Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Nisan '12

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
404
 

Ateşli Çocuğa Yaklaşım

Ateş, vücut ısısının normalin üzerine çıkmasıdır. Vücut ısısı ağız, makat ve koltuk altı yolu ile ölçülebilir. Sağlıklı kişilerde vücut ısısı koltuk altından 36.5-37 C derece arasında sabit tutulur. Ağız ısı, koltukaltı ısısından 0.5 C derece daha yüksektir. Küçük çocuklarda makat ısı ölçümü daha doğru ve emindir. Makat ısı 36.1-37.8 C arasındadır. Vücut ısısı sabah saatlerinde en düşük, akşam saatlerinde en yüksektir. Normalde günlük oynamalar 0.6 C’yi geçmez.

Enfeksiyonlar ateşin en sık nedenidir. Enfeksiyon dışı nedenlerden neoplastik (yeni doku oluşumu: kanser) ve immünolojik (bağışıklıkla ilgili) hastalıklar genellikle ateşli seyreder.

Ateş iç veya dış pirojenlerin (vücut ısısını yükselten) beyindeki ısı merkezini etkilemesi ile meydana gelir. Dış pirojenler mikrobik ajanların kendileri veya toksinleridir. Polipeptid yapısında olan iç pirojenler, yani sitokinler beyinde PGE2 sentezini artırırlar. Sonuçta ısı eşiği yükselerek ısı oluşumu ve korunması sağlanır ve vücut ısısı yükselir.

Vücut ısısının artması ile konağın savunma fonksiyonlarının arttığı gösterilmiştir. Bununla birlikte çok yüksek ateş, akciğer ve kalp yetersizlikleri, metabolik bozukluklar ve havale geçirmeye sebep olabilir. Egzersiz, fazla giyinme, örtünme ve yüksek çevre ısısı nedeniyle vücut ısısının yükselmesi beyindeki değişikliklerle ilişkili olmayıp, iç ısı oluşumunun artmasına bağlıdır.

Yüksek vücut ısısını normale düşürmek için çeşitli yöntemler uygulanır:

Vücut yüzeyinin geniş olması nedeniyle küçük çocuklarda banyo etkili bir ateş düşürme yöntemidir. Banyo suyu 29-32 C derece arasında olmalıdır. Banyo suyuna alkol ilavesi yasaktır! Alkol deriden emilir. Buharı ise solunum yolarından alınarak merkezi sinir sistemi depresyonuna sebep olabilir. Vücut ısısı dış soğutma ile düştüğünden çocuğun giysileri de çıkartılmalıdır.

Ateş düşürücü şurup da verilebilir. 

Çocuklarda nedeni bilinmeyen ateşte neden; enfeksiyon hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları, verem, tifo, septisemi (kanda hastalık yapıcı mikropların bulunması), zatürree, üst solunum yolu enfeksiyonu, orta kulak enfeksiyonu, Brusella (Malta humması), kalb içzarı iltihabı (endokardit), sinüzit ve enfeksiyon dışı hastalıklar; bağ doku hastalıkları, bağışıklık yetmezlikleri, Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF), çevresel sinir hastalığı (periferik nöropati), Hodgkin hastalığı ve diğer kötücül hastalıklar (kanserler) öncelikle düşünülmelidir.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır, doktor tavsiyesi yerine geçmez.

(Kaynak: Pratisyen Hekimin Elkitabı- Doç. Dr. Bahattin Tunç-1998).

(Sadeleştiren, güncelleyen: Dr. Atanur Yıldız)

Aliveliselami bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 537
Toplam yorum
: 73
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 255
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster