: Pratisyen Hekimin Elkitabı- Doç. Dr. Bahattin Tunç-1998).

(Sadeleştiren, güncelleyen: Dr. Atanur Yıldız)

Aliveliselami bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

özellikle çocuklarda çok tedirgin olduğumuz konu ateş.havale geçirme korkusu.ateşi nasıl düşürücem korkusu.çok telaşlı bir durum.yeğenlerimde sık sık rastlıyorum .inanın bende çok endişeleniyorum.verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.sayenizde sağlık konusunda çok şey öğrenmiş oluyoruz.

Yasar Duman 
 07.05.2012 13:59
Cevap :
Yaşar Kardeşim size yararlı olabildimse ne mutlu bana! Yüzünüzden gülümseme hiç eksik olmasın! kib. şen ve esen kalın...yorum ve katkınız için çok teşekkrüler...  07.05.2012 20:04
 

Doktor bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Size bir sorum olacak: Ateşe bağlı havale tehlikeli midir? Bilgilendiriseniz çok sevinirim. Selam ve saygılar...

Aliveliselami 
 30.04.2012 22:00
Cevap :
Merhaba Maydanoz kardeşim, yorumunuz ve katkınız için teşekkür ederim. Ateşe bağlı havale yüksek ateşte olur, 39 c derece ve daha yukarısında. Bazen kısa sürer, bir kaç saniye kadar. Çoğu kez 10-15 dakikayı geçmez. Kısa süren, başka bir patoloji ortaya çıkarmayan tek bir havale (konvülziyon) bir sorun yaratmaz. bunlara biz basit havale diyoruz. Ama uzun süren (20 dakikadan fazla), ailede epilepsi (sara) öyküsü olması, çocukta nörolojik bulgu varlığı, ilk nöbeti 1 yaşından önce ya da 5 yaşından sonra geçirilmesi, üçten fazla havale öyküsü vb. ilerde sorun yaratacağını gösterir ve bunun için çocuk koruyucu tedaviye alınır.  01.05.2012 6:17
 

Dr. Atanur Bey, çocuklarda görülen ateş hakkında bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. elinize sağlık. Ben şahsen çok faydalandım. İki küçük yeğenim var onlar bazen ateşleniyorlar. sizin sayenizde bütün ateş nedenlerini öğrendim.Sağ olun.

Gülbeyazı 
 30.04.2012 21:55
Cevap :
Gülbeyaz Hanım, size faydalı olabildimse ne mutlu bana. Yorumunuz ve katkınızdan dolayı size çok teşekkür ederim. Gülen yüzünüz hiç solmasın! Şen ve esen kalın...  01.05.2012 3:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 413
Toplam yorum
: 2967
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 297
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster